Iz Srpske jasna poruka Tužilaštvu BiH – imate više nego dovoljno materijala za krivičnu prijavu protiv Šmita

Iz Srpske jasna poruka Tužilaštvu BiH – imate više nego dovoljno materijala za krivičnu prijavu protiv Šmita

Imate više nego dovoljno materijala.
Dokazi koje je iznio ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić, nisu dovoljni Tužilaštvu BiH da podigne optužnicu protiv njemačkog državljanina Kristijana Šmita, koji nelegitimno obavlja dužnost visokog predstavnika. Kažu da od agencija za sprovođenje zakona, nisu zaprimili izvještaj o počinjenom krivičnom djelu. Iako nema rezoluciju Savjeta bezbjednosti UN, iz Ambasade Njemačke u BiH poručuju da je Šmit visoki predstavnik. Na osnovu čega, na naš upit nisu odgovorili. Odgovor Republike Srpske su zato dobili i Ambasada Njemačke i Šmit – nećemo dozvoliti urušavanje Ustava i dejtonske pozicije Republike Srpske.

Nelegalno i nelegitimno predstavljanje, kršenje Ustava BiH i Dejtonskog mirovnog sporazuma, neustavno nametanje zakona, nelegalan boravak na teritoriji BiH, unošenje dugih cijevi, kršenje Zakona o graničnoj kontroli. Sve to za dvije godine kako stoluje u Sarajevu, počinio je njemački državljanin Kristijan Šmit, kaže ministar Nenad Nešić. U normalnim zemljama, i više nego dovoljno za pokretanje krivičnog postupka.

– Tužilaštvo BiH ima dovoljno materijala da formira predmet Šmit i nadam se da će to i da uradi. Da postupe u skladu sa našim saznanjima, preduzmu određene akcije i da pokažu da zakoni ove zemlje važe za svakoga -istakao je Nenad Nešić, ministar bezbjednosti u Savjetu ministara.

U normalnim i pravnim zemljama da. U BiH, i ne baš. Na naše pitanje da li će na osnovu dokaza koje je u javnost iznio ministar bezbjednosti u Savjetu ministara, Tužilaštvo BiH pokrenuti postupak protiv Šmita, odgovaraju:

– Tužilaštvo BiH nije od agencija za sprovođenje zakona, zaprimilo izvještaj o počinjenom krivičnom djelu iz nadležnosti Tužilaštva.

Јoš jedan dokaz da pravosudni organi BiH djeluju selektivno. Pri toj selekciji, po običaju gotovo uvijek na štetu Republike Srpske i srpskog naroda. Ono što je do sada radio turista Kristijan Šmit u BiH, zrelo je za krivičnu prijavu i optužnicu, smatra profesor međunarodnih odnosa Željko Budimir.

– Ono što radi taj „lažnjak“ Kristijan Šmit u BiH ne doprinosi stabilnosti i razvoju BiH. Međutim, mi živimo u BiH čiji jedan dio sebe doživljava kao protektorat, a problem je što Republika Srpska sebe doživljava kao slobodnu državu u državnoj zajednici BiH – istakao je Željko Budimir, profesor međunarodnih odnosa.

Postavlja se samo pitanje čiji protektorat? Američko-marfijevski, šmitovski ili pak njemački? Iako nema rezoluciju Savjeta bezbjednosti, za Ambasadu Njemačke u BiH Šmit je visoki predstavnik, jer kako kažu, OHR je Šmita uredno prijavio. Kome i na osnovu čega, nisu odgovorili.

– Prvo, ne znam otkuda pravo njemačkoj ambasadi da govori ko je visoki predstavnik a ko nije, kada Njemačka čak nije ni članica Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija. I drugo, s obzirom da Nešić ima dokaze da su oni upetljani u sve to, izgleda da oni sada odgovornost guraju na Kancelariju visokog predstavnika da bi se lišili odgovornosti za štetu koji je Šmit do sada napravio i koju će napraviti u budućnosti – naglasio je pravnik Ognjen Tadić.

A šteta bi mogla biti i veća ukoliko bh pravosuđe nastavi da djeluju po neustavnim aktima nametnutim od stranaca. Da je samo stranac u BiH i ništa više, zna i sam Šmit, kaže profesor ustavnog prava Siniša Karan.

– 20. januara 2021. godine kada je Njemački bundeskabinet nominovao, kandidovao Šmita za visokog predstavnika, dakle samo ga kandidovao, 28. januara na svom nalogu 2021. godine, Šmit kaže: „Ne, ovo je samo početak. Mene tek treba da imenuje Savjet bezbjednosti“. Ta kandidatura nije prošla. Poslije toga on je niko i ništa. Dakle, običan građanin – poručio je Siniša Karan, profesor ustavnog prava.

Građanin sa namjerom da Republici Srpskoj otme imovinu. Neće proći, jasan je odgovor iz Srpske.

– Ono što je nacrtano da pripada Republici Srpskoj, što je potpisano, što postoje garanti za to, i tad je to bilo i vazduh i zemlja i rijeka i šuma i vršena privatizacija, davana u koncesije. Sad bi to neko da prepakuje. Mi to ne damo. Nećemo to dozvoliti – poručio je Savo Minić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.

Njemačka politika na ovim prostorima u 20. vijeku srpskom narodu je dobro poznata. Iz Centra za društveno-politička istraživanja poručuju, aktivnom podrškom njemačkih institucija Kristijanu Šmitu stiče se utisak da se ni u 21. nije mnogo promijenila.

– Sada šalju ponovo čovjeka koji očigledno nema dobre namjere. Lažno se predstavlja, pokušava da faktički ospori, da uruši instituciju predsjednika Republike Srpske. Samim tim urušava dejtonsku strukturu – istakao je Dušan Pavlović, direktor Јavne ustanove Centar za društveno-politička istraživanja Republike Srpske.

Pavlović je poručio da je porazno za Njemačku, koja sebe smatra za Pijemont demokratije i vladavine prava, što se nije ogradila od nezakonitog i protivustavnog djelovanja svog građanina i diplomate Šmita.

autor:http://lat.rtrs.tv

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.