Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Prijedlog budžeta Republike Srpske za 2022. godinu, koji iznosi četiri milijarde i 24 miliona KM i veći je za osam miliona KM od rebalansiranog okvira za ovu godinu.
Prihodi i primici za nefinansijsku imovinu u 2022. godini iznose 3.303,8 miliona KM, što predstavlja povećanje od 36,2 miliona KM, odnosno 1,1 odsto u odnosu na 2021. godinu.
Rashodi za lična primanja zaposlenih planirani su u iznosu da 926,6 miliona KM i veći su za 61,9 miliona KM, odnosno 7,2 odsto u odnosu na rebalans budžeta.
Planirano povećanje predstavlja jednu od mjera Vlade Republike Srpske, koje doprinose privrednom rastu te poboljšanju ekonomsko-socijalnog položaja zaposlenih u Republici Srpskoj.
Osim toga, na povećanje je uticalo i uvođenje Zavoda za forenzičku psihijatriju Sokolac na trezorski sistem poslovanja.
U narendoj godinu biće povećana sredstva za isplatu penzija za 61,2 miliona KM, grant za podršku razvoja privredi i poboljšanju efikasnosti poslovanja i uvođenja novih tehnologija uvećan je za osam miliona KM, izdvajanja za boračke kategorije povećano za 13,1 miliona, Fond zdravstvenog osiguranja transfer dobiće za 80 miliona više novaca, zbog planirane izmjene Zakona o doprinosima.
Fondu dječije zaštite povećanje izdvajanja iz budžeta biće veće za sedam miliona KM, dok su javne investicije veće za 41 milion KM i ukupno iznose 150 miliona KM
Vlada Republike Srpske razmatrala je i utvrdila Prijedlog Programa ekonomskih reformi za period 2022-2024. godina koji sadrži makroekonomsku analizu i perspektive, te niz ključnih oblasti i mjera koje treba da se realizuju u Republici Srpskoj u predstojećem dvogodišnjem periodu.
Kako je navedeno u dokumentu, projektovane stope privrednog rasta u periodu 2022–2024. godina iznosiće 4,5 odsto, 4,3 i 4,6 odsto respektivno, kao rezultat oporavka domaće tražnje u Republici Srpskoj, postepenog oporavka izvozne tražnje i pozitivnog efekta investicija.
Očekuje se oporavak energetskog sektora. Rast industrije omogućava veća ulaganja, kao i povećanje broja zaposlenosti, a to će uz rast ličnih primanja omogućiti rast domaće potrošnje. Planirana investiciona ulaganja bi, takođe, trebalo da doprinesu ukupnom privrednom rastu.
Ključne tri oblasti na kojima će se u periodu 2022-2024. godina raditi biće povećanje zaposlenosti, posebno mladih, žena i drugih ranjivih grupa, unapređenje poslovnog okruženja i povećanje efikasnosti javnog sektora, posebno u jačanju odgovornosti javnih preduzeća.
Autor: Faktor
Foto: Vlada RS