Dosijei britanskog Ministarstva odbrane sa kojih je skinuta oznaka
tajnosti otkrivaju da je MI6 znao da se napad na Srebrenicu sprema i prije nego što ga je Vojska Republike Srpske i planirala, ali i da su SAS-ovci imali značajnu ulogu u kreiranju dešavanja u ovoj enklavi i oko nje u spornom periodu njenog pada.
– Britanske vlasti, uključujući SAS, preuzele su vođstvo u hvatanju optuženih Srba. Jedan od osuđenih za genocid bio je i Radovan Karadžić. Ali, ni u jednom trenutku tokom suđenja nije pomenuta tajna jedinica SAS, koja je djelovala u Srebrenici, a kamoli pozvana da svjedoči – ističe Klarenberg u svom tekstu objavljenom na portalu “Siva zona” (Grejzone).
Navodi i da je iz dostupnih dosijea teško utvrditi da li to implicira da bi njihovo svjedočenje moglo da izazove probleme tužiocima MKSJ-a.
Iz deklasifikovanih dosijea holandskih obavještajaca, ali i najnovijih britanskog Ministarstva odbrane, vidljivo je prisustvo “operativne britanske jedinice u Srebrenici”. U izvještaju “holandskih posmatrača” je navedeno da su to bile jedinice Specijalne vazdušne službe (SAS), koja je sprovodila “izviđačke misije” i “specijalne zadatke” po naređenju generala Majkla Rouza, koji je tokom rata predvodio britanske mirovne snage UN u BiH. Iako su detalji o konkretnim operacijama SAS-a oskudni, Klarenberg kaže da se nadležnost SAS-ovaca proteže daleko od pukog prikupljanja obavještajnih podataka.
Kada je u pitanju pad Srebrenice, kaže da su i sami istražioci Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju koji je, kako kaže, stvorio i finansirao NATO, zaključili da je planiranje napada na Srebrenicu počelo tek 30. juna. Ovo, prema riječima ovog novinara, otvara pitanje kako su i MI6 i muslimanske snage znali da se priprema napad čak 30 dana ranije. Prema tim navodima, VRS je prvobitno namjeravala da otjera muslimanske vojne jedinice koje su djelovale oko Srebrenice, a zatim da je opkole da bi bili spriječeni dalji napadi na srpsku teritoriju. Nije bilo riječi o udaru na samu enklavu. Odluka da enklava bude zauzeta donesena je 9. ili 10. jula, smatra Klarenberg.
U dopisu britanskog Ministarstva odbrane od 11. jula navodi dalje ovaj istraživački novinar, navedeno je da je “nedavni napad VRS na Srebrenicu bio podstaknut stalnim (muslimanskim) napadima”. Klarenberg smatra da postaje očigledno da su lokalne muslimanske snage očekivale vazdušne napade NATO-a kada VRS stigne, a Britanci su im očigledno dali dovoljno osnova da vjeruju da će do njih doći. On to sve povezuje sa izjavama generala Filipa Moriona, koji je komandovao mirovnim snagama UN, koji je tvrdio da je Alija Izetbegović namjerno sabotirao napore za evakuaciju, jer nije bio u poziciji da strateški dobije bitku: “Njegov cilj je bio da osigura intervenciju međunarodnih snaga”.
– Morion je 1993. predvidio da će se u Srebrenici dogoditi “nešto užasno” zbog Orićevog korišćenja enklave za napad na teritoriju Srba i ubijanje srpskih civila. Orićeve snage su se provlačile pored mirovnih snaga UN i u više navrata napale civilne oblasti u blizini enklave, rušile i palile kuće, krale stoku, ubijale civile. Priznanje da bi takve akcije neizbježno mogle da izazovu odmazdu moglo bi da objasni zašto je muslimanska vojska upozorila holandski bataljon da predstoji napad na Srebrenicu – navodi Klarenberg u svom tekstu.
Podsjeća i na upozorenja generala Moriona da je masakr upravo ono što su zapadne snage i muslimansko rukovodstvo željeli. Uostalom, kako kaže, to se može vidjeti i iz izjava ratnog načelnika srebreničke policije koji je u nekoliko navrata istakao da mu je Izetbegović rekao da će do NATO intervencije doći ako VRS zauzme enklavu i pobije 5.000 muslimana.
– Kako je Izetbegović prognozirao, NATO intervencija je konačno došla krajem avgusta 1995. godine, u vidu jednomjesečne kampanje bombardovanja položaja Vojske Republike Srpske, u kojoj je ubijeno do 2.000 civila – poručio je na kraju svog autorskog teksta ovaj istraživački novinar.
Skrivanje
Tajna dokumenta pokazuju i da je MI6 dijelio svoje obavještajne podatke sa Amsterdamom. Holandska obavještajna služba je u nekoliko navrata, prema riječima Kalenberga, uredno tražila dozvolu da ih citiraju u svojim izvještajima o Srebrenici. Ali, kako navodi ovaj istraživački novinar, London je to po pravilu odbijao, navodeći kako je zabrinut zbog zaštite izvora, ali i brige da se njihov “materijal” eventualno iskoristi u “pravnim postupcima koji nisu u Velikoj Britaniji”.
autor:http://glassrpske.com