Pčelari biju bitku s nepogodama i praznim košnicama.
Iako pčelarstvo u Srpcu ima dugu tradiciju, ovogodišnja sezona obilježena je izuzetno slabim prinosima meda zbog nepovoljnih vremenskih uslova što dodatno pogoršava već postojeće izazove poput klimatskih promjena i bolesti pčela.
Bagremova paša, koja je ključna za većinu pčelara, gotovo je potpuno izostala, a ni voćna nije dala očekivane rezultate.
Uprkos tome, pčelari ne odustaju, tvrdi predsjednik srbačkog udruženja pčelara “Košnica” Željko Ignjatić.
– Vrijeme je bilo hladno i kišovito i dovelo je do toga da su biljke cvjetale u periodu padavina kada pčele nisu mogle sakupljati nektar. Bagrem je skoro potpuno izostao, a i voćna paša je bila slaba. Sve u svemu, prinosi su značajno ispod očekivanja – kaže Ignjatić.
Slične probleme ima i pčelar Vojislav Topić iz Sitneša koji u svom pčelinjaku ima oko 80 društava.
– Prošle godine sam imao oko četiri kilograma meda po društvu. Ove godine, nakon što je bagrem podbacio, uslijedio je sušan period, što je dodatno pogoršalo situaciju. Nedostatak polena, suša i nestabilno vrijeme izazvali su i veći broj uginuća nego inače – pojašnjava Topić, dodajući da prvo vrcanje očekuje tek u julu.
Najveći broj košnica u Srpcu ima Milorad Đenić iz Nove Vesi, čak 360 pčelinjih društava, dok Željko Ignjatić posjeduje 285. Većina drugih pčelara ima između 30 i 100 društava.
– Milorad i ja smo jedini koji živimo isključivo od pčelarstva, a ostali članovi imaju i druga zanimanja. Najveći izazovi danas su bolesti pčela i ekstremne vremenske prilike, ali uprkos svemu nastavljamo da radimo i prenosimo znanje budućim pčelarima – naglasio je za Glas Ignjatić.
Udruženje “Košnica” trenutno okuplja oko 50 članova koji zajedno brinu o više od 2.400 pčelinjih društava, a 29 njih ostvaruje pravo na republičke i opštinske podsticaje. Redovno organizuju edukacije za odrasle, ali i djecu školskog i predškolskog uzrasta..
– Svake godine neko od učenika pokaže interes. Uz podršku mentora za dvije do tri godine mogu postati samostalni pčelari. Na primjer, Ratko Bogosavac iz Kaoca, koji se bavi novinarstvom, redovno dolazi kod mene da uči, a sudija Blagoje Dragosavljević iz Banjaluke nakon tri godine učenja ove godine je započeo samostalno pčelarenje. Najvažnije je da postoji ljubav prema pčeli. Sve ostalo se može naučiti – ističe Ignjatić.
Povodom Svjetskog dana pčela, koji je obilježen juče, Udruženje “Košnica” uskoro će organizovati predavanje za učenike prvih razreda Centra srednjih škola “Petar Kočić” u Srpcu, s ciljem da ukažu na značaj pčela u prirodi i korisnost njihovih proizvoda za zdravlje ljudi.
– Ujedinjene nacije su 20. maj proglasile Svjetskim danom pčela kako bi skrenuli pažnju na opasnost od smanjenja pčelinje populacije – kaže Ignjatić.
ZASTAVA
Udruženje “Košnica” je jedinstveno u Republici Srpskoj po tome što ima sopstvenu zastavu koju su osmislili učenici u okviru likovnog konkursa održanog prije dvije godine. Tom prilikom članovi udruženja su između sebe prikupili 70 kilograma meda i podijelili ga školama i učenicima.
autor:http://nezavisne.com