Da li u Banjaluci, na javnim parkinzima, treba platiti parkiranje? Da, ali samo ako ste zakleti lokalpatriota, koji brine o gradskom budžetu.
Plaćanje parkinga nije zakonska obaveza, pa shodno tome, zbog neplaćanja nećete fasovati kaznu.
Ovo je odgovor na pitanje koje već mjesecima intrigira vozače u gradu na Vrbasu: nezvaničan, ali pouzdan.
Zvaničan odgovor nismo dobili.
Gradska uprava se „pravi mrtva“, gradonačelnik Draško Stanivuković danima izbjegava jasan odgovor, a saznanja Srpskainfo i primjeri iz prakse svjedoče da parking servis u Banjaluci radi po metodu APP: ako prođe – prođe.
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
Priča se zakuvala krajem septembra, zbog odluke Ustavnog suda Republike Srpske, po kojoj je naplata parkinga u Banjaluci nezakonita.
U stvari, radi se o dvije odluke Ustavnog suda RS.
Kazne niko ne piše
Prvo je po apelaciji tadašnjeg odbornika opozicije Borana Bosančića Ustavni sud RS ustanovio da je nezakonit pravilnik kojim je gradonačelnik Draško Stanivuković, bez saglasnosti Skupštine Grada, povećao cijene parkiranja za 100 odsto.
Potom je, po apelaciji odbornika PDP Milka Grmuše, sud ustanovio da je još od 2018. godine, nezakonito, pa čak i neustavno, da bilo koji grad ili opština u RS, pa time i Grad Banjaluka, uopšte naplaćuje parking na javnim površinama.
Naplatu parkinga bi Grad Banjaluka trebalo da povjeri nekom komunalnom preduzeću, kako je propisano Zakonom o komunalnim djelatnostima, koji je na snazi od 2018. godine, a ne da direktno ubire taj prihod.
Sve u svemu, kako je potvrdilo nekoliko pravnika sa kojima smo razgovarali, nema zakonske osnove da Grad naplaćuje parkiranje, niti da kažnjava one koji parking ne plate.
I Milko Grmuša, odbornik koji je uputio apelaciju Ustavnom sudu RS, a koji je po struci pravnik, kaže da od 25. septembra ne plaća parking.
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
– Parking ne plaćam i za to nisam dobio kaznu, a vjerujem da neću ni biti kažnjen. Prekršajne naloge niko ne piše, jer svaki komunalni policajac dobro zna da bi time prekršio zakon – kaže Grmuša za Srpskainfo.
Upozorava, međutim, da to ne znači da automobile može ostavljati gdje ko hoće i da nepropisno parkiranje nije prekršaj.
– Nemojte sad da nekom padne napamet da automobil ostavi nasred trotoara ili na zelenoj površini, pa da kaže „rekao Milko da neću platiti kaznu“.
Nisam to rekao. Parkiranje na označenom javnom parkingu nije prekršaj, samo što Grad sada nema osnova da takvo, propisno parkiranje, naplati – objašnjava Grmuša.
Milion maraka minusa
On podsjeća da zbog ovakve situacije grad gubi ozbiljne sume novca, jer je budžetom za 2024. planirano 8,3 miliona KM prihoda od javnih parkinga.
– Sve manje ljudi plaća parking. To je vidljivo već po tome što su gužve na javnim parkinzima ogromne, u svako doba dana – kaže Grmuša.
Pojedini poznavaoci prilika procjenjuju da će grad zbog neplaćanja parkinga izgubiti najmanje milion KM.
Toga je svjestan i gradonačelnik Draško Stanivuković, koji već danima izbjegava jasan odgovor na kristalno jasno pitanje: da li je plaćanje parkinga na javnim parkiralištima obavezno.
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
Nedavno je Stanivuković izjavio da se ova tema “zlonamjerno nameće u javnosti od strane pojedinih medija”.
– Čini mi se da bi im bilo drago da u gradu ništa ne plaća, da budžet Banjaluke bude što slabiji – rekao je Stanivuković.
Više puta je ponovio da je formirao tim “koji se bavi ovim problemom“, te da će odluke, koje treba uskladiti sa odlukama Ustavnog suda RS, biti predložene na prvim sjednicama novog saziva Skupštine grada.
Traže da im Grad vrati novac
Sve u svemu, javnim parkinzima caruje pravna praznina, koju su nanjušili i mnogi građani.
Neki su povremene kvarove na parking automatima protumačili kao „namjerno blokiranje“, pa im je to bio signal da je parkiranje „besplatno do daljnjeg“.
Drugi su, jednostavno, prestali plaćati parking i spremili se da tuže Grad ukoliko dobiju kaznu, a dodatno ih je ohrabrilo što kazne ne stižu.
A neki Banjalučani su otišli korak dalje i poslali zahtjev da im se vrati novac za kupljene mjesečne karte za parkiranje.
Kako nezvanično saznajemo, takvih zahtjeva, u kojima se građani pozivaju na odluku Ustavnog suda RS, sve je više.
Kako Srpskainfo nezvanično saznanje, nedavno je radnicima Gradske uprave koji su angažovani kao kontrolori na parkingu signalizirano da do daljnjeg ne moraju dolaziti na posao, a neki su raspoređeni na druge radne zadatke.