Novi ustav da bude bez amandmana visokih predstavnika.
Predsjednik Radne grupe za izradu novog ustava Republike Srpske Vitomir Popović izjavio je da novi ustav treba da se oslobodi amandmana koje su nametnuli visoki predstavnici i postavi pitanje rada institucija prenesenih na zajednički nivo od kojih je dio zloupotrijebljen ili nije dao očekivane rezultate.
„Novi ustav treba da obuhvati sve amandmane na kojima je radila Narodna skupština i postavi pitanje rada onih institucija koje su u skladu sa Dejtonskim sporazumom prenesene na nivo zajedničkih institucija, ali je dio njih zloupotrijebljen ili nije dao one rezultate u skladu sa Bečkom konvencijom da ugovorne strane moraju izvršavati svoje obaveze u dobroj vjeri i savjesno“, rekao je Popović novinarima u Trebinju.
On je uoči javne rasprave o Nacrtu novog ustava istakao da novi ustav podrazumijeva kontinuitet sa starim koji je usvojen 28. februara 1992. godine.
Popović je istakao da je Nacrtom novog ustava Republike Srpske predviđeno da Banjaluka bude glavni grad, a Pale prijestonica.
„Na jučerašnjoj javnoj raspravi u Istočnom Sarajevu imali smo prijedloge pojedinih učesnika da administrativni centar bude Istočno Sarajevo, ali o tom potom, to je stvar nadležnih organa“, rekao je Popović.
On je naveo da Nacrt novog ustava sadrži odredbe o ljudskim pravima i slobodama, što je uglavnom preuzeto iz starog Ustava i temelji se na odredbama Dejtonskog mirovnog sporazuma.
„Tu prije svega mislim na Еvropsku konvenciju o ljudskim pravima i slobodama, koja čini sastavni dio zakonodavstva i kod nas i u Federaciji BiH /FBiH/“, rekao je Popović.
On je dodao da postoje i odredbe koje se tiču vraćanja oduzetih ili prenesenih nadležnosti, prije svega Vojske Republike Srpske, koja je postojala do 1999. ili 2000. godine.
Popović je podsjetio da je u to vrijeme Ustavni sud donio odluku da je vojska u nadležnosti entiteta, a kasnije je to sporazumom preneseno na nivo zajedničkih institucija.
„Predstavnici javnog i političkog života smatraju da to, ne samo da je bilo pogrešno, nego nije ostvaren glavni cilj prenosa nadležnosti u oblasti odbrane u odnosu na BiH i da je ona eventualno mogla da posluži za učešće u određenim mirovnim misijama koje se organizuju u okviru UN, ali sa odbrambenog stanovišta i karaktera to je bio potpuni promašaj“, rekao je Popović.
On kaže da Nacrt novog ustava sadrži i pitanja koja se tiču pogranične policije, koja je, takođe, bila u nadležnosti Republike Srpske, zatim pitanja oporezivanja, odnosa prema Agenciji za istrage i zaštitu /Sipa/, Obavještajnoj agenciji i drugim institucijama, kao i pitanja koja se odnose na rad Ustavnog suda, Suda i Tužilaštva BiH.
„Podrazumijeva se da, ako je vojska u nadležnosti Republike Srpske, onda se odredbe koje govore o nadležnosti predsjednika Republike moraju dopuniti da je on vrhovni komandant i da komanduje oružanim snagama“, rekao je Popović.
On kaže da i u FBiH, na koju se ne može uticati, imaju pravo da donesu svoj ustav u zajednici od tri konstitutivna naroda i dva ravnopravna entiteta koji čine BiH po Dejtonskom mirovnom sporazumu.
„Nacrtom ustava je predviđena potpuna ravnopravnost sva tri naroda, ravnopravnost upotrebe pisama – ćirilice i latinice, jezika srpskog, hrvatskog i bošnjačkog naroda“, rekao je Popović.
On je rekao da je tekst, odnosno radni materijal za javnu raspravu, sačinila posebna komisija, odobrio ga skupštinski Odbor za ustavna pitanja, a Narodna skupština prihvatila u formi nacrta i dostavila u javnu raspravu.
Popović je rekao da će Radna grupa obići cijelu Republiku Srpsku, saslušati sve primjedbe i dostaviti ih Odboru za ustavna pitanja koji će ih razmotriti, a nakon toga dostaviti dijelu komisije koji se bavi pisanjem teksta, te u dalju proceduru Narodnoj skupštini.
Na pitanje po čemu se razlikuje prvi Ustav Republike Srpske od novog, Popović je rekao da je pretrpio veliki broj amandmana, da su sporni oni koje je nametao tadašnji visoki predstavnik Volfgang Petrič koji je mijenjao unutrašnju strukturu Republike Srpske.
„Određene amandmane je donosila i Narodne skupštine i oni su se odnosili na ostvarivanje ljudskih prava i osnovnih sloboda u skladu sa Еvropskom konvencijom. Kad Ustav ima veliki broj amandmana, onda nije uobičajeno da se mijenja tako što se radi prečišćeni tekst, nego se ide u pravcu donošenja novog ustava“, rekao je Popović.
autor:http://atvbl.rs