Ustav ne poznaje “bosanski jezik”

Ustav ne poznaje “bosanski jezik”

Ustav ne poznaje “bosanski jezik”

Upotreba jezika i pisma u osnovnim školama u Republici je u skladu sa Ustavom Srpske i tako će i dalje biti.

Taj najviši pravni akt ne prepoznaje “bosanski jezik”, stav je ovo zvaničnih institucija Republike Srpske na odluku Osnovnog suda u Bijeljini prema kojoj se u svim dokumentima učenicima mora upisivati “bosanski jezik” kao maternji.

Iz Ministarstva prosvjete i kulture RS kazali su “Glasu” da sekada je u pitanju upotreba jezika i pisma u osnovnim školama u Republici Srpskoj, postupa u skladu sa Ustavom Republike Srpske i zakonima kojima je uređena oblast obrazovanja te da ne umanjuju nijednom narodu pravo na upotrebu jezika i pisma.- Ustavom Republike Srpske je propisano da su službeni jezici Republike Srpske jezik srpskog, bošnjačkog i hrvatskog naroda te da su službena pisma ćirilica i latinica.

Učenicima bošnjačke nacionalnosti upisuje se u pedagošku dokumentaciju, evidenciju i obrasce javnih isprava naziv jezika u skladu sa odredbama Ustava Republike Srpske kao jezik bošnjačkog naroda – rekli su “Glasu” u Ministarstvu prosvjete RS.

Naglasili su da će posredstvom Pravobranilaštva RS uložiti žalbu Okružnom sudu u Bijeljini protiv prvostepene presude Osnovnog suda u tom gradu od 12. januara ove godine.

Ustav ne poznaje “bosanski jezik”

I advokat Zoran Perić najavio je žalbu na odluku Osnovnog suda u Bijeljini u vezi sa nazivom jezika za učenike bošnjačke nacionalnosti u Osnovnoj školi “Meša Selimović” u Janji te ocijenio da je tužba u ovom slučaju neosnovana i politički motivisana.

On kaže da je to političko pitanje koje bi trebalo da bude rješavano na političkim organima, a ne da se prepušta sudovima da odlučuju o tome.

– Sada je prebačen vruć krompir sudovima jer se na političkom terenu ništa ne može riješiti – rekao je “Glasu” Perić, koji u ovom procesu zastupa Osnovnu školu “Meša Selimović” u bijeljinskom naselju Janja.

Prema njegovim riječima, sud pokušava da razriješi politički motivisanu tužbu koja u principu nema nikakve štetne posljedice za djecu.

Perić napominje da ovakva odluka “ne pije vode” jer ne postoji osnov za tužbu i da je pogrešno postavljen tužbeni zahtjev.

Advokat Haris Kaniža koji je zastupao grupu roditelja iz Janje objavio je na svom “Fejsbuk” profilu da je Osnovni sud u Bijeljini donio presudu, prema kojoj se u svim dokumentima učenicima mora upisivati “bosanski jezik” kao maternji.

Škola čeka instrukcije

Direktor Osnovne škole “Meša Selimović” u bijeljinskom naselju Janja Davor Radojević potvrdio je da je nepravosnažnom sudskom odlukom naziv maternjeg jezika koji djeca izučavaju promijenjen u “bosanski”, umjesto jezik bošnjačkog naroda, kako je sada praksa.

On je naveo da zbog te odluke čeka instrukcije Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske za dalje postupanje i rad u toj obrazovnoj instituciji.

autor: glassrpske

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.