UPOZORENjE: Sve više kupača u zagađenoj vodi!

UPOZORENjE: Sve više kupača u zagađenoj vodi!

Banjalučka kupališta su svakog ljeta prepuna posjetilaca koji traže osvježenje od gradske vreve, a najnovije analize vode sa sedam lokacija na Vrbasu i Vrbanji pokazuju da nijedan uzorak nije mikrobiološki ispravan.

Građani se kupaju, sunčaju i rekreiraju, ali to rade na sopstveni rizik.

Institut za javno zdravstvo Republike Srpske, u saradnji sa Zdravstvenom inspekcijom Odjeljenja za inspekcijske poslove, uzeo je uzorke vode na pet lokacija na Vrbasu i na dvije na Vrbanji. Rezultati ispitivanja su potvrdili da voda sa svih lokacija ne ispunjava uslove za bezbjedno kupanje.

– Na Vrbasu su uzeti uzorci vode na kupalištima Slap, Vrućica, Abacija, Zelena, Obilićevo i Naša plaža, a na Vrbanji na Žutom mostu i Zelenom viru. Prema rezultatima ispitivanja i mišljenju Instituta za javno zdravstvo RS, svi uzeti uzorci rijeka Vrbas i Vrbanja na navedenim kupalištima nisu mikrobiološki ispravni, odnosno takva voda se ne može smatrati bezbjednom za kupanje, sportove na vodi, plivanje i rekreaciju – poručili su iz Odjeljenja za inspekcijske poslove.

Dodali su da iako ispitivanje vode za kupanje na rijekama nije zakonska obaveza, gradska inspekcija svakog ljeta realizuje tu aktivnost zbog zainteresovane javnosti.

– S obzirom na to da se radi o otvorenim vodotocima koji nisu registrovani kao kupališta, nema propisanih uslova rada i samim tim nadzora nad kupalištima na rijekama tako da građani koriste vodu za kupanje na svoju odgovornost – rekli su iz ovog odjeljenja.

Da je bilo očekivano da voda neće biti higijenski ispravna za kupanje kazala je za „Glas Srpske“ doktorica porodične medicine Milijana Stanković, ističući da se tokom visokih temperatura sve štetne materije u vodi samo šire, a sa njima se razvijaju i bakterije.

– Mene iznenađuje da većina građana zanemaruje tako jedan alarmantan podatak, naročito ako uzmemo u obzir da se tu kupaju mala djeca i osobe za zdravstvenim problemima – rekla je Stankovićeva.

Prema njenim riječima, nije objavljen podatak koji slojevi bakterija su izolovani, nego samo da postoji kontaminacija.

– Činjenica je da se većini kupača desi da nekada slučajno progutaju vodu te ako je u tom području voda zagađena, najčešće nastaju crijevne infekcije praćene povraćanjem, dijarejom i iscrpljivanjem organizma – pojasnila je Stankovićeva.

Prema njenim riječima, moguće su i kožne reakcije, jer se u vodi, kako kaže, nalazi dosta šampona, sapuna i sličnih stvari od kojih mogu da nastanu alergijske reakcije, kao i urinarne infekcije, naročito kod žena.

– Sve to zahtijeva antibiotsko liječenje, što znači da moramo koristiti nešto što nije preporučeno da se često uzima zbog same rezistencije na antibiotike – pojasnila je ona.

Apelovala je na građane da ovakve situacije shvataju ozbiljno, jer kako kaže, to što mi nemamo zakonske regulative da kupališta u ovakvim slučajevima budu zatvorena, to ne znači da nije opasno.

– Apsolutno smatram da se u takvoj vodi ne treba kupati. Ako već odemo na plažu, možemo se malo osvježiti tako što ubacimo noge u vodu, ali nekakvo kupanje, plivanje i ronjenje nije preporučljivo – poručila je Stankovićeva.

Tvrdi da bi prije svake sezone kupanja trebalo da bude urađeno uzorkovanje vode, posebno na najposjećenijim kupalištima i bazenima u gradu i određen njen sastav.

– Analizu treba raditi makar jednom mjesečno u toku ljetne sezone, jer na kvalitet vode utiče njen nivo, toplota, kao i koliko ljudi se tu kupa – pojasnila je Stankovićeva i dodala da, ako se to radi jednom godišnje, onda ne može biti definitivno.

IZGRADNjA KOLEKTORA

Iz Gradske uprave su naveli da su u više navrata pokazali interesovanje te iznosili konkretne prijedloge kada je riječ o rijeci Vrbas i njenom pročišćavanju, a to je, tvrde, jedino moguće izgradnjom kolektora.

– Gradska administracija je nekoliko puta predložila izgradnju kolektora kao tačku o kojoj odbornici Skupštine grada treba da raspravljaju, ali je skupštinska većina tu tačku skidala više puta, na sjednicama kolegijuma i sa predloženog dnevnog reda – istakli su iz grada.

Ipak, kako kažu, neće odustati od ovog projekta, jer izgradnjom brojnih sadržaja uz same obale rijeke Vrbas, poručuju oni, gradska administracija je pokazala želju da ovo pitanje bude riješeno te da u potpunosti Vrbas bude vraćen sugrađanima i obrnuto.

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *