Hrvatski premijer Andrej Plenković kritikovao je danas preglasavanje Hrvata u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH i nametanje zakona o južnoj gasnoj interkonekciji, ističući da se prilikom donošenja ovakvih zakona treba voditi računa o interesima svih konstitutivnih naroda.
„Svako nametanje nije dobro. Svako preglasavanje je još gore. BiH treba skladno da funkcioniše, ali ne tako da se ovo radi jednom od tri konstitutivna naroda“, rekao je Plenković novinarima u Zagrebu.
On je ocijenio da je usvajanje ovog zakona bez glasova hrvatskih poslanika nepravda prema Hrvatima u BiH.
Plenković je ukazao da je neobično da nijedan politički predstavnik hrvatskog naroda, uključujući HDZ BiH i ostale stranke sa hrvatskim predznakom iz Hrvatskog narodnog sabora, nije podržao ovaj projekt.
„Takva politička poruka legitimnih predstavnika hrvatskog naroda ne može biti snažnija i mi ih podržavamo u tome“, naveo je Plenković.
Ako Hrvatska dovodi gas BiH sa južne strane, kaže Plenković, onda bi trebalo da se vodi računa i o interesima hrvatskog naroda u BiH na razuman i pragmatičan način, a ne da se donosi zakon koji je drugačiji od onoga što su dogovorile hrvatske stranke i „trojka“.
On je naveo da je potrebno postići konsenzus kako bi Hrvatska, kao prijatelj i susjed, pomogla BiH, uz osiguranje da interesi Hrvata kao konstitutivnog naroda budu uvaženi.
„Mi ćemo nastojati da budemo konstruktivni, kao što smo sve vrijeme“, rekao je Plenković.
Predstavnički dom Parlamenta FBiH usvojio je juče Prijedlog zakona o povezivanju gasnih mreža Hrvatske i BiH, preglasavanjem poslanika HDZ-a BiH.
HDZ BiH i druge hrvatske stranke nisu podržali ovo zakonsko rješnje, jer bi projekat trebala da realizuje kompanija „BH gas“ iz Sarajeva, a ne nova kompanija čije bi sjedište bilo u Mostaru.
Jučerašnjem usvajanju ovog prijedloga zakona prethodila je burna rasprava, a poslanicima SDP-a se u parlamentu video-porukom obratio američki ambasador u BiH Majkl Marfi, koji je i uoči sjednice pozivao poslanike da podrže ovo zakonsko rješenje.
Sjednici su pristvovali i predstavnici Ambasade SAD, iz koje je ranije saopšteno da „poslanici imaju jasan izbor – da podrže građane BiH i njihov budući prosperitet ili glasaju za Rusiju i njene interese“.
Marfi je za sve probleme u vezi sa donošenjem ovog zakona optužio lidera HDZ-a BiH Dragana Čovića zbog njegovog insistiranja da projekt provede nova kompanija čije bi sjedište bilo u Mostaru.
Čović je to tražio uz obrazloženje da je sarajevski „BH gas“ kompanija pod potpunom kontrolom Bošnjaka i da je opterećena lošim upravljanjem i velikim dugovima.