Pekari nedjeljom dodatno naplaćuju hljeb i peciva

Pekari nedjeljom dodatno naplaćuju hljeb i peciva

Pekari nedjeljom dodatno naplaćuju hljeb i peciva.

U njemačkom gradu Drezdenu kupci nedjeljom moraju dublje potegnuti u džep za hljeb i peciva u nekoliko pekara. Razlozi za poskupljenje nisu samo sve veći troškovi za energiju.

Drezdenski pekar od ovog vikenda uvodi nadoplatu za svoje proizvode. Kupci u pet poslovnica ubuduće će peciva, hljeb i kolače nedjeljom plaćati 10 do 15 odsto više, pišu njemački mediji.

Poskupljenje ne opravdava samo višim troškovima energenata, nego i dodatkom na platu zaposlenima nedjeljom od 50 odsto.

„Pažljivo smo izračunali, generalno bismo podigli cijene, ali mislimo da će se kupci u nedjelju počastiti svježim pecivom po nešto višoj cijeni jer smo otvoreni“, rekao je pekar za njemačke medije.

Nije jedini pekar s dodatnom naplatom za vikend. Dva primjera proračuna: od ponedjeljka do petka pecivo je 80 centi, a u nedjelju 90 centi.

Miješani hljeb od jednog kilograma preko sedmice je dostupan za četiri evra, a nedjeljom za 35 centi više.

U poslovnicama pekara kupci su o nedjeljnoj naplati obaviješteni, navode njemački mediji.

Drugi pekar iz Drezdena praktikuje nedjeljno poskupljenje gotovo godinu dana. Kod njega hljeb od jednog kilograma preko sedmice košta 3.70 evra, a vikendom 4.05 evra.

Integralni hljeb od 750 grama radnim danom je 3.80 evra, a vikendom 4.15 evra.

„Svjestan sam da u svom poslu moram raditi i vikendom. Ali za mlađe osoblje, slobodno vrijeme i zajedničko iskustvo s porodicom i prijateljima tokom vikenda igraju sve važniju ulogu“, kaže pekar.

Zato je želio svojim zaposlenima isplatiti dobrovoljni bonus nedjeljom i državnim praznicima. Od tada više nema kadrovskih briga, navode njemački mediji.

Nijemci godišnje pojedu oko 80 kilograma hljeba i peciva, izračunalo je Udruženje za istraživanje žitarica, tržišta i ishrane. Nijedna druga zemlja ga ne jede više. Međutim, posljednjih godina cijene pekarskih proizvoda su porasle.

Poskupljenje su pekari opravdali višim troškovima za osoblje, skokom cijena sirovina, kao i većim troškovima za energiju, prenosi „Fenix-Magazin“.

autor:http://nezavisne.com

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.