Jake su i duboke britanske veze Mladena Ivanića. I porodične i poslovne, tvrde upućeni. Dosežu do granice da je zadnje sankcije Velike Britanije, koje ne pogađaju samo pojedine zvaničnike Republike Srpske, već i građane Republike Srpske, lakonski opravdao racionalnom politikom Ujedinjenog Kraljevstva?! A kakva je kroz istoriju ta politika, uglavnom, bila prema pripadnicima njegovog naroda, najbolje je opisao Pekić, i to u kratkim crtama, u svojoj priči „Srbi i četiri engleske zablude”. A od tada se malo šta promijenilo, osim aktera s obje strane. Istina, i ranije je kod Srba bilo pojedinaca, poput nekih iz PDP-a, predvođenih njenim počasnim predsjednikom, koji su bili zagledaniji u britanske otoke, više nego što su na djelu branili domaće interese.
PRIZNAO DA SE DOGOVARA SA STRANCIMA
Iako je Ivanić, nakon prividnog povlačenja iz vrha stranke, često igrao ulogu dobro obavještenog analitičara, lukavo maskirajući dobre veze sa britanskim i još nekim stranim političarima, od toga je nakon zadnjih sankcija ipak odustao.
Govoreći, 18. aprila, za jednu sarajevsku televiziju, priznao je da može uticati na odluke stranih zemlja prema Republici Srpskoj.
Valjda ih je i uvjerio da je njena opozicija toliko „jaka” da bez nasilnog uplitanja stranaca nikada neće doći na vlast.
Kao iskusan političar i odličan glumac na konkretno pitanje pokušao je da negira koliki uticaj London ima na njegov život.
Stoga su pojedini mediji podsjetili da su najbliži članovi njegove porodice, po sopstvenom priznanju, ponosni državljani Velike Britanije.
Kao svojevrsna potvrda internetom kruži i fotografija koja prikazuje Vladimira, sina Mladena Ivanića, na ceremoniji dodjele državljanstva Velike Britanije, na kojoj se zakleo da će služiti kraljici, svojoj novoj državi i njenoj zastavi.
A pasoš te zemlje je jedan od onih koje je teško dobiti. Ivanić mlađi je taj dugotrajan i kako kažu, nimalo lagan proces prolaska kroz birokratske i druge prepreke – lako savladao.
Što se tiče Britanije, reklo bi se kod Ivanića sve ide po onoj staroj izreci: „Kakav otac, takav sin”!
GRADE TUĐU IMPERIJU
Stariji Ivanić je, poput njegovih stranačkih kolega, bezbroj puta kritikovao vlast zbog odlaska mladih iz Srpske, prećutkujući da njegov nasljednik, nakon što je završio studije finansija i bankarstva, ostao da živi u Velikoj Britaniji.
Iako se pokazao kao veoma dobar britanski đak, u svakom pogledu, nije došao da pomogne razvoju Republike u kojoj je rođen, a za koju se iz londonskih velikih stanova deklarativno zalažu i u PDP-u, prodavajući banke za jedan evro.
Mladenov nasljednik, kao punopravni državljani Velike Britanije, nakon studija gradi ekonomiju te zemlje, budući da mu preduzetničkog anglosaksonskog duha ne manjka.
Na društvenim mrežama Ivanić junior je podijelio informacije koje govore da je potpredsjednik sektora za korporativne finansije u kompaniji BNP Paribas UK, te da ima i direktorsku poziciju.
Pohvalio se ranije i poslom u Hulihan-Lokey investment banci.
Banjalučki mediji su zabilježili i da je bio veoma uspješan još 2012. godine i da se našao među finansijerima CASS biznis škole pri Londonskom univerzitetu, a oni su mu se zahvalili time što se njegovo ime našlo i na bilbordu!
PORODIČNA FRANŠIZA
Ivanići nikako nisu simbol stranaca koji pokušavaju da se snađu u zemlji drugog jezika, tradicije i kulture.
Za razliku od junaka „Romana o Londonu”, oni se u Engleskoj osjećaju veoma prihvaćeno.
Još iz vremena kada je Mladen Ivanić postdoktorske studije, uoči aktivnog bavljenja politikom i osnivanja svoje stranke, pohađao u trećem najvećem gradu Ujedinjenog kraljevstva.
To su tek bili sitni počeci na britanskom putu, a o kojem malo govori, pravdajući se ovdašnjim u narodu omiljenim teorijama zavjere.
A kako se bliže izbori, stariji Ivanić se vraća u centar pažnje medija koji dešavanja u Srpskoj mahom prate iz opozicionog ugla.
Iako novine zbog munjevitih dešavanja ne mogu da zabilježe sve probleme u stranci koju je osnovao, Ivanić u javnosti pokušava da ostavi utisak da drži u rukama sve svoje stranačke lutke na koncu.
Od afera, napada svih vrsta pa čak i bizarnih sukoba u PDP-u, samo su gore njihove tvrdnje da, takvi razjedinjeni, mogu da zgaze političku konkurenciju i donesu promjene?!
Takve priče ne priliče ni seoskim kafanskim predstavama u Donjoj Kozici kraj Sanskog Mosta.
KO O ČEMU, IVANIĆ O POŠTENJU!
Ne zaboravalju se lako ni raniji politički radovi Ivanića i njegovog PDP-a, dok pokušavaju da se nametnu kao šefovi opozicije u Srpskoj.
Nema nade ni da bi novi njihov pokušaj učešća u vlasti bio bolji od ranijeg mandata, u kojem su pred očima Ivanića, udobno zavaljenog u fotelju u Predsjedništvu BiH, iz koje nikada nije pokrenuo pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa Republike Srpske, bošnjački kadrovi u Obavještajno-bezbjednosnoj služni prisluškivali predsjednika Srbije Aleksadra Vučića.
Stranci, treba li reći Britanci, u isto to vrijeme su pažljivo odabranim nevladnim organizacijama i podobnim medijima šakom i kapom dijelili milione, te se miješali direktno u izborni proces.
Prošle su od tada samo četiri godine, a svaka sličnost sa sadašnjim akterima je sve, samo ne slučajna.
autor:faktormagazin, tekst je izašao u FM 44 štampanom izdanju od 21 aprila 2022. godine