U Srebrenici ništa novo

U Srebrenici ništa novo

Odbornici srpske nacionalnosti dostojanstveno su juče, minutom ćutanja, odali počast nevino stradalim stanovnicima Srebrenice u proteklom ratu u BiH, dok su iz bošnjačkih stranaka, kao i lani, bojkotovali komemorativnu sjednicu Skupštine opštine.

Odavanje počasti žrtvama obavljeno je povodom obilježavanja 33 godine od stradanja Srba i 30 godina od stradanja Bošnjaka iz te lokalne zajednice, a sjednici su prisustvovali i predstavnici srpskih porodica poginulih.

Svjesni razmjera stradanja odbornici su prije 18 godina zaključili da su tu stradali pripadnici bošnjačkog i srpskog te i iz ostalih naroda. Od tada se svake godine 10. jula održava komemorativna sjednica i odaje pošta svim nevino nastradalim Srebreničanima. U vrijeme donošenja odluke većinu u Skupštini su činili bošnjački odbornici, skoro svi su bili učesnici rata i na osnovu ličnih saznanja su, kako je istaknuto, ocijenili da su stradali i Srbi i Bošnjaci.
Potpredsjednik srebreničke Skupštine opštine Radomir Pavlović rekao je da se Bošnjaci nisu pojavili iz nepoznatih razloga.

– Svaki razuman čovjek treba da se moli za duše stradalih stanovnika Srebrenice, i Srba i Bošnjaka, kao i za mir. Bol svake majke za djetetom ista je i djece za izgubljenim roditeljima. Pozivamo na mir, razum i međusobno uvažavanje – rekao je Pavlović.

Načelnik Srebrenice Miloš Vučić je izrazio žaljenje što Bošnjaci nisu prisustvovali sjednici da odaju počast žrtvama i upute poruku mira.

Odbornik Nemanja Zekić, sin predratnog poslanika u Skupštini SRBiH Gorana Zekića, koji je poginuo 8. maja 1992. u zasjedi, rekao je da nikada nije dobio odgovor zašto samo jedna strana, bošnjačka ima pravo da govori o stradanjima.

– Zašto i dokle? – upitao je Zekić.

U Memorijalnom centru u Potočarima danas će biti obilježeno 30 godina od stradanja Bošnjaka iz Srebrenice u julu 1995. godine. Atmosfera uoči komemoracije slična je kao i prethodnih godina, a na udaru su se ponovo našli pojedini srpski zvaničnici, kao i predstavnici nevladinih organizacija. Stara priča o negiranju genocida i ove godine je aktuelna.

Predsjednik srebreničke Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Branimir Kojić ponovo je na meti usljed novog „izvještaja o negiranju genocida“ koji je objavio Memorijalni centar. Smatra da je to nastavak pritiska na ljude koji se drznu da kažu istinu.

– Sklepali su zbrda-zdola ovaj izvještaj i to su uradili likovi poput Dragana Bursaća i Edina Ikanovića, a po nalogu Emira Suljagića. Prijavljivao me je Suljagić i policiji zbog toga što sam govorio kako je njegov otac poginuo u napadu na srpsko selo mnogo prije 1995, a sahranjen je kao žrtva nekakvog genocida – rekao je Kojić za „Glas“.

Kojić je konstatovao da im smeta što pita kako to napadač može biti žrtva, a da Srbe optužuju da su genocidni.

– Moj otac je poginuo braneći svoje vjekovno ognjište, svoju majku i svog oca i njega kao i njegove sunarodnike nazivaju genocidašima, đikanima i kako sve ne… Smeta tim „stručnjacima“ što u kontinuitetu govorim o tome kako međunarodna zajednica naše žrtve gleda kao žrtve drugog reda, smeta im što pozivam na izgradnju spomen-kompleksa u Bratuncu, jer će se tada vidjeti i razmjera našeg stradanja, a to će direktno uticati na promjenu slike o navodnom genocidu, jer će neko postaviti pitanje: „A ko je ubio ovoliko Srba?“ Posebnu pažnju Ikanović stavlja na mene kao predstavnika srpskih žrtava, jer im smetam u lažima i obmanama, a posebno ih pogađa što demaskiram ulogu Memorijalnog centra – istakao je Kojić.

Podvlači da nije od onih koji će se uplašiti.

– Jedini sam na toj listi koji nije politički aktivan, ali znamo i što je to tako. Jedini razlog zbog kojeg to rade je da podignu optužnicu protiv mene, a time bi podigli optužnicu protiv 3.267 ubijenih Srba čije slike im smetaju. Te slike sam postavio da bi svijet shvatio da smo mi stradalnici na ovom području – naglasio je Kojić.

On je pozvao Srbe širom svijeta da počnu javno govoriti o svemu tome. 

– Ako budemo ćutali, zaživjeće ono što su Valentin Incko i drugi manipulanti naumili, a to je prekrajanje istorije – zaključio je Kojić.
Predsjednica Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac poručila je da je ogroman posao boriti se protiv mašinerije kao što je Memorijalni centar u Potočarima da istina o srpskom stradanju u Podrinju dopre do cijelog svijeta.

– Ali to će se kad-tad dogoditi – rekla je Graorčeva i dodala da su se pripreme za obilježavanje 30. godišnjice stradanja Bošnjaka pretvorile u napade i osude srpskog naroda. Dodaje da tu najmanje ima sjećanja na stradale, a što se ponavlja već godinama.

Brnabić

Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da se u Srebrenici jula 1995. desio užasan zločin, ali ne genocid te naglasila da takav stav zastupa i ugledni svjetski istoričar i stručnjak za proučavanje genocida i holokausta Efraim Zurof.
Brnabićeva je, kako su prenijele agencije, navela da Izrael nije želio da glasa za sramnu rezoluciju o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN prošle godine te istakla da je tokom posjete Izraelu zahvalila za njihov stav da se u Srebrenici nije desio genocid.

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *