Počinje obilježavanje 9. januara – Dana Republike

Počinje obilježavanje 9. januara – Dana Republike

Dan Republike, 9. januar, u Republici Srpskoj započeće sutra pod sloganom “Za viječnost rođena” i trajaće tri dana.

Republika Srpska nastala je 9. januara 1992. godine, prije ratnih dešavanja na prostoru BiH, pod prvobitnim nazivom Srpska Republika BiH. Osnovali su je srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH, nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Jugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba koji su imali status konstitutivnog naroda.

Obilježavanje će početi polaganjem vijenaca na Spomenik palim borcima Vojske Republike Srpske, polaganjem vijenaca na Trgu palih boraca NOR-a i polaganjem vijenaca na Spomen kosturnici. Tom prilikom biće položeno cvijeće i na Spomen obilježju 12 banjalučkih beba. Istog dana u 16 sati biće održana Svečana akademija povodom Dana Republike Srpske, a u 18 sati i Svečani prijem.

Sutradan, na sam Dan Republike biće položeni vijenci na srpskom vojničkom spomen-groblju Novi Zejtinlik u Sokocu. U 14 sati biće održana Sednica Senata Republike Srpske, a svečani defile na Trgu Krajina u Banjaluci najavljen je za 17 sati. Dva sata kasnije biće održan koncert na Trgu Krajina u Banjaluci na kojem će nastupiti regionalne zvijezde Pavlina Radovanović i Dejan Matić. U petak 10. januara, Dan Republike Srpske biće obilježen u Brčko Distriktu – polaganjem vijenaca, a potom i Svečanom akademijom.

Povodom Dana Republike upriličena je izložba “Jasenovac – 80 godina od proboja logoraša” u Galeriji ANURS, kojom započinju izlagačke aktivnosti za 2025. godinu. Otvaranje izložbe je predviđeno 8. januara, a izložba će trajati do 28. februara.

Deveti januar 1992. godine jedan je od najznačajnijih datuma u novijoj srpskoj istoriji, kada su Srbi na prostoru BiH prvi put stvorili svoj zaseban državni okvir, izjavio je Srni istraživač i viši saradnik na Institutu istorijskih nauka Univerziteta u Istočnom Sarajevu Georgije Vulić. On je ukazao da 24. oktobar 1991. godine jedan od ključnih datuma u nastanku Republike Srpske jer je tog dana počeo ovaj proces stvaranjem Skupštine srpskog naroda u BiH.

“U savremenim uslovima napada na Republiku Srpsku, neophodno je da ljudi iz svijeta istorijske nauke uvijek ističu činjenicu o njenom nastanku prije samog početka ratnih dešavanja u BiH. To je izuzetno važno za razumijevanje šireg istorijskog konteksta u vezi sa ovim događajima”, ocijenio je Vulić.

On je podsjetio da su na dan Svetog arhiđakona Stefana, 9. januara 1992. godine, politički predstavnici srpskog naroda u BiH odlučili da u život sprovedu volju srpskog naroda izraženu na plebiscitu održanom novembra 1991. godine, kada je jasno poručeno da je politička težnja srpskog naroda u BiH isključivo ostanak u Jugoslaviji.

“Tako je došlo do proglašenja Republike srpskog naroda u BiH. Legitimno izabrani poslanici iz reda srpskog naroda u BiH odlučili su i da novoformirana Republika postane jedna od saveznih jedinica u Jugoslaviji. Srpski politički predstavnici su ulagali velike napore da opstane ona zemlja za čije su stvaranje ubjedljivo najviše života položili upravo Srbi”, naglasio je Vulić.

Naglasio je da je Republika Srpska, nastala u miru, a međunarodno priznata u Dejtonu i Parizu, bila tokom rata izraz srpskog kompromisa sa tada aktuelnom situacijom. Vulić napominje da prvobitna zamisao srpskih lidera zapadno od Drine nije bilo formiranje nove srpske države, kako se to često interpretira, već je stvaranje Republike Srpske bilo odgovor na politička preglasavanja muslimanskih i hrvatskih predstavnika u BiH i njihovu želju za nezavisnošću BiH, na šta Srbi nikako nisu mogli da pristanu.

“Izlaz iz takve situacije pronađen je u pokušaju za ostankom u Jugoslaviji. Strategija Srba u BiH znatno se promijenila stvaranjem Savezne Republike Jugoslavije 27. aprila 1992. godine. Od tog momenta Srbi u BiH su se borili prvenstveno za očuvanje svoje novoformirane Republike, a ukoliko za to bude mogućnosti i za stvaranje neke nove jugoslovenske zajednice”, poručio je Vulić.

On je istakao da proglašenje Republike srpskog naroda u BiH 9. januara 1992. godine treba posmatrati u svjetlu tog istorijskog momenta, bez dodavanja naknadnih interpretacija. Prema njegovim riječima, tu Republiku Srbi su u početku branili zbog očuvanja Jugoslavije, a već od proljeća 1992. godine zbog svog opstanka, koju su bili prinuđeni da brane samostalno.

autor: banjaluka.net

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.