U Srpskoj trenutno registrovana bolest slična gripu: Najugroženiji stariji i djeca

U Srpskoj trenutno registrovana bolest slična gripu: Najugroženiji stariji i djeca

U Srpskoj trenutno registrovana bolest slična gripu.

U Srpskoj je trenutno registrovano više od 500 oboljenja sličnih gripu. I porast oboljenja svih respiratornih infekcija je očekivan, kažu ljekari, i savjetuju kada se obratiti ljekaru nakon pojave simptoma i kako se eventualno zaštititi da do infekcije ne dođe.

Gotovo da nema osobe koja ne poznaje nekoga koga su ovih dana u krevet „oborili” povišena temperatura, malaksalost, bolovi u mišićima… Neki su tražili pomoć ljekara zbog bolova u grlu i kašlja.

 

 

-Prema posljednjim podacima koje imamo za drugu sedmicu izvještavanja za 2025. godinu, domovi zdravlja su prijavili nešto malo preko 4000 akutnih respiratornih infekcija, oko 533 oboljenja sličnih gripu, dok su bolnice prijavile 143 teške akutne respirarorne infekcije. Treba reći da nije bilo prijavljenih smrtnih ishoda – kaže doktor Irena Špegar Drobac iz Instituta za javno zdravlje Republike Srpske

Infekcije pune domove zdravlja, pa i bolnice, što izaziva strah, posebno kod starijih.

Akutne respiratorne infekcije najčešće su infekcije gornjih disajnih puteva uzrokovane virusima i prolaze za pet do sedam dana od početka infekcije. Nekad se produže ili se komplikuju bakterijskim infekcijama. Teške akutne respiratorne infekcije su uglavnom vezane za donje disajne puteve odnosno pluća i liječe se bolnički, objašnjavaja doktor porodične medicine Borislav Radovanović.

-Bez obzira da li je riječ o virusnoj ili bakterijskoj infekciji, nakon tri dana se treba javiti ljekaru. Želim da napomenem da se ne koriste antibiotici u virusnim infekcijama. Samo kada je infekcija tj. superinfekcija sa bakterijama onda se koriste antibiotici – naglašava Radovanović.

 

Kao jednu od najefikasnijih mjera protiv virusa gripa ljekari kao prevenciju savjetuju vakcinaciju protiv sezonskog gripa, koja je za određene, najugroženije grupe građana, besplatna.

-Bitan je i zdravi stil života, koji pomažu ne samo protiv ovih infekcija nego protiv mnogih drugih stanja i oboljenja. Znači, pravila ishrana, dovoljno sna, boravak na otvorenom i fizička aktivnost, kao i uzimanje nekih suplemenata u nekoj manjoj mjeri – savjetuje doktor Špegar Drobac.

Pored lijekova, kada je to potrebno, građani, po starom srpskom običaju, uz tradicionalna, pomoćna sredstava, kao što su čaj i limun, imaju i svoja koja, kako kažu, sigurno rade posao i od kojih i virus bježi.

-Samo rakija, slanina i bijeli luk, prenosi BN.

autor:http://bl-portal.com

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.