Preko noći postati milioner, to je nedosanjani san mnogih. Ipak, jedan Banjalučanin dosanjao je svoje i unovčio svojih sedam srećnih brojeva.
Pored sreće i bogatstva, za svakog srećnog dobitnika postoje i strahovi. Nije baš poželjno biti prepoznat kao milioner koji je bogatstvo stekao dobitkom na igrama na sreću.
Iz Lutrije Republike Srpske ATV je dobio odgovore o garanciji zaštite identiteta srećnog dobitnika.
Na pitanje na koji način je zagarantovana zaštita identiteta dobitnika lutrije, iz Lutrije Republike Srpske kažu da svi zaposleni u pogledu podataka o igračima postupanju u skladu sa odredbama Zakona o Igrama na sreću, koji kaže sljedeće:
Tajnost podataka
Član 14.
(1) Priređivači i zaposlena lica kod priređivača dužni su da drže u tajnosti podatke o igračima i njihovom učestvovanju u igri, uključujući i podatke o njihovim dobicima i gubicima.
(2) Obaveza čuvanja tajnosti podataka iz stava 1. ovog člana nije povrijeđena u slučajevima u kojima, u skladu sa propisima kojima se uređuje poreska tajna, ne postoji obaveza čuvanja poreske tajne i u slučajevima kada je priređivač dužan da postupi u skladu sa propisima kojima se uređuje sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma.
(3) Priređivač je dužan, na zahtjev igrača, izdati potvrdu na njegovo ime o njegovim ostvarenim dobicima, voditi evidenciju o izdatim potvrdama i čuvati je pet godina nakon godine u kojoj je potvrda izdata.
Pored ovog Zakona, iz Lutrije se pozivaju i na Zakon o zaštiti ličnih podataka koji štiti sve građane.
Na pitanje kako se više isplata u slučaju milionskog dobitnika, oni poručuju:
„Isplata se vrši nakon kontrole tačnosti dobitne kombinacije na tekući račun dobitnika“.
Kada je u pitanju institucionalna zaštita i procedura, imena srećnih dobitnika su sačuvana Zakonom o igrama na sreću kao i odredbama Zakona o zaštiti ličnih podataka BiH.
(ATV)