“Zara” u Evropi
Nakon što je u Kini pokrenula trend livestream šopinga, odnosno direktne online kupovine,
Zara planira sličan eksperiment proširiti i na Evropu i Sjedinjene Američke Države.
Popularni modni brend traži nove načine za privlačenje kupaca u svjetlu očekivanog usporavanja prodaje nakon snažnog rasta uslijed pandemije.
U Kini Zara već organizuje petosatne izravne prodajne emisije koje se emituju svake sedmice na Douyinu, kineskoj verziji TikToka, piše Reuters.
Ove emisije pokazale su se uspješnima u povećanju Zarine prodaje otkako su pokrenute u novembru prošle godine, prema analizi kompanije za maloprodajnu analitiku EDITED.
Portparol Zare izjavio je da žele ovaj koncept prenijeti i na Zapad, gdje izravna prodaja preko interneta još nije toliko popularna.
“Razmišljamo da uvedemo ovaj koncept i na zapadnim tržištima kao novi oblik zabave”, rekao je.
TV prodaja se sada širi na društvene mreže
Dok je kupovina preko televizije bila popularna decenijama, dolaskom društvenih medija i e-trgovine započela je nova era izravnog emitiranja prodaje, koju predvodi Kina. Tamo influenceri prodaju sve – od kozmetike do grickalica – u vrlo dinamičnom okruženju.
Zarina emisija na Douyinu uključuje modele koji nose njezine odjevne predmete, isprobavaju cipele i nakit, te prikazuje modne revije i snimke priprema iza kulisa.
Sve to odvija se u opuštenom i razgovornom stilu, za razliku od direktnijih i agresivnijih pristupa prodaji.
Zara je za svoje emisije angažirala tim od 70 ljudi, a prenosi idu iz velikog studija u Šangaju. Svaka emisija u prosjeku privuče oko 800.000 gledaoca.
“Direktan pristup prodaji značajno je povećao svijest o brendu Zara u Kini”, istaknula je Krista Corrigan, analitičarka EDITED-a.
Dodala je da je Zara u prvom kvartalu ove godine u Kini rasprodala velike količine svojih proizvoda, čak 50% više nego u istom periodu prošle godine.
Zarine emisije u SAD i Evropi biće kraće nego u Kini
U Velikoj Britaniji, SAD i još nekim europskim zemljama, koje će biti naknadno objavljene, Zara planira organizirati izravne prodajne emisije preko svoje aplikacije i web stranice, a ne preko društvenih mreža, kako bi zadržala kontrolu nad estetikom prenosa.
Emisije koje Zara planira u Evropi i SAD biće kraće nego one u Kini.
Trajaće između 45 minuta i sat vremena.
Unatoč kraćem trajanju, gledaoci će i dalje moći učestvovati u emisiji uživo postavljajući pitanja, ostavljajući komentare i koristeći emotikone kako bi izrazili svoje reakcije.
“Ne možemo uvijek pretpostaviti da će ono što je uspjelo u Kini uspjeti i na Zapadu”, komentirala je Georgina Johanan, analitičarka iz JP Morgana.
No dodala je da je investicija Inditexa u izravnu prodaju primjer njihove sposobnosti da budu predvodnici novih formata prodaje, prenosi N1.
autor: n1