Na adrese brojnih privrednika i političara u Republici Srpskoj, za koje SAD smatraju da su u nekoj vezi sa Miloradom Dodikom, stigla su pisma, koja se mogu posmatrati i kao svojevrsne prijetnje, da se u što skorije vrijeme izjasne o odustajanju od podrške, kako je navedeno, „secesionističkoj” politici ili će se i oni naći na spisku sankcionisanih osoba i privrednih društava iz Republike Srpske. Pisma u sebi sadrže i dozu tajnosti te se u njima navodi da se u slučaju pozitivnog odgovora, neće znati da su sarađivali sa američkom administracijom. Faktor saznaje da je pismo sa sličnim sadržajem stiglo na najmanje deset adresa velikih poreskih obveznika i da se ona šapatom komentarišu u poslovnoj zajednici.
„U pismu je ostavljen i određen rok do kojega bi se privrednik izjasnio, a sve se poklapa sa 24.januarom, kada zasjedaju ministri inostranih poslova Evropske unije“, kaže za Faktor jedan od vlasnika privrednog društva na čiju je adresu stiglo pismo-prijetnja.
Na taj način Amerika pritišće i svoje evropske partnere, da se crnoj listi, zbog korupcije doda i antidejtonsko djelovanje te da se spisak sankcionisanih proširi na više od pedeset ličnosti i privrednih subjekata iz Republike Srpske.
U Evropskoj uniji, i pored jakog pritiska SAD, nema konsenzusa i jedinstvenog stava u vezi ovog pitanja, bez obzira što su Ameriku u istom trenutku podržali i Velika Britanija, ali i Njemačka, Francuska i Holandija.
Mada je riječ o najmoćnijim državama unutar Unije dosta je i onih koji shvataju situaciju te traže da se sporna pitanja u BiH riješe političkim dogovorom i da krivaca za „zastoj“ ima na svim stranama.
U objavi Ambasade Njemačke u BiH stoji i da će se preispitati dalja pomoć u reformama.
„Agresivni nacionalizam i retorika podjela stoje na putu saradnji između različitih strana. Pozivamo političke aktere da se vrate dijalogu u državnim institucijama, kako bi zajednički rješavali probleme ove zemlje. Naglasak bi trebao biti na potrebnim reformama na putu u EU”, stoji u objavi.
„Uslov Republike Srpske za bilo kakvo sjedanje za sto je povlačenje ‘Inckovog zakona’ i vraćanje te problematike u skupštinske klupe”, odgovorio je nedavno predsjednik SNSD-a Milorad Dodik.
U Evropskoj uniju postoji i mišljenje da krivce za sadašnju situaciju u BiH treba tražiti i među predstavnicima političkog vrha iz FbiH, jer isto tako neuspješno teku pregovori o promjenama Izbornog zakona.
Čak se, osim sankcija rukovodstvu Republike Srpske, iste predviđaju i Bakiru Izetbegoviću te Draganu Čoviću, kao i još nekim visoko rangiranim političkih predstavnicima iz Srbije, Hrvatske pa čak i Crne Gore.
Izvjesno je da međunarodni predstavnici preko svojih ambasada pokušavaju na silu da u BiH pronađu „saradnike“ koji bi bili spremni da slijepo slušaju i derogiraju ustavnu poziciju Republike Srpske.
KOME JE STIGLO PISMO?
Pismo amaričke administracije, po saznanjima Faktora, stiglo je na adrese firmi Slobodana Stankovića, Mladena Milanovića, Mila Radišića, ali i na neke firme kao što su „Alumina” i Olimpijski centar „Jahorina”.
UDAR NA SVE U REGIONU
Najradikalniji predstavnici Evropske unije, čini se po nagovoru Amerike, traže da se zbog, navodnog, ugrožavanja Dejtonskog mirovnog sporazuma sankcionišu i predsjednik Srbije Alaksandar Vučić, predsjednik Narodne Skupštine Srbije Ivica Dačić, ali i predsjednik Hrvatske Zoran Milanović.
autor: Faktor, tekst je izašao u štampanom izdanju FM 30 od 13.januara.