Marfi navodi gas na američku vodenicu

Marfi navodi gas na američku vodenicu

 Iza oštrih poruka američkog ambasadora u BiH Majkla Marfija i njegovog ultimativnog insistiranja da se BiH mora po svaku cijenu riješiti zavisnosti od ruskog gasa, priključujući se na gasovod Južna interkonekcija, krije se čisti interes američkih kompanija koje se bave prodajom LNG gasa.
Ukazuje na ovo izvor “Glasa Srpske” navodeći kako su obrazloženja američkog ambasadora Marfija demagoška i ekonomski neutemeljena, ali i providna, jer spajanjem BiH na Južnu interkonekciju gasovod koji bi išao iz pravca Hrvatske preko zapadne Hercegovine do Travnika, BiH, odnosno FBiH postala bi zavisna od američkog LNG gasa, daleko skupljeg od ruskog.- Nakon izbijanja rata u Ukrajini i odluka zemalja Evropske unije da uvedu sankcije i embargo na uvoz ruskog gasa, postao je aktuelan terminal u Omišlju na Krku. On se faktički digao od blata do zlata. Ono što Marfi stalno zaboravlja pomenuti kada govori o ovim stvarima jeste da su glavni snabdjevači ovog terminala tečnim ukapljenim gasom američke kompanije. Tek jedan mali dio pošiljki dolazi iz Egipta, Nigerije, Trinidada i Tobaga i Mozambika. Zaboravlja i da građanima BiH kaže da je taj gas daleko skuplji od ruskog ili nekog drugog – navodi naš izvor.

Kako je istakao, okretanje leđa gasovodu Turski tok, pri tome ne praveći ekonomsku računicu i gradeći energetsku bezbjednost i nezavisnost samo preko Južne gasne interkonekcije sa Hrvatskom i spajanjem na “Trans-jadranski gasovod”, projekat koji je još u povoju i na dugom štapu, nije ništa do trčanje FBiH pred rudu i put u ekonomsko-energetsku dubiozu.

Vlasti Srpske su, navodi, odlučile da se “zakače” na jedini realni izvor gasa u regionu, ali i u Evropi. To je Istočna interkonekcija, odnosno Turski tok. Taj projekat, kaže, nažalost godinama opstruišu bošnjačke partije, koje očigledno rade po uputstvima američkog ambasadora.

– Stvarno ne shvatam kojom logikom se rukovode političari u FBiH. Jedna je stvar šta bi neko želio, a druga je realnost. Namjera FBiH da se po svaku cijenu priključi na dva nova izvora nije ništa drugo do bacanje para. Kao prvo, radi se o skupljem gasu od onog ruskog, ali i malim količinama koje neće moći ni približno obezbijediti potrebe FBiH. Najveći dio tog gasa planirano je da ide prema Italiji. Naravno tu mislim na ovaj “Trans-jadranski gasovod”. To je u stvari američki projekat da azerbejdžanski gas, preko Turske i Grčke, dopremi do Italije – kaže naš izvor dodajući da je čak i Turska shvatila da joj američke igre ne mogu mnogo toga dobrog donijeti te je odlučila da svoju budućnost gradi na ruskom gasu, gradeći veliki gasni čvor na području Trakije.

Kaže i da bi političari iz FBiH trebalo da vide kakvu su sudbinu doživjele pojedine evropske zemlje koje su u proteklom periodu smanjile, gotovo prepolovile uvoz ruskog gasa, povećavajući pri tome uvoz LNG za gotovo 70 odsto.

– Prisjetimo se samo izjava francuskog predsjednika koji je kritikovao SAD zbog dvostrukih standarda u određivanju cijena američkog gasa, koji je za Evropljane duplo skuplji. Ili, pogledajmo u kakvoj situaciji se trenutno nalazi nekada moćna njemačka privreda. Zbog toga bih volio kada bi neki političar iz FBiH, bar neko od njih koji su najglasniji, objasnio recimo građanima Sarajeva, da li će imati redovno grijanje zimi i po kojoj cijeni, kada i ako uopšte zažive ova dva projekta – istakao je izvor “Glasa”.

Na kraju je dodao i da Marfijeva nervoza, a koja se manifestuje oštrim kritikama na račun HDZ-a i lidera ove stranke Dragana Čovića, ukazuje da mu se žuri da ovaj posao završi prije svog odlaska iz BiH.

– Žuri mu se, a projekat, odnosno donošenje odgovarajućih zakonskih rješenja je blokirano zbog političke svađe između bošnjačkih i hrvatskih partija koje se bore ko će upravljati ovim gasovodima, pa samim tim i ogromnim novcem. U Sarajevu žele da to bude BH-gas, a u Mostaru da se za te potrebe osnuje novo gasno preduzeće – kaže naš izvor.

Bacanje klinova

I dok američki ambasador u BiH pritišće vlasti u FBiH da se okrenu američkom gasu, bošnjački političari izgradnju Istočne interkonekcije, gasovoda koju bi BiH, odnosno Srpsku povezao sa Turskim, odnosno Balkanskim tokom i ruskim gasom, uslovljavaju donošenjem Zakona o gasu, što predstavlja novi pokušaj prenosa entitetskih nadležnosti na zajednički nivo. Predsjednik Srpske Milorad Dodik nedavno je istakao da će ukoliko iz Sarajeva i dalje budu blokirali ovaj strateški energetski projekat, isto uraditi i u slučaju Južne interkonekcije.

autor: glassrpske.com

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.