Ovo je čovjek koji će biti na čelu institucije za ISPITIVANJE PORIJEKLA IMOVINE – Konačno kreće provjera ko se nelegalno obogatio?!

Ovo je čovjek koji će biti na čelu institucije za ISPITIVANJE PORIJEKLA IMOVINE – Konačno kreće provjera ko se nelegalno obogatio?!

Dosadašnji načelnik banjalučkog područnog centra Poreske uprave RS Željko Vučić imenovan je za šefa Sektora za utvrđivanje porijekla imovine. Prenosi portal capital.ba

Direktor PURS Goran Maričić potvrdio je za Capital da je Vučić imenovan na mjesto „srpskog Eliota Nesa“.

On je ponovio da će PURS utvrđivanju porijekla imovine pristupiti na način koji je jednak za sve i vršiti sistemsko prikupljanje podataka o pokretnostima i nepokretnostima svih građana Srpske, u Srpskoj i u inostranstvu.

„U okviru Sektora za utvrđivanje porijekla imovine formirana su tri odjeljenja. To se Odjeljenje za prethodni postupak, Odjeljenje za operativni rizik i Odjeljenje za poslove kontrole i utvrđivanje posebnog poreza na imovinu“, precizirao je Maričić.

On je ponovio da će Poreska uprava  vršiti sistemsko prikupljanje podataka o imovini i napraviti bazu imovine naših građana u Srpskoj, BiH i inostranstvu.

„Taj posao je već u toku i kada baza u potpunosti bude uspostavljena, pristupiće se analizi rizika i ukoliko se pojavi sumnja da određeno lice nema dokaza za nagli rast vrijednosti imovine, ići će se u drugu fazu postupka, a to je kontrola. Dakle, pristup će biti sistemski, odnosiće se na sve građane, a ne samo na pojedince“, ponovio je Maričić.

On je ponovio i da neće biti selektivnog pristupa u primjeni zakona i da se neće ići od kuće do kuće i gledati ko ima koliko auta ili nepokretnosti i od kojeg materijala su mu kuća ili ograda, niti će se ciljano ići u kontrolisanje ljudi za koje se u javnosti zna da su bogati i slično.

Maričić je potvrdio i da su svi zaposleni prošli obavezne bezbjednosne provjere MUP-a RS, kao i da je izvršeno uvezivanje sa drugim institucijama po pitanju razmjene informacija.

Podsjećamo, Zakon o ispitivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu specifičan je po tome što za razliku od gotovo svih ostalih zakona koji stupaju na snagu osam dana nakon objavljivanja, sadrži odredbu da stupa na snagu godinu dana nakon objavljivanja u Službenom glasniku RS.

Pošto je objavljen je 23. februara prošle godine, stupio je na snagu tog datuma ove godine, tako da su nadležni imali punih godinu dana da pripreme sve neophodne podzakonske akte kako bi zakon odmah po stupanju na snagu počeo da se primjenjuje.

autor: capital.ba/ Faktormagzin, foto: Faktormagzin

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.