Srpska sutra pušta u rad sistem „Pronađi me“

Srpska sutra pušta u rad sistem „Pronađi me“

U Republici Srpskoj sutra će biti pušten u rad Sistem hitnog obavještavanja javnosti u slučaju nestanka maloljetnog lica „Pronađi me“, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova.
Istog dana biće održana i promocija Sistema u okviru koje će ministar unutrašnjih poslova Srpske Siniša Karan potpisati sporazume sa ministrom zdravlja i socijalne zaštite Alenom Šeranićem i ministrom saobraćaja i veza Nedeljkom Čubrilovićem.
Sporazumi će biti potpisani i sa generalnim direktorima RTRS-a Dijanom Milanković i „m:tela“ Jelenom Trivan.
Do kraja godine Republika Srpska bi trebalo da uspostavi sistem „Pronađi me“ za hitno obavještavanje javnosti o nestanku maloljetnog lica.- Zahvalan sam Vladi Republike Srpske i posebno ministru unutrašnjih poslova Siniši Karanu na naporima da ovaj sistem profunkcioniše. Radna grupa uz podršku pripadnika MUP-a uradili su veoma značajnu stvar, i Republika Srpska će biti druga zemlja u regionu nakon Srbije koja će imati ovaj sistem – rekao je predsjednik Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Srbije iz Novog Sada Igor Jurić za RTRS.Jurić je govorio o funkcionisanju sistema, jer treba znati da se on ne pokreće za svaki prijavljeni nestanak djeteta.- Kada se ispune kriterijumi za pokretanje sistema, kao građanin ćete dobiti SMS poruku da je nestalo dijete. Mediji će imati obavezu da u prvih šest časova nestanka na svakih pola sata daju obavijesti o nestanku djeteta, a do 48 časova na svakih sat vremena. Na autoputevima će biti obavještenja da je dijete nestalo, na autobuskim i željezničkim stanicama biće obavještavani putnici o nestanku. U prevodu to znači da će građani Republike Srpske veoma brzo dobiti informaciju o nestanku – naveo je Jurić.

On je istakao da bi ovakav sistem treba da ima cijeli region.

– Vjerujem da će i ostatak BiH uskoro dobiti sistem „Pronađi me“. Ovo je bila hrabra odluka rukovodstva Repuvblike Srpske, i ja sam ponosan na sve to. Srbija i Republika Srpska imaju gotovo identične kriterijume, ako je dijete u životnoj opasnosti, ako je mlađe od sedam godina, ako je dijete žrtva otmice. U Srbiji se pokrenuo dva puta u godini na izmaku. Nadam se da ga vi u Srpskoj nećete nikada pokrenuti, ali zlu ne trebalo, ovo je korak u sprečavanju velikih tragedija. Nadam se da će građani Republike Srpske, a posebno djeca vidjeti benefite od ovog sistema – dodao je Jurić.

autor: rtrs.tv

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.