Redove crne hronike sve češće pune maloljetnici

Redove crne hronike sve češće pune maloljetnici

Redove crne hronike sve češće pune maloljetnici.

Redove crne hronike sve češće pune maloljetnici. Ubistvo u Leskovcu, pokušaj ubistva u Mrkonjić Gradu, a danas i pokušaj samoubistva maloljetnice ispijanjem azotne kiseline u Obrenovcu – samo su neki od stravičnih slučajeva u posljednje vrijeme. Sve ono što se danas dešava rezultat je zanemarivanja omladine, smatraju sociolozi.

„Pošto su danas društveni ciljevi postavljeni na izopačenim vrijednostima, možemo reći da mladi ljudi će u narednim godinama budu u oblasti delinkvencije i da se ponašaju društveno nepoželjno kao anomalije u našem društvu“, kaže Jadranka Berić, sociolog.

„Očito bi trebali preispitati dosadašnji način pristupa ovog problemu, znate, kada se desi to je post festum, trebali bi vidjeti šta rade institucije u preventivnim aktivnostima, šta radi škola, šta radi centar za socijalni rad, šta rade kontakti uopšte između stručnjaka i roditelja, koliko roditelji imaju povjerenja prema institucijama sistema?“, kaže Ljubo Lepir, profesor na Fakultetu političkih nauka.

Prema podacima MUP-a za vršnjačko nasilje u Srpskoj je od januara do oktobra prijavljeno 65 maloljetnika. Od stravičnog zločina u Ribnikaru prošle godine znatno su povećane preventivne mjere u školama.

„Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske sačinilo je Plan mjera i aktivnosti za prevenciju vršnjačkog nasilja i maloljetničke delinkvencije od 2023. do 2027. godine, te pored saradnje sa drugim subjektima u čijoj je nadležnosti zaštita djece i mladih, Ministarstvo samostalno provodi različite preventivne kampanje koje su usmjerene na prevenciju društveno neprihvatljivog i nezakonitog ponašanja te promociju pozitivnih stilova života mladih“, poručuju iz MUP-a Republike Srpske.

Nasilnici se mogu prepoznati još u mlađoj dobi, kažu psiholozi. Oni se često ponašaju po sličnom obrascu.

„Vrlo često su djeca nasilnici prepoznatljiva i u školama i u svakom sistemu, pronaći razlog zašto se dijete tako ponaša, često ih treba i saslušati, treba biti tu za njih, trebaju osjetiti da neko može da im pomogne, a ne da oni uzimaju stvar u svoje ruke i rade to na način koji je neprihvatljiv“, kaže Anja Еraković, psiholog.

Roditelji, nastavnici, vaspitači i institucije trebaju djelovati kao jedno. Ako danas ne budemo radili na tome da izgradimo sigurno okruženje i podršku za svako dijete, sutra ćemo svi nositi posljedice.

autor:http://atvbl.rs

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.