Sedam zanimljivosti o otvaranju Olimpijskih igara.
Francuska i Pariz večeras su zablistali na svjetsku pozornici, kada je više od 10.500 najboljih sportista planete na brodićima bude zaplovilo Senom.
Ovu manifestaciju pratile su i neuobičajene zanimljivosti.
Plutajuća ceremonija
Prvi put u istoriji ceremonija nije organizovana na stadionu, već u centru grada.
Olimpijski timovi zemalja paradiraju rijekom Senom u brodićima, što prati oko 300.000 posmatrača.
Ova riječna flota prevezla je više od 10.000 sportista šest kilometara dugačkom rutom u Seni, oko čije čistoće je bilo dosta rasprava uoči Olimpijskih igara.
Organizatori se nadaju da će spektakl u petak proteći glatko, a velike bezbjednosne snage koje čine desetine hiljada policajaca brinu o tome da sve protekne bezbjedno.
Francuski predsjednik Еmanuel Makron je prethodno priznao da postoje i plan B i plan C za ceremoniju otvaranja ukoliko dođe do problema.
Slavni Grad svjetlosti
Brodići plove ispod nekih od najčuvenijih mostova i pored najpoznatijih znamenitosti Pariza, među kojima su katedrala Notr Dam i Ajfelov toranj, na putu prema odrednici Trokaderu.
Ceremonija će se završiti kada sunce bude zalazilo nad zapadnim dijelom grada, a organizatori se nadaju da će to učvrstiti legendu o Gradu svjetlosti.
Ti trenuci će spektakl učiniti „još uzvišenijim i dati mu pravu poetsku dimenziju“, rekao je prethodno Toni Еstange, predsjednik Organizacionog odbora.
Kamere na svakom brodu
Organizatori su obećali da će postaviti kamere na svaki brod koji prevozi sportiste kako bi snimile zvijezde izbliza, što može da bude teško, posebno sa olimpijskim delegacijama različite brojnosti.
Primjera radi, Amerika u Pariz šalje gotovo 600 takmičara, dok ima zemalja koje predstavlja samo jedan.
Svjetla pozornice najviše su uperena u sportiste koji nose zastave zemalja.
Nagađanja o nastupima muzičara
Oko 3.000 izvođača, među kojima su muzičari i 400 plesača na mostovima, angažovano je da nastupi na ceremoniji, ali organizatori nisu otkrili koja poznata imena će biti tu.
Očekuje se da će Aja Nakamura, R’n’B zvijezda francusko-malijskog porijekla i najpopularnija autorka na striming platformama koja pjeva na francuskom, možda biti jedna od muzičarki na otvaranju.
Spekuliše se da će nastupiti i kanadska zvijezda Selin Dion, koja je primijećena u Parizu ove nedjelje.
Iako informacija nije potvrđena, bio bi ovo veliki povratak Dion, koja nije nastupala od 2022. kada je otkrila da ima rijedak neurološki sindrom ukočenosti (Stiff Person Syndrome).
I Lejdi Gagu su fotografisali u francuskoj prijestonici, što je pokrenulo glasine da bi i ona mogla da ima ulogu na otvaranju.
Obožavaoci francuskog muzičkog dvojca Daft Pank nadali su se njihovom nastupu, ali su organizatori negirali mogućnost da se pojave.
Kod pariskog Trokadera, gdje će biti okončana ceremonija, fotografisali su se i muzičari Arijana Grande, Farel Vilijams i Keli Klarkson.
Tajanstveni nosilac olimpijskog plamena
Olimpijska baklja pronesena je do Pariza iz Grčke u velikoj štafeti koja je krenula prije tri mjeseca.
Dijelom puta prešla je i na Stampfli ekspresu, najvećem veslačkom čamcu na svijetu koji je namijenjen za 24 člana posade.
Baklju su nosili i Tijeri Anri, bivši fudbaler i sadašnji selektor francuske olimpijske fudbalske selekcije, i džudistkinja Roman Diko, a reper Snup Dog će takođe učestvovati u nošenju olimpijskog plamena.
Ali, tradicija nalaže da se unaprijed ne sazna ko će biti posljednji nosilac baklje i njome upaliti olimpijski plamen u Parizu, pa će to ostati tajna dok se ne razotkrije u televizijskom prenosu.
Kroz istoriju ta čast pripala je mnogim slavnim sportistima na zimskim i ljetnim Olimpijskim igrama, poput boksera Muhameda Alija (1996), sovjetskog košarkaša Sergeja Belova (1980) ili kanadskih sportskih ikona Vejna Greckog i Stiva Neša (2010).
Parada smjelih izgleda
Ceremonija otvaranja uvijek donese i niz smjelih odjevnih kombinacija, a sada se Olimpijske igre održavaju u jednoj od modnih prijestonica planete.
Uniforme američkih sportista dizajnirala je firma Ralf Loren, dok će Britance obući Ben Šerman.
Pažnju su privukle i uniforme Haitija, napravljene da prenesu imidž koji ima ova karipska zemlja, a kreirila ih je Stela Žan.
Organizatori kažu da je napravljeno više od 3.000 jedinstvenih kostima za ceremonije otvaranja i zatvaranja Olimpijskih i Paraolimpijskih igara, a za njih se pobrinuo tajanstveni modni studio nadomak Pariza.
Mnogi su napravljeni od materijala pogodnih za reciklažu, čime se šalje ekološka poruka.
Dolazak krema, ne samo sportskog
Ljubitelji sporta uglavnom prate šta rade superzvijezde iz različitih disciplina, ali u Parizu su brojni drugi poznati i više od 100 šefova država širom svijeta, izvještava agencija Rojters.
Očekuje se da će tamo biti Džil Bajden, prva dama Amerike, kao i argentinski predsjednik Havijer Milei, uz francuskog predsjednika Еmanuela Makrona i Tomasa Baha, šefa Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK).
Ceremoniju će posmatrati i Kir Starmer, premijer Velike Britanije, a uoči početka ceremonije u Pariz je pristigao i princ Albert Drugi od Monaka sa suprugom princezom Šarlin, piše BiBiSi.
autor:http://atvbl.rs