Ignjatović (SPS): Diskriminacija vaspitača će dati za posljedicu da ih tražimo u Nepalu i Bangladešu

Ignjatović (SPS): Diskriminacija vaspitača će dati za posljedicu da ih tražimo u Nepalu i Bangladešu

Diskriminacija vaspitača

Na današnjoj pres konferenciji, Danka Ignjatović, član Socijalističke partije Srpske, pružila je snažnu podršku vaspitačima predškolskih ustanova, ukazujući na ozbiljnu diskriminaciju između državnih i privatnih vrtića u Banjaluci.

“Kao član Savjeta za predškolsko obrazovanje Socijalističke partije Srpske, smatram da je krajnje vrijeme da se čuje i druga strana priče. Državni vrtići imaju svoje subvencije, dok su privatni vrtići do nedavno bili zanemareni, što direktno utiče na kvalitet rada i zadovoljstvo vaspitača,” izjavila je Ignjatović.

Ona je istakla da je vaspitačima od ključne važnosti da budu adekvatno plaćeni i zadovoljni, jer su oni ti koji oblikuju buduće generacije.

“Kao samohrana majka, dobila sam ogromnu podršku od vaspitača koji su se brinuli o mom djetetu. Njihova posvećenost i rad sa djecom su neprocjenjivi. Kada ostavim svoje dijete od pola osam do pola pet, sigurna sam da je ono bezbjedno i sigurno.”

Ignjatović je naglasila da kapaciteti državnih vrtića nisu dovoljni, te da privatni vrtići igraju ključnu ulogu u popunjavanju tih nedostataka. Međutim, organizacija rada, plate i uslovi u privatnim vrtićima često su zanemareni.

“Slušali smo mnogo o subvencijama i cijenama vrtića, ali niko nije postavio pitanje kvaliteta kadra i zadovoljstva vaspitača. Roditelji djece u državnim vrtićima imaju značajne subvencije, dok su roditelji u privatnim vrtićima tek nedavno počeli dobijati iste. Zašto sva djeca nemaju iste uslove?” upitala je Ignjatović.

Prema njenim riječima, povećanje cijena u vrtićima direktno je usmjereno na povećanje plata zaposlenima.

“Bruto plata sa svim doprinosima iznosi 2877 KM, a mjesečni iznos bruto primanja ove ustanove je 221 559 KM. Isplaćene plate iznose 152 856 KM, dok je razlika uplaćena državi. Kome to smeta?”

Ignjatović je zaključila da je neophodno obezbijediti jednake uslove za sve vrtiće u Banjaluci i predložila stručnu raspravu kako bi se pronašla prava rješenja.

“Ako govorimo o uslovima na nivou Grada, onda svi moraju imati iste uslove. Predlažemo stručnu raspravu jer je to jedini način da se daju prava rješenja za Grad Banjaluku.” “Sistemska rešenja su neophodna, a ne da se problemi rešavaju po volji pojedinca, kao što je često slučaj u Banjaluci. Diskriminacija vaspitača će dati za posljedicu da ih tražimo u Nepalu i Bangladešu,” zaključila je Ignjatović.

autor: faktormagazin

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.