Pčelinje blagodati u turističkoj ponudi Višegrada

Pčelinje blagodati u turističkoj ponudi Višegrada

Selo Bijela, nadomak Višegrada, poznatije kao Tasići, nedavno je postalo bogatije za prvu komoru sa dva api inhalatora, a ova terapija, u kojoj se koriste sve blagodati pčela, pokazala se djelotvornom za ljude koji imaju astmu, bronhitis te alergije.

Radoje Tasić, koji pčelari već 24 godine, a u rodnom selu ima 80 košnica, nedavno je došao na ideju, radeći na pčelinjaku i udišući njegova isparenja, da napravi prvu api komoru sa dva inhalatora na ovim prostorima, znajući koji je značaj ovih vrijednih insekata u poboljšanju zdravlja čovjeka te očuvanju prirode.

Inače, terapija se sprovodi u posebno opremljenim objektima sa košnicama u kojima se nalaze pčele, ali bez direktnog kontakta s njima, gdje korisnici putem maske udišu vazduh iz košnica obogaćen medom, propolisom, voskom i matičnom mliječi.

Kako Tasić priča za „Nezavisne“, api inhalatori nalaze se u malom objetku u koji je smjestio dvije košnice sa pčelama, koje normalno rade svoj posao, dok su izlazi iz košnica okrenuti prema pčelinjaku, te pčele ne mogu ući u taj objekat.

„Na košnicama se nalaze api inhalatori, odnosno spravica sa ventilatorom, a poklopac košnice je probušen i sva isparenja iz košnice, tj. med, polen, propolis, matična mliječ i vosak ulaze u inhalator, te se malo pojačava napon na potenciometru, dok se na usta i nos stavi klasičan inhalator, i tu udišete sva ta zdrava isparenja iz košnice“, pojašnjava Tasić te dodaje da je tu i nepovratni ventil, „a kad izdahnete, vazduh se ne može vratiti u košnicu“.

Poručuje da je košnica najsterilnija kuća na svijetu, jer pčele sa svojim proizvodima, posebno propolisom, koji se smatra jednim od 20 najefikasnijih antibiotika u svijetu, čiste košnicu, a sve pukotine u košnici one lijepe smolom, odnosno propolisom.

„Api inhalatori služe za osvježenje disajnih organa, te su korisni za oboljele od astme, bronhitisa, prehlade i plućnih bolesti, ali i za zdrave. Ljudi koji su probali ovu terapiju kažu da su osjećali da su im pluća šira nego što su bila“, dodaje on.

Kako kaže, prošle sedmice je 40 pčelara došlo na pčelinjak i gledali su kako sve izgleda, a mnogi su probali da dišu na api inhalator te su bili oduševljeni.

Prema njegovim riječima, investicija nije velika, a najteži dio posla je da se strogo izoluje objekat.

„Najveći problem je useliti pčele u košnicu, jer morate donijeti pčelinje društvo, ali ja sam cijelo ljeto čekao veliki roj i imao sam sreću da su u jednom danu izašla dva velika roja na granu, pa sam polako skinuo i stavio ih u košnice u objektu“, pojašnjava on.

Dodaje da api inhalatori postoje u Trebinju te u Bijeljini, odnosno na Majevici.

„U Srbiji je ovaj vid komuniciranja pčela i čovjeka putem inhalatora vrlo rasprostranjen, a čak prave sobe u kojima porodica može spavati. Tu se nalaze pčele, te iz košnice kroz mrežice ulazi vazduh u sobu“, pojašnjava on te dodaje da su kod njega dolazili predstavnici Turističke organizacije Višegrad i najavili da api inhalatore planiraju uvrstiti u turističku ponudu.

I Aleksandar Masal, predsjednik Udruženja pčelara iz Višegrada, za „Nezavisne“ navodi da je api komora novi proizvod u ovoj opštini, koji će biti i u turističkoj ponudi Višegrada, a vjeruje da će to biti razlog da turisti ostanu jednu noć više.

„To je jedan svijetao primjer pčelara koji je uložio novac bez pomoći opštine ili države, ali nadamo se da će se i oni uključiti. U zadnje vrijeme su veliki problemi u pčelarstvu, smanjeni su prinosi, pa i pčelari zavise od subvencija države i opštine, a znamo da sve košta, jer su velika ulaganja“, ističe Masal.

Dodaje da se radi na promociji pčelarstva te najavljuje veliki Sajam meda 30. avgusta, na koji dolaze predavači iz Italije te pčelari iz regiona.

autor: nezavisne.com

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *