Ogoljen perfidni sarajevski plan
Odluka crnogorske Vlade da podrži usvajanje rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija izazvala je opšte oduševljenje u krugovima koji zagovaraju donošenje tog dokumenta, ali je ono naglo splasnulo nakon što je izvršna vlast u Podgorici najavila podnošenje dva amandmana koji bi u velikoj mjeri mogli da promijene suštinu ovog dokumenta.
Prvi amandman glasi “ponavljajući da je krivica za zločin genocida individualizovana, te se ne može pripisati bilo kojoj etničkoj, vjerskoj ili drugoj grupi ili zajednici u cjelini”, a drugi je da potvrđuju nepovredivost Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH u svim njegovim odredbama, rečeno je Radio-televiziji Crne Gore nezvanično iz Vlade.
Iz Vlade ističu da se ovim amandmanima sprečava svako potencijalno manipulisanje na štetu Srbije i srpskog naroda u smislu bilo kakvih pravnih i političkih reperkusija i onemogućava se narativ, ali i namjera da se jedan narod želi proglasiti genocidnim.
Ogoljen perfidni sarajevski plan
Drugim amandmanom suštinski se dodatno afirmiše postojanje Republike Srpske u sklopu BiH, što je garantovano Dejtonskim sporazumom s obzirom na to da su se od pojedinih zvaničnika mogle čuti izjave usmjerene protiv Srpske.
Iako je najava vlasti u Podgorici da će podržati rezoluciju u Beogradu i Banjaluci ocijenjen kao skandalozan, gotovo izdajnički, ova dva amandmana, tvrde upućeni, služe kao sredstvo za “pranje savjesti” crnogorske Vlade.
Istovremeno, histerija u Sarajevu otkrila je prave namjere predlagača jer je tamošnjim zvaničnicima žestoko zasmetao detalj o “individualizaciji krivice” kao i dio koji se tiče afirmacije postojanja Republike Srpske.
Sagovornici “Glasa” dobro upućeni u cijelu priču tvrde da je sada potpuno jasno da je cilj predlagača (Njemačka i Ruanda, uz podršku Sarajeva i Zlatka Lagumdžije) upravo stavljanje genocidne etikete cijelom srpskom narodu i udar na postojanje Republike Srpske.
– Do sada su govorili da to nije cilj. Ako to nije cilj, zašto im onda smetaju crnogorski amandmani – pita se naš sagovornik iz diplomatskih krugova.
I dalje je nejasno da li će ovi amandmani dobiti podršku na samoj sjednici, ali sama najava podnošenja dodatno je raskrinkala namjere pojedinih struktura, a to je izazivanje haosa u regionu kroz žestok pritisak na Beograd i Banjaluku.
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić ocijenio je da će uslijediti rasulo u međunarodnom pravnom poretku kada se prijedlog rezolucije u Srebrenici nađe u Generalnoj skupštini UN, s obzirom na to da sve govori da će svaka zemlja pojedinačno da iznosi svoje “genocide”.
Dačić očekuje da će prijedlog rezolucije o Srebrenici u toku sljedeće nedjelje biti dostavljen Generalnoj skupštini UN, ali je dodao da se još ne zna tačno kada će se naći na dnevnom redu.
On je dodao da ni sponzori ove rezolucije nisu načisto, jer nisu očekivali da će biti takvog otpora, da će neko organizovano raditi na tome da to ne prođe.
Bezbjednost
Ministar spoljnih poslova Rusije, Sergej Lavrov rekao je da je cilj rezolucije slamanje Srba.
– Prije deset godina pokušali su da takvu rezoluciju donesu na sjednici Savjeta bezbjednosti UN. Mi smo uložili veto.
Nemoguće je objasniti čime se na praktičnom planu rukovode Evropljani dok guraju tu ideju, osim jednim razlogom:
Srbi su previše svojeglavi. Srbi se ne pokoravaju zahtjevima da se pridruže sankcijama protiv Rusije, Srbi neće da priznaju nezavisnost Kosova – rekao je Lavrov u intervjuu za ATV Banjaluka.
autor: http://glaassrpske.com