Hronologija AFERE „Vijadukt“ – KONCESIJA DATA U VRIJEME VLADE SDS-a

Hronologija AFERE „Vijadukt“ – KONCESIJA DATA U VRIJEME VLADE SDS-a

“Kada dobijemo pravno mišljenje, pokrenućemo odgovornost svih koji su učestovali u dodjeli koncesije, pa do njenog raskida. Ne može Srpska ili ‘Elektroprivreda’ platiti ovoliku odštetu, a da nema odgovornosti“, istakao je premijer Radovan Višković, nakon što je HES, odnosno njegov većinski vlasnik „Vijadukt”, pokrenuo arbitražu sa BiH u Vašingtonu, tražeći isplatu 90.miliona KM osnovnog duga, uvećanu za pripadajuće kamate.

SVE POČELO OD PERE BUKEJLOVIĆA

Činjenice govore da je Vlada Pere Bukejlovića je dala koncesiju HES Vrbas čiji je osnivač „Vijadukt“ Slovenija za izgradnju HE Bočac 2.

To je bila SDS-ova vlada i koncesija je data na samom kraju mandata.

Nedeljko Kesić, kadar SDS-, tada je bio direktor HE Bočac, a mandat je produžio i za vrijeme vladavine SNSD-a.

On je čak u više navrata garantovao da će cijeli posao biti korektno urađen.

Vlada Milorada Dodika u više navrata je tražila potencijalne investitore kojima bi ustupila koncesiju HE Bočac, međutim, njih nije bilo, već je direktor HE Bočac izričito zahtijevao da ta firma dobije koncesiju mada je ona već bila dodijeljena „Vijaduktu”.

KO JE ODGOVORAN?

Tadašnji ministar energetike Željko Kovačević traži da upravo Kesić preuzme krivičnu i materijalnu odgovornost na sebe, odnosno ako dođe do spora sa Slovencima.

Kesić u jednom dopisu, a kasnije i u ugovoru se obavezuje da će HE Vrbas snositi svu odgovornost kao i obaveze ako dođe do spora i štete.

Već 2014. godine Pravobranilaštvo RS, kojim je rukovodio Slobodan Radulj, daje negativno mišljenje Vladi Republike Srpske, da ustupi Nedeljku Kesiću i HE Bočac pomenutu koncesiju.

TAŠNA-MAŠNA

I u to vrijeme nastaje spor sa „Vijaduktom” pa se u mandatu Petra Đokića nudi poravnanje sa Vladom Srpske na oko tri miliona KM.

Petar Đokić to odbija i „Vijadukt” pokreće spor za nadoknadu štete. Vladu Republike Srpske zastupaju advokati iz Beograda kojima se odmah plaća četiru miliona KM.

Nekoliko godina kasnije Vijadukt u Vašingtonu dobija spornu spor, pred arbitražnim sudom u Vašingtonu, pa se Vlada obavezuje da plati 90 miliona KM i 16 miliona advokatske usluge.

U vrijeme dobijanja spora „Vijadukt” je gotovo nepostojeća, tašna –mašna firma, bez zaposlenih, službenih prostorija i sa dva blokirana računa u bankama.

autor:faktormagazin, tekst je izašao u FM 49 štampanom izdanju od 26. maja 2022. godine

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.