„HEROJ“: Ljekar sa VMA sa timom izveo herojski podvig, opisao je 7 sati borbe na operacionom stolu

„HEROJ“: Ljekar sa VMA sa timom izveo herojski podvig, opisao je 7 sati borbe na operacionom stolu

Muškarcu (40) koji je u saobraćajnoj nesreći kompletno ostao bez lijeve šake, zahvaljujući stručnjacima sa Vojnomedicinske akademije(VMA), uspješno je replantirana šaka i on će u budućnosti moći da je koristi.

Operacija je trajala sedam sati, a mikrohiruški tim Vojnomedicinske Akademije se brzo organizovao kako bi uspjeli u ovom podvigu i “sašili” ruku.

Pukovnik Profesor dr Boban Đorđević, specijalista plastične i rekonstruktivne hirurgije VMA, sa svojim timom uspio je da izvede ovu tešku i zahtjevnu operaciju koja će povrijeđenom muškarcu omogućiti da ponovo koristi svoju šaku. U razgovoru otkriva kako je tekla operacija.

– Pacijentu je u saobraćajnoj nesreći kompletno amputirana lijeva šaka, koju su vatrogasci pronašli i srećom je onako znalački pripremili da pošalju sa njim. On je s teritorije Kragujevca krenuo ka Beogradu, prvo ka UKC Srbije a nakon toga upućen u VMA. Ljekari koji su u drugim zdravstvenim ustanovama pregledali pacijenta su mislili da ne može da se replantira šaka, ali smo mi oko 23 časa započeli operaciju i ipak to uspješno obavili. Mikrohiruška ekipa koju sam predvodio bila je spremna, ušli smo u salu i uspjeli smo da spojimo šaku, replantiramo je i za sada je sve dobro – kaže profesor Đorđević.

Kako dalje profesor objašnjava, u ovakvim situacijama važno je uraditi replatantaciju što prije.

Doktori replantiraju šaku
FOTO: VMA/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

– Idealno je šest sati od amputacije, jer na ledu se šalje amputirani dio tijela. Uvijek je bolje replantirani dio tijela nego stavljati protezu, naročito kada je šaka u pitanju. Mi smo se zaista potrudili da rekonstruišemo sve moguće strukture šake da je on koristi i da mu bude funkcionalna. Sada je prerano da dajemo detaljne prognoze kada će moći da je koristi jer ne možemo samo sa jednom operacijom da to riješimo. U pitanju su povrede različitih struktura, nerava, koštane strukture, tetive… Ali zbrinemo sve što je moguće u tom trenutku da bi preživio taj amputirani dio. Mali broj zdravstvenih ustanova u regionu može da zbirne ovako kompleksnu povredu, ali po mom mišljenju VMA je vrh piramide zdravstvenog sistema Srbije i Ministarstva Odbrane – kaže profesor Đorđević.

Tim koji je uspješno izveo operaciju činili su prof. Dr Boban Đorđević, hirurg plastičar, asistent Dr Ivan Leković, vaskularni hirurg, asistent dr Jasmina Ivić, hirurg plastičar, asistent dr Milica Rajović, hirurg plastičar, kapetan dr Ilija Rančić, ljekar na specijalizaciji iz plastične i rekonstruktivne hirurgije, Dimitrije Mitić, ljekar na specijalizaciji iz plastične i rekonstruktivne hirurgije. dr Ivan Jovanović, anesteziolog, doktor Stevan Orović, ljekar na specijalizaciji iz anesteziologije kao i tim instrumentarki i anestetičara.

autor:srpskainfo.com

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.