Školskim policajcima se djeca svakodnevno obraćaj.
Koliko je savjesno i brzo reagovanje u kriznim situacijama značajno, najbolje pokazuje tvrdnja da je u obrazovno-vaspitnim ustanovama, od kada su prisutni školski policajci, daleko manje problema i prijava.
U školama u Srpskoj od septembra je 150 obučenih školskih policajaca koji pored obezbjeđenja objekta i službene dužnosti, imaju i ulogu predavača i savjetnika kojem se mogu obratiti đaci, nastavnici, ali i roditelji.
U Policijskoj upravi Banjaluka, na čijem području se nalazi ukupno 108 osnovnih i 20 srednjih škola, ističu da je u proteklih nekoliko mjeseci evidentirano nekoliko slučajeva, odnosno incidenata u kojima su učestvovali učenici.
Najčešće se, kažu, radilo o verbalnom i fizičkom sukobu maloljetnih lica gdje nije bilo težih posljedica.
– U centralnim školama sa velikim brojem đaka školski policajac je svakodnevno prisutan. U ostalim školama angažovane su vođe sektora koje sa direktorima škola ostvaruju komunikaciju, te po potrebi preduzimaju neophodne mjere i radnje – istakli su u PU Banjaluka.
I učenici u Prijedoru svakodnevno kroz razna pitanja ostvaruju komunikaciju sa školskim policajcima.
Najčešći problemi do sada, kako su naveli u Policijskoj upravi Prijedor, odnosili su se na dolazak učenika u školu mopedima i motociklima suprotno zakonskim propisima, zatim u vidu neprimjerene komunikacije putem društvenih mreža između učenika, neprimjereno ponašanje đaka prema nastavnom osoblju i slično.
– Evidentiran je manji broj incidenata u kojima su učestvovali
učenici, a radilo se o verbalnom i fizičkom sukobumaloljetnika gdje nije bilo težih po sljedica – kazali su u PU Prijedor i dodali da su u rješavanje problema uključene stručne službe škole.
U PU Doboj ističu da policijski službenici redovno upoznaju rukovodstvo obrazov nih ustanova sa informacijama koje dobiju od učenika i roditelja kako bi mogli blagovremeno reagovati, dok u PU Zvornik naglašavaju da je u proteklih pola godine evidentiran jedan slučaj vršnjačkog nasilja za vrijeme malog odmora u prostorijama škole, u kojem je došlo do fizičkog napada jednog maloljetnika na školskog druga, koji je povrijeđen.
Prosvjetari kažu da se, od kada su pripadnici MUP-a prisutni u školama, bezbjednost značajno povećala, kako djece tako i zaposlenih, kao i školske imovine. Prema riječima školskog psihologa Jelene Trišić, roditelji sada najviše strahuju za bezbjednost djece na putu od kuće do škole, jer ako neko neće napraviti eksces u školi, uradiće to, primjera radi, na autobuskoj stanici.
– Najrizičniji je izlazak iz druge smjene, zbog čega bi tada na ulici trebalo povećati prisustvo policije. Lično su mi se roditelji đaka požalili kako strahuju kada im se djeca sama vraćaju iz druge smjene, zbog čega dolaze po njih – kazala je Trišićeva.
Prevencija U Policijskoj upravi Istočno Sarajevo ističu da je u proteklom periodu ostvarena i bolja saradnja sa upravom škole,
te roditeljima s ciljem identifikacije konkretnih problema. Na ovaj način je, takođe, olakšano planiranje i realizacija preventivnih aktivnosti usmjerenih na edukaciju kroz kampanje o temama poput zloupotreba opojnih droga, oružja i vršnjačkog nasilja.
autor:http://nezavisne.com