Srbi se ne odriču 9. januara.
Neka nas uhapse sve ako misle da će time nešto završiti. Srbi se nikada neće odreći 9. januara jer su zahvaljujući njemu ostali i opstali jasna je poruka iz Boračke organizacije Republike Srpske. Srpska je nastala u miru i to ne može niko osporiti isto kao što se ne može osporiti 1. mart kada je u Sarajevu ubijen srpski svat, a oni jedva dočekali da slave taj dan. Pritisak neće uroditi plodom. Institucijama kao što su Tužilaštvo i Sud BiH bilo bi dobro da se pozabave zločincima koji su činili monstruozne zločine nad srpskim civilima i bar nekoga osude.
„Oni vrše pritiske na nas, ne bi li išlo u pravcu koji njima odgovara to je unitarna BiH da srpski narod ponovo bude pod šapom nekog tuđina. Da nije bilo odluke tadašnjeg rukovodstva da se osnuje Republika Srpska pitanje je šta bi doživjeli od te ekipe iz Sarajeva koja je predvođena Alijom Izetbegovićem da li bi Srbi opstali i ostali bez Republike Srpske“, kaže Milovan Gagić, predsjednik Predsjedništva BORS-a.
Da nije stvorena srpski narod ne bi znao šta je potpuna sloboda. Nikada ne smiju biti zaboravljene srpske žrtve, oni čiji su životi i dijelovi tijela zauvijek ugrađeni u temelje Republike Srpske. Još uvijek se, kaže Isidora Graorac, traga i za 1636 Srba. Baš zbog svih njih, 9. januar je svetinja.
„Ne možete spriječiti ono što je nekome u srcu. Ne možete spriječiti porodice koje su u proteklom ratu dale najmilije članove svojih porodica da odustanu od ovog dana jer to je dan koji je nama dao neku garanciju, odnosno garanciju postojanja Srba na ovim prostorima“, kaže Isidora Graorac, predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila.
Po ko zna koji put žele poručiti da Srbi nisu dobrodošli i da ne treba da žive u BiH. Činjenica je da im 9. januar smeta samo zato što je tada rođena Republika Srpska. Neosporno je i da je srpski narod dao najveću žrtvu pa će se i rođendan Srpske uvijek slaviti, poruka je iz saveza logoraša.
„Ako znamo da je 50 hiljada Srba samo u BiH prošlo kroz logore da 1114 nije preživjelo te torture, da se poslije 30 godina ne vode nikakvi ozbiljni procesi protiv tih zločinaca koji su to radili. Šta mi možemo da očekujemo u ovakvoj BiH osim progona i torture“, kaže Anđelko Nosović, predsjednik Saveza logoraša Republike Srpske.
Prebilovci, Jasenovac, Jadovno, Kravice, Podrinje, Brod na Drini, egzodus Srba iz Sarajeva mnogo je stratišta na kojima se Srbima brisao trag. Zato je odgovor srpskog rukovodstva bila Republika Srpska. Zna srpski narod da bez nje nigdje nije dobrodošao, podvukli su to još jednom 2016. godine na referendumu kada su jasno i glasno rekli da 9. januar ostaje dan Republike Srpske.
autor:http://atvbl.rs