Djeca trpe TEROR roditelja – Ombudsmani zatrpani žalbama

Djeca trpe TEROR roditelja – Ombudsmani zatrpani žalbama

Iako postoji posebna konvencija koja štiti prava djeteta – ona se i dalje krše. U 2021. godini Ombudsman za djecu Republike Srpske zaprimio je 407 prijava (žalbi) kojima se ukazuje na povrede prava i interesa djeteta i taj broj je nešto manji u odnosu na 2020. godinu kada je zaprimljeno njih 418. Nažalost, prava najmlađih i dalje ne poštuju oni koji bi trebalo najviše da ih štite – njihovi roditelji. Najčešće jedan od njih i to posebno kada se mališani nađu u centru sukoba prilikom razvoda i pokušaja da se njima manipuliše.

Najveći broj prijava (žalbi) odnosi se na ostvarivanje prava djeteta u postupcima razvoda braka i prekida vanbračne zajednice, potvrđeno je Faktoru iz Ombudsmana za djecu Republike Srpske.

Od ukupnog broja zaprimljenih prijava, čak 146 (36 %) ukazuje na povredu njihovih ličnih prava i to se odnosi na: povjeravanje djeteta jednom od roditelja, uređenje viđanja djeteta i roditelja sa kojim dijete ne živi i sa bliskim srodnicima, promjenu prebivališta, kao i putne isprave.

Slijede prijave kojima se ukazuje na neadekvatnu zaštitu od različitih oblika nasilja, zlostavljanja ili zanemarivanja djeteta.

Podnosilac prijave, odnosno žalbe, najčešće je jedan od roditelja.

U 2021. godini, 339 roditelja se obratilo ovoj instituciji ukazujući na povrede prava djeteta.

Dječaci na udaru

Nažalost, kao i u ranijim godinama, djeca do 10 godina života, najviše su izložena situacijama koje dovode do povrede njihovih prava po različitim osnovama, uključujući i povrede prava u postupcima razvoda braka; neplaćanje alimentacije, nemogućnost kontakta sa drugim roditeljem ili bliskim srodnicima.

Pitanje je i da li roditelji u takvim situacijama znaju šta je dobro za njihove nasljednike.

„Povrede ovih prava u najranijem uzrastu djeteta, u periodu najintenzivnijih roditeljskih obaveza usmjerenih na rast i razvoj djeteta, kada usljed razvoda braka izostaje potrebna briga oba roditelja, mogu imati teške i dugotrajne posljedice po dijete i njegov razvoj”, naglašavaju iz institucije Ombudsmena.

Kada je u pitanju pol djece, iz zaprimljenih prijava, proizilazi da su dječaci, kao i ranijih godina, više izloženi situacijama koje dovode do povrede njihovih prava.

Zaštita od nasilja

Nasilje nad djecom prisutno je u različitim oblicima (zanemarivanje djeteta, fizičko i psihičko nasilje, seksualno zlostavljanje, elektronsko nasilje).

Od ukupnog broja zaprimljenih prijava, njih 66 se odnosi na žalbe kojima se ukazuje na povredu prava djeteta na zaštitu od nasilja, od  kojih 25 odsto se odnosi na vršnjačko nasilje.

„Osnovni problem, koji je još uvijek nažalost prisutan je da se različiti oblici nasilja nad djecom i među djecom ne prepoznaju na vrijeme, usljed čega i izostaje prijava o povredi prava djeteta na zaštitu od nasilja, a što za posljedicu ima i izostanak odgovarajuće pomoći i podrške djetetu, ali i adekvatnu reakciju prema počiniocima nasilja”, naveli su za Faktor iz kancelarije Ombudsmana za djecu Republike Srpske.

U sukobu sa zakonom od malih nogu

Ukoliko izostane prevencija svih oblika zlostavljanja te adekvatna briga za djecu, posljedice ne osjete samo maloljetnici, već i roditelji, odnosno porodica i društvo, koje mora sistemski da reaguje na vrijeme.

Nije zanemariv broj onih koji završe s druge strane zakona.

Okružno javno tužilaštvo Banja Luka je tokom prvih šest mjeseci prošle godine primilo 44 prijave protiv 56 maloljetnih počinilaca krivičnih djela, dok je ukupno u radu bilo 68 predmeta protiv njih 97.

U 18 predmeta, protiv 28 lica, donesena je odluka o nepokretanju pripremnog postupka, zatim naredba o obustavi postupka u jednom predmetu, dok je u 19 predmeta protiv 22 maloljetna lica pokrenut pripremni postupak.

Predloženo je izricanje zavodskih mjera u dva predmeta protiv isto toliko osoba, vanzavodskih u 16 predmeta protiv 19 lica, a izdato je i odobrenje za izricanje mjere policijskog upozorenja u jednom predmetu protiv jedne maloljetne osobe.

Psiholozi ukazuju da je na svima nama da svojim djelovanjem podstaknemo rehabilitaciju i resocijalizaciju ove djece, koja su često iz rizičnih grupa, a bili su žrtve zlostavljanja, zanemarivanja, neadekvatnog, odnosno nemarnog postupanja roditelja.

Zato, bar od nas zaslužuju drugu šansu.

HOROR U DOMU: VIŠESTRUKA OBLJUBA ŠTIĆENICE

Nažalost, dom „Rada Vranješević” u Banjaluci ponovo se našao na stranicama crne hronike, nakon hapšenja radnika zbog obljube maloljetne štićenice.

Seksualni monstrumi nisu je vrebali samo u ovoj ustanovi, u koju je smještena nakon što je utvrđeno da je baba učestvovala u njenom podvođenju još dok je imala 11 godina.

I ranije su registrovana  tri slična slučaja u kojima su  žrtve bile štićenice Doma.

U oktobru 2021. godine jedan od pedofila dobio je četiri godine robije zbog obljube 14-godišnje štićenice, te polne zloupotrebe druge, godinu dana starije djevojčice.

MEDIJI I POLITIKA

Nadležne istitucije u Srpskoj godinama upozoravaju na potrebu zaštite privatnosti djece u medijima.

Umjesto da budu promoteri, novinari, u pokušaju da pridobiju veću čitanost nerijetko krše dječija prava, bez obzira na zakonske okvire.

Djecu treba podsticati i dati im mogućnost da se njihov glas čuje, ali ne i zloupotrebljavati u političke svrhe, što, nažalost, takođe imamo priliku vidjeti u Srpskoj.

NA PAPIRU JEDNO, A U PRAKSI  DRUGO

Prava djeteta definisana su Konvencijom UN koja je usvojena 1989. godine, dok je od 1924. godine bila na snazi Ženevska deklaracija o pravima djeteta na čijim temeljima je 1959. godine usvojena UN Deklaracija o pravima djeteta.

Posljednjim aktom je ponovljeno da se „dijete posmatra kao ljudsko biće koje ima svoje potrebe i mišljenje i koje treba da učestvuje u svim aktivnostima i pitanjima koja se njega tiču“.

Ipak, ostaje pitanje koliko se to sve primjenjuje u praksi. Sudeći po izvještajima sa terena, vršnjačko nasilje je prisutno u školskim ustanovama u Srpskoj.

Možda vršnjačko nasilje nije u porastu, možda je ono samo vidljivije?!

Uznemirujući snimci emituju se na društvenim mrežama, a zatim i u medijima, dok sve to ostavlja pogubne posljedice po žrtvu.

CRNI NIZ

Svake godine širom svijeta više od milijardu djece doživi neki oblik  nasilja, a 663 miliona njih živi u siromaštvu.

Svako četvrto, od desetoro djece, uzrasta od 10 do 14 godina doživljava psihološku agresiju od strane svojih roditelja.

Podaci istraživanja pokazuju da nisu samo mala djeca izložena nasilnom disciplinovanju kod kuće.

autor: faktormagazin.ba, tekst je izašao u štampanom izdanju FM 33 od 3.febrauara 2022. godine

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.