Novčanice koje se više neće koristiti mogu se zamijeniti u bankama narednih godinu dana

Novčanice koje se više neće koristiti mogu se zamijeniti u bankama narednih godinu dana

Centralna banka BiH povlači iz opticaja novčanice konvertibilne marke apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM puštenih u opticaj u periodu od 1998. do 2009. godine. Novčanice KM koje se povlače iz opticaja i prestaju da budu zakonsko sredstvo plaćanja od 1. januara 2025. godine.

Novčanice konvertibilne marke - Foto: RTRS

Novčanice konvertibilne markeFoto: RTRS

Razlog zbog kojeg se povlače ove novčanice je zbog niskog stepena zaštite, rekao je u našem Јutarnjem programu viceguverner Centralne banke BiH Marko Vidaković.

Kako je pojasnio, novčanice koje će biti zamijenjene su:

Apoeni 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 1998;
Apoeni 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 2002;
Apoeni 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 2007;
Apoeni 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 2008;
Apoen 50 KM sa godinom izdanja 2009.

Vidaković je naglasio da se novčanica od 200 KM se ne popvlači, a da će se pomenute novčanice moći zamijeniti do 31. decembra 2025. godine u komercijalnim bankama, a nakon toga još 10 godina u Centralnoj banci bez nadoknade.

– One će od sutra prestati da budu zakonsko sredstvo plaćanja – dodao je Vidaković.

On je napomenuo da postoje dva najlakša načina razlikovanja novčanica, a to su da nove novčanice imaju lako uočljivu mikrooptičku nit, koju novčanice koje treba zamijeniti nemaju, a takođe vidljiva je i godina štampanja novčanice koja stoji ispod potpisa guvernera.

Zamjenom ovih novčanica povećaće se nivo kvaliteta novčanica u opticaju, jer će se novčanice koje se povlače iz opticaja zamjenjivati sa novim novčanicama visoke kvalitete. U opticaju će ostati samo novčanice koje posjeduju identičnu i unaprijeđenu zaštitu od krivotvorenja, što će olakšati provjeru autentičnosti za javnost, osobe koje obavljaju ručnu obradu novčanica, kao i na uređajima za prijem i obradu novčanica – rekao je Vidaković.

Dodao je da je zamjena novčanica standardna procedura koja se radi po svim evropskim standardima i da je rok za zamjenu koji je dat dug kako bi svi građani koji posjeduju ove novčanice mogli da ih zamijene u narednih 10 godina.

– Centralna banka će komercijalnim bankama u redovnom postupku predaje i preuzimanja gotovog novca sa trezorima Centralne banke kontinuirano zamjenjivati ove novčanice u punom iznosu i bez naknade – kaže Vidaković.

Ističe da dizajn novčanica datira još od 1998. godine i da se nije se mijenjao do danas.

– Mijenjali su se samo zaštitni elementi na novčanici, ali došli smo u fazu gdje ne možemo više unapređivati zaštitu – naglasio je Vidaković.

Vidaković je istakao da je ukupan broj novčanica koje prestaju da važe oko pet do šest odsto od ukupnog broja novčanica.

– Koliko će ih biti zamijenjeno znaćemo nakon 31.12.2035. godine kada istekne rok za zamjenu – dodao je Vidaković.

autor: http://rtrs.tv

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.