Finansijska injekcija u jeku radova na njivi

Finansijska injekcija u jeku radova na njivi

Na račune poljoprivrednika u Republici Srpskoj tokom aprila i u prvim danima maja leglo je više od 33 miliona KM podsticaja, a iako se mahom radi o prošlogodišnjim subvencijama, ratari ističu da im je novac više nego dragocjen jer trenutno na njivama imaju na pretek posla i ulaganja.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske juče je putem Agencije za agrarna plaćanja RS isplatilo 6,3 miliona KM za podsticaje u poljoprivredi, dok je krajem prošle sedmice uplaćeno 4,4 miliona maraka za 320 korisnika podsticaja. Sredstva su se odnosila, između ostalog, za nabavku tehnološke opreme u prehrambenoj industriji, premije za jata u živinarstvu, za nabavku opreme u stočarskoj proizvodnji i mjere za zaštitu zdravlja životinja.

Poljoprivrednicima je, takođe prošle sedmice, plasirano i 6,8 miliona KM kao podrška za nabavku poljoprivredne mehanizacije, to jest priključaka, a sredstva su raspoređena na 1.465 korisnika.

Ozbiljnu finansijsku injekciju agrar je imao i tokom aprila, kada je domaćim proizvođačima po različitim osnovama podrške isplaćeno nešto više od 16 miliona KM.

Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača u Republici Srpskoj Stojan Marinković kaže za „Glas“ da je u agraru uvijek povoljan tajming za podršku, ali kada se govori o onom najoptimalnijem, to je upravo u vrijeme proljetnih radova, kada proizvođači imaju konstantne i veoma velike troškove.

– U proljetnim mjesecima novac nam treba za nabavku sjemena, đubriva, hemijskih sredstava, goriva i svega ostalog što je neophodno za rad u njivi, tako da je za pozdraviti što je intenzitet isplata povećan upravo u vrijeme najvećih potreba naših proizvođača – rekao je Marinković.

On je istakao da se isplaćena sredstva mahom odnose na subvencije ostvarene u prošloj godini, te da se jedan manji dio uplata odnosi na ovu godinu.

– Uz pregršt nevolja koje pritišću rad domaćih poljoprivrednika, od biljnih i životinjskih bolesti, prekomjernog uvoza do vremenskih neprilika, sve pohvale za rad resornog ministarstva od početka godine. Nema razloga za nezadovoljstvo proizvođača koje, istina, nije ni primjetno u posljednje vrijeme – dodao je Marinković.

Iako se uveliko zagazilo u maj, Marinković kaže da sjetva na mnogim planiranim parcelama još nije završena.

– Mnogi  poljoprivrednici i dalje ne mogu ući na parcele koje su potopljene tokom obilnih padavina u aprilu, tako da sjetva jarih kultura, prije svega kukuruza, soje i suncokreta, na tim lokacijama kasni – rekao je Marinković i dodao da je u  toku intenzivna zaštita pšenice u klasu, a pune ruke posla trenutno imaju i povrtari i voćari.

REGRESIRANO GORIVO

Stojan Marinković kaže da je veoma pohvalno i to što je ove godine veoma brzo završen prvi obračun za podjelu regresiranog goriva, koji je dostavljen lokalnim zajednicama, tako da su ratari prije radova u polju mogli preuzeti gorivo.

Prema podacima resornog ministarstva, u ovoj godini do sada je ukupno odobreno 15,12 miliona litara regresiranog dizela za nešto više od 14.000 korisnika.

autor: glassrpske.com

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *