Kvalitet ipak presudio: Nizozemci preko Rumuna do četvrfinala

Nizozemci preko Rumuna do četvrfinala.

Fudbaleri Nizozemske danas su vizirali kartu za četvrtfinale Evropskog prvenstva u fudbalu. Izabranici Ronalda Kumana danas su u Minhenu sa 3:0 savladali Rumuniju pa će se za polufinale boriti sa pobjednikom duela Austrija – Turska koji se igra večeras od 21 čas.

Bio je ovo duel dva tima koja su u grupnoj fazi zauzeli neočekivane pozicije. Rumuni su bili prvi u Grupi E ispred Belgije, Slovačke i Ukrajine dok su Nizoezmci u Grupi D plasman u narednu fazu izborili tek kao trećeplasirana iza Austrije i Francuske, a ispred Poljske.

Ipak, to nije ništa značilo u ovom meču jer jer kvalitet Nizozemske bio presudan. Imali su poptunu kontrolu dešavanja na terenu a njihovi rivali bi tek ponekad organizovali napad ali nijedan nije bio dovoljan da zabrine navijače „lala“.

Do vođstva su Nzozemci došli u 20. minutu preko Gakpa koji je sa lijeve strane povukao loptu do ivice šesnaesterca, namjestio se i matirao golmana Nicu.

Imale su „lale“ još dvije tri šanse da uduplaju prednost jer su konstatno pleli mrežu oko gola rivala ali izostala je prava završnica.

Nastavili su istom ritmu Nuzozemci i u drugom poluvremenu, 54. do 60 imali tri velike šanse ali „nije ih htio gol“. Najopasniji igrač ovog duela svakako je bio Gakpo koji je u 63. minut zatresao mrežu ali Malen je igrao posljednji loptom a bio je u ofsajdu.

Bio je golman Rumuna na velikim iskušenjima jer su „lale“ konstatno opsjedale šesenaesterac rivala a nagrada je stigla u 82. minutu kada je Malen na asistenciju Gakpa zapečatio sudbinu Rumuna.

Konačnih 3:0 postavio je drugim golom danas Malen  u trećoj minuti sudijske nadoknade.