Vučić u Savjetu bezbjednosti UN: 11 godina neispunjenih obećanja i izgovora ЕU!

Vučić u Savjetu bezbjednosti UN: 11 godina neispunjenih obećanja i izgovora ЕU!

Vučić u Savjetu bezbjednosti UN.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić podsjetio je na početku obraćanja Savjetu bezbjednosti UN da je 19. aprila navršeno 11 godina od najvažnijeg dogovora Beograda i Prištine o normalizaciji odnosa, čiji je jedan od potpisnika bila i ЕU.

Jedanaest godina kasnije, iako su Srbi ispunili sve uslove, ZSO nije ni na horizontu, rekao je predsjednik i dodao: Ovih 11 godina su bile godine neispunjenih obećanja, izgovora i neistina, slučajne ili namjerne nesposobnosti ЕU kao garanta dogovora da pokrene stvari sa mrtve tačke, što je rezultiralo pravnim nasiljem i fizičkim maltretiranjem Srba.

Osvrnuvši se na izvještaj o radu UNMIK-a, Vučić je rekao da je Priština namjerno stvorila nepodnošljive uslove za opstanak Srba na Kosovu i Metohiji i podsjetio da je hitna sjednica održana na zahtjev Republike Srbije, da su privremene institucije na tzv. Kosovu prouzrokovale tenzije.

Srbija je Savjetu bezbjednosti UN predstavila sve što se dogodilo, pravno nasilje, fizičko nasilje i selektivno targetiranje Srba na KiM. Svi članovi SB UN su procijenili da su naši argumenti i podnesene žalbe bili u skladu sa činjenicama, rekao je on.

Osvrnuvši se na ukidanje dinara, Vučić je rekao da je to kulminacija produžene etnički motivisane kampanje protiv Srba i drugih nealbanaca.

„Potezi prištinskih vlasti pogađaju svakog podjednako, bez obzira na uzrast i pol i sve u okviru šovinističke agende usmjerene ka kreiranju velike Albanije“, rekao je Vučić.

Od 8. februara 2024. do danas održano je pet razgovora, jedini opipljiv ishod ovih napora bilo je izlaganje pravih motiva Prištine, rekao je predsjednik.

„Glavni pregovarač i Kurtijev partner u progonu potvrdili su da njihove namjere da ukinu dinar jesu namjere da potpuno iskorene srpsko stanovništvo na Kosovu i Metohiji“, rekao je predsjednik.

Vučić je ocijenio da je Priština „posvećena velikoj Albaniji i toj hegemoniji.“

„Umjesto da bude sankcionisan, Kurtijev režim je stalno nagrađivan. Istovremeno traje konstantna represija od strane Albanaca“, rekao je Vučić i podsjetio na proizvoljna hapšenja, maltretiranja Srba, napade,  konfiskovanje imovine, zabrane uvoza srpske robe…

Specijalna predstavnica generalnog sekretara UN i šefica UNMIK-a Karoline Zijade predstavila je redovni šestomjesečni izvještaj o radu Misije UN na Kosovu i Metohiji.

Zijade je navela da je međunarodna zajednica nezadovoljna napretkom političkog dijaloga i ocijenila da je „nivo nepovjerenja visok“.

Takođe je izrazila zabrinutost zbog ukidanja srpskog dinara i nadu da će „rješenje biti nađeno“.

Puna primjena dogovora pod pokroviteljstvom ЕU mora da bude prioritet kako bi se izbjegle krize koje su se do sada pojavljivale, ocijenila je Zijade i pozvala na formiranje Zajednice srpskih opština.

Pohvalila je Prištinu o na vraćanju zemlje manastiru Visoki Dečani kao dokaz „povjerenja“ i „vladavine prava“.

Napredak se rađa iz akcija koje se preduzimaju uz spremnost na kompromis, ocijenila je ona.

Antonio Gutereš je u redovnom izvještaju, koji se odnosi na period od 19. septembra 2023. do 15. marta 2024. godine, naveo da su, uprkos izvjesnom napretku u implementaciji sporazuma postignutih uz posredovanje ЕU, tenzije između Beograda i Prištine povećane, a da je bezbjednosna situacija na sjeveru Kosova ostala krhka.

On je istakao da nije bilo napretka ka uspostavljanju Zajednice srpskih opština uprkos diplomatskom pritisku i izrazio zabrinutost zbog primjene nove regulative o platnom prometu koja je, kako je naveo, uticala na ekonomska i socijalna prava Srba i drugih nevećinskih zajednica.

Pozvao je na hitan razgovor o otvorenim pitanjima u okviru dijaloga uz posredovanje ЕU, kako bi se osigurala prava svih pogođenih zajednica i najugroženije grupe bile zaštićene.

Guteres je najoštrije osudio, kako je naveo, ozbiljan bezbjednosni incident 24. septembra u Banjskoj, koji je doveo do tragičnog gubitka života i pozvao na završetak istrage i „privođenje počinilaca pravdi bez odlaganja“.

Prištinu predstavlja predsjednica privremenih institucija Vjosa Osmani. Inače, početak sjednice je kasnio jer je delegacija Prištine zadržana na ulazu u zgradu.

Posljednja redovna sjednica Savjeta bezbjednosti UN o radu Unmika održana je u oktobru prošle godine, dok je u februaru ove godine na zahtjev Srbije, a nakon odluke prištinskih vlasti da zabrane upotrebu dinara, održana vanredna sjednica SB UN.

Vučić je, uoči puta u Njujork, izjavio da će donošenje rezolucije o Srebrenici dodatno narušiti odnose u regionu i da će se Srbija svom snagom boriti protiv usvajanja rezolucije.

autor:http://atvbl.rs

 

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.