Osveta nemoćnog Marfija
Uvođenje sankcija od strane SAD pojedincima iz Republike Srpske nije ništa drugo do jedan modus operandi na koji propala američka imperija pokušava očuvati svoju moć i borbu protiv onih koji im stoje na putu širenja njihovog pogubnog hegemonizma.
– Nažalost, od njih ne možemo očekivati ništa drugo, jer im se spoljna politika decenijama, pogotovo nakon raspada Sovjetskog saveza, svodi samo na ucene i pritiske.
Izgubili su svaki dodir sa stvarnošću, prave nerazumne i očajničke poteze, jer gube bitku na globalnom nivou.
Ove sankcije loše su za rukovodstvo Srpske, ali su bar u Vašingtonu i Pentagonu otvorili karte te znamo šta misle, ali i kakvi su im planovi.
Zabranjuju srpske partije u Crnoj Gori. Udaraju po Srbiji da se odrekne Kosova i hoće da budemo sretni zbog toga.
Pritišću Srpsku da “dobrovoljno” postane prazna institucionalna ljuštura, da se odrekne imovine.
Žele je uništiti, a pri tom zahtevaju i da se srpski narod odrekne Rusije koja ga štiti od tog hegemonizma – kaže Lukić.
Navodi i da kada bi kojim slučajem Srpska popustila pod ovim ucjenama i pritiscima postala poput Ukrajine razbijena zemlja, koja se decenijama neće oporaviti od povlađivanja američkim spoljnim ciljevima.
Osveta nemoćnog Marfija
Smatra i da je kod donošenja odluka o uvođenju sankcija rukovodstvu Srpske ključnu ulogu imao američki ambasador u BiH, Majkl Marfi, koji se, kako kaže, na ovaj način pokušava osvetiti.
– Nemaju službenici iz Bele kuće ili Pentagona baš previše vremena da se nešto ozbiljnije bave BiH, odnosno Republikom Srpskom, ali tu je osvetoljubivi Marfi koji šalje ko zna kakve izveštaje.
Umesto da se dozovu pameti, jer im se trese imperija i pokušaju naći svoje mesto u novom svetu koji se stvara oni nastavljaju sa silom – poručio je Lukić.
Navodi i da ne treba zaboraviti pomenuti da je srpski narod predvodnik ovog nekog novog slobodarskog talasa u svijetu, jer je sve krenulo prije tridesetak godina, kada su Srbi, koji nisu htjeli da žrtvuju svoju slobodu stali na crtu američkom hegemonu.
Amerika sada, smatra Lukić, pokušava završiti taj posao.
Ako procijene da ove sankcije nisu dovoljne, vjerovatno će posegnuti za drugim oružjem
U tom kontekstu, kako kaže Lukić, treba posmatrati i optužnicu koja je nedavno podignuta protiv predsjednika Srpske Milorada Dodika.
– Sve dolazi iz iste kuhinje. Američki zvaničnici i diplomate naježe se kada im neko pomene međunarodno pravo.
Alergični su na tu reč, ali postoji bumerang efekat – istakao je Lukić, dodajući da Srpska i Srbija, zbog svega navedenog, moraju prisnije da se povežu sa Rusijom, jer je to jedini spas.
Slično mišljenje dijeli i advokat Vladan Glišić navodeći da ove sankcije predstavljaju smokvin list, koji treba da pokrije golotinju američkog uplitanja u unutrašnje poslove Srbije i Srpske.
Prema njegovoj ocjeni, u narednom periodu se može očekivati da SAD, osim ličnih sankcija od Stejt departmenta, nastave dalju agresiju.
– Za sada su uveli sankcije pojedincima, ali ja mislim da oni imaju nameru da sankcionišu ceo narod i da ponove zločine koje su činili u prošlosti.
Zato bi morali da se mentalno spremimo za otpor, a onda i na svim drugim nivoima da tražimo saveznike koji u tom otporu treba da nam pomognu – ocijenio je Glišić.
Podsjećanja radi, nedavno su sankcije uvedene i srpskom članu Predsjedništva BiH Željki Cvijanović, predsjedniku Narodne skupštine Nenadu Stevandiću, predsjedniku Vlade Radovanu Viškoviću, ali i ministru pravde Milošu Bukejloviću. I predsjednik Dodik nalazi se na ovoj crnoj listi, kao i pojedini članovi njegove porodice.
Ludilo
Iz Ruske Ambasade u BiH poručili da SAD uvođenjem ovih sankcija “pljuju po međunarodnom pravu, po Dejtonskom mirovnom sporazumu, a zarad svojih mitskih pravila, na kojima je zasnovan svijet”.
– Ovo je još jedna porcija destruktivnih sankcionih mjera SAD: Sankcije se uvode i protiv očeva i protiv djece. Uskoro treba da očekujemo sankcije protiv mrtvih i još nerođenih. Ovo je sankciono ludilo – navodi se u saopštenju ruske Ambasade.
Rezolucija
Savjet UN za ljudska prava podržao je u aprilu ove godine velikom većinom osudu dosadašnjih zapadnih sankcija.
Za ovaj dokument su glasale 33 zemlje, dok su protiv bile SAD, Velika Britanija, zemlje članice EU, Gruzija i Ukrajina.
Većina zemalja članica ovog savjeta snažno je ovom prilikom osudila nastavak jednostrane primjene restriktivnih mjera kao oruđa pritiska, uključujući političke i ekonomske sankcije protiv bilo koje zemlje, posebno protiv najmanje razvijenih zemalja i država u razvoju, sa ciljem sprečavanja ovih država da slobodnom voljom odlučuju o svojim političkim, ekonomskim i društvenim sistemima.
autor: http://glassrpske.com