Poštujući izborni kalendar, političke partije predale su Centralnoj izbornoj komisiji (CIK) kandidatske liste za oktobarske izbore. Nakon potvrde i registracije glasača iz inostranstva te predaje kompenzacionih lista, zvanično kreće predizborna kampanja i trajaće sve do izborne tišine. Na vidiku su i konture budućih koalicija, mada je u ovom periodu, zbog pojačanih unutar stranačkih turbulencija, to sada u drugom planu.
SNSD
Analizirajući liste SNSD-a primjetno je da na njima ima dosta novih lica mada su vodeće pozicije pripale provjerenim kadrovima.
Realno je bilo očekivati da će Vlado Đajić nositi listu za Narodnu skupštinu Republike Srpske te da je ona u stvari miks poslanika, odbornika, ministara i načelnika te direktora nekoliko institucija iz Banjaluke.
SNSD je prvo napravio preliminarnu listu sa velikim brojem kandidata da bi sistemom eliminacije i procjenom političke težine došao do potrebnog broja osoba s kojim izlazi na oktobarski izborni megdan.
Stranke iz koalicije, takođe su sa nestrpljenjem osluškivale događaje u SNSD pa je čak zbog kandidature Irene Joldžić došlo do prave svađe između Nenada Stevandića i Vlade Đajića.
Naime, Irena je rođena sestra Natalije Trivić iz Ujedinjene Srpske, pa je su zamjerke na kandidaturu uglavnom bile zbog problema usljed zajedničkog biračkog tijela.
Irena je ostala na listi, a Stevandiću je preostalo da se ljuti.
Ljuta je i načelnica opštine Jezero Snežana Ružičić, Ljiljana Berić-Svjetlanović, međutim i one su na kraju pristale da budu dio tima.
Sudeći po imenima koje nose liste za Narodnu skupštinu Republike Srpske i u ostalim izborim jedinicama, na tim pozicijama su provjerene „face” poput Dragoslava Kabića, Miroslava Bojića, Igora Žunića, Aleksandra Subotića, Vojina Mitrovića, Zorana Stevanovića, Ljubiše Ćosića i Luke Petrovića.
Slična situacija je i kada su u pitanju imena koja nose liste za Parlamentaru skupštinu BiH, pa tu imamo Nebojšu Radmanovića, Obrena Petrovića i Radovana Viškovića.
SDS
U pauzi između putovanja po bijelom svijetu, Milan Radović je obećao Mirku Šaroviću da će nositi listu za Narodnu skupštinu Republike Srpske, iako je jedva sakupio dovoljan broj kandidata.
Odbor SDS-a u Banjaluci je u potpunim rasulu i veliko je pitanje kakav će rezultat napraviti.
Osim Radovića, SDS će u različitim izbornim jedinicama predstavljati Dragomir Vasić, Vukota Govedarica, Marinko Božović, Ljubiša Petrović, Mladen Šumar, Pero Đurić, Milan Kasapović i Milan Petrović.
Primjetno je da nema Milana Miličevića i Maje Dragojević-Stojić, iako su nekada važili za prve pikove i svojim sredinama.
SDS pokušava da negira krizu koja je evidentna do te mjere da izgleda da je liderstvo u opoziciji prepustio PDP-u.
Za Parlamentarnu skupštinu BiH uspjeli su kandidovati stare vukove, Miladina Stanića, Mladena Bosića i Darka Babalja i realno je da oni „povuku listu“ i glasače što se može odraziti i na broj mandata za Narodnu skupštinu Srpske.
U SDS Bijeljina je uvijek zanimljivo, a za neizvjesnost je u posljednje vrijeme zadužen gradonačelnik Ljubiša Petrović kome ovaj put nije palo na pamet da se pred sjednicu Glavnog odbora bilo kome iz stranke javi na telefonski poziv.
Tek kasnije, kada su veze uspostavljene Tomica Stojanović je pomjeren, a on je postavljen na mjesto koje pripada gradonačelniku.
PDP
PDP potresa takva kriza da će biti pravo čudo ako se stranka ne pocijepa do početka predizborne kampanje.
Sukob Branislava Borenovića i Draška Stanivukovića kulminirao je do te mjere da se nekoliko minuta prije isteka roka za predaju lista nije znalo čije ime će pisati u izbornoj jedinici tri.
Kompromis oko liste u izbornoj jedinici šest je pronađen, i to vanrednim ubacivanjem Miloša Stanišića, koji je samo nekoliko dana sa mjesta predsjednika Gradskog odbora DNS-a Bijeljina prešao u PDP.
Jelena Trivić i Siniša Marković su ishod natezanja između Borenovića i Stanivukovića čekali u Sarajevu i još nije poznato kako je kandidatkinja za predsjednicu napisala listu kada je original precrtao mlađani gradonačelnik.
Osim Banjaluke u drugim izbornim jedinicama za Narodnu skupštinu Srpske je sve bilo manje –više poznato pa su u društvu sa Stanivukovićem i Sanja Dimitrić, Olivera Nedić, Snežana Stojanović, Slaviša Marković, Milanko Mihajlica, Igor Tošić i LJubiša Krunić. Očekivano, na listi za Parlament BiH su Branislav Borenović, Siniša Golić i Saša Borjan.
US
Predsjednik Ujedinjene Srpske više neće biti na kompenzaciji druge političke partije i sada će predvoditi listu u svojoj izbornoj jedinici.
Nenad Stevandić sa saradnicima se potrudio da svi strahuju od njegovih ambicija da bude budući predsjednik Narodne skupštine Srpske da su ga često pred sklapanje imena na listama vidjeli kako pregovara sa nekim bitnim političarima u lokalnim sredinama.
Udario je doktor po kadrovima NPS-a Darka Banjca, kao i DEMOS-u pa je pravo čudo da te stranke u nekim izbornim jedinicama i imaju svoje kandidate.
Odlazak odbora NPS-a u Brčkom, Žabaru i Loparama pripisuje se upravo dogovoru Stevandić –Đorđe Popović.
Predsjednik US je u zategnutim odnosima i sa SNSD, a ono što ga najviše boli je činjenica da će se porodica Natalije Trivić morati podijeliti, jer se sestra Irena Joldžić nalazi na drugoj listi.
Slična situacija je i u Zvorniku, jer će protivnik Kostadinu Vasiću biti njegov brat Dragomir u SDS-u.
U samom finišu sklapanja kockica, Stevandić je uspio da na svoju stranu prevuče porodicu Lazić iz Šekovića koja je do sada bila vjerna partiji Nedeljka Čubrilovića.
Nakon svega, na narednim izborima će ujedinjeno djelovati, osim Nenada Stevandića, i nosioci lista Jovana Kodić, Slava Brezo, Milan Kovač, Kostadin Vasić, Milan Trninić, Nenad Mejakić, Miodrag Tešendić i Sreto Đurković, dok će nosioci lista za Parlament BiH biti Milan Petković, Milan Novitović i Nenad Prodanović.
DEMOS
Na predstojeće Opšte izbore DEMOS izlazi sa kandidatima za Narodnu skupštinu Republike Srpske i Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH.
Nosilac liste za Narodnu skupštinu Republike Srpske u ime DEMOS-a u Izbornoj jedinici jedan je Suzana Gašić, u Izbornoj jedinici dva Vladimir Janković, u Izbornoj jedinici tri Nedeljko Čubrilović i u Izbornoj jedinici četiri Nemanja Ivanović. Nosilac liste DEMOS-a za Narodnu skupštinu Republike Srpske u Izbornoj jedinici pet je Marinko Đukić, u Izbornoj jedinici šest Milan Dakić, u Izbornoj jedinici sedam Spomenka Stevanović, u Izbornoj jedinici osam Aco Stanišić, te Spomenko Stojanoviću Izbornoj jedinici devet.
Kada je u pitanju Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH u Izbornoj jedinici jedan DEMOS je na čelo liste izabrao Slobodana Stanarevića, u Izbornoj jedinici dva Čedomira Stojanovića i Aleksandra Došića u Izbornoj jedinici tri.
Predsjednik Demosa Nedeljko Čubrilović, iako u zrelim godinama okušaće se ponovo u izbornom procesu, mada je borba za poslanička mjesta u Izbornoj jedinici tri veća neko ikada.
SP
Partija Petra Đokića prva je predala kandidatske liste CIK-u i kako su kazali Faktoru očekuju da će osvojiti deset mandata u Narodnoj skupštini Republike Srpske i jedan u Parlamentranoj skupštini BiH.
Imena nisu promovisali, ali se saznaje da su među nosiocima i lider Đokić, Velibor Stanić, Srđan Todorović, Kruno Vlačić te Nedeljko Jović.
Zajedno sa socijalistima na izbore po prvi put ide NDP Dragana Čavića i SNP osnovan u Bratuncu koga zastupa načelnik Srđan Rankić.
SPS
Za razliku od Đokićevih socijalista, koji kao da su krili liste, u SPS – Goran Selak mogu da se pohvale da je na promociju lista i kandidata došao i aktuelni ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin.
Istina, pojavio se taj dan i na obilježavanju godišnjice bitke na Kozari, ali je svojim prisustvom te promocijom Neđe Đurića kao kandidata za predsjednika poslao poruku da opozicija u ovom trenutku nema jedinstvenog kandidata, odnosno da Jelena Trivić neme podršku SPS-a.
Predsjednik stranke nosiće listu u izbornoj jedinici tri, a osim Gorana Selaka tu si i Duško Miletić, Snježana Gvozden, Nikola Savić, Dragutin Škrebić, Srđan Mijatović, Savo Vulić, Miloš Vukašinović i Maksim Skoko.
DNS
Kao i pred svake izbore u DNS-u se uvijek nađe neko ko će pokrenuti krizu.
Ovaj put, osim u Laktašima, prava neizvjesnost bila je u u odboru u Bijeljini, gdje je nezadovoljni predsjednik odbora naprasno napustio stranku.
Opet, DNS je popunio liste i za Predstavnički dom kandidovao je Aleksandra Glavaša, Savu Popića i Gavrila Kerkeza. Što se tiče kandidatskih listi za Narodnu skupštinu Srpske, ovaj put su se odlučili za stare članove saveza pa je tako uz Duška Ivića i Dana Maleševića i Mirko Savičić, Dejan Pjeranović, Slaven Dujaković, Milenko Zupur, Boris Trninić, Marko Kubatlija i Slavko Dangubić
NPS
Narodna partija Srpske na predstojećim izborima nastupa u koaliciji sa Pokretom Uspješna Srpska Zlatka Maksimovića i Prvom Srpskom demokratskom strankom.
Koaliciona lista nosi naziv, „Narodna partija Srpske – Darko Banjac – PUS – Prva SDS“.
Nosilac liste u Izbornoj jedinici jedan je Darko Banjac, u Izbornoj jedinici dva to će biti Rajko Lajić.
U Izbornoj jedinici na prvom mjestu je Branislav Škobo, a u Izbornoj jedinici četiri Siniša Nikić.
Nosilac liste u Izbornoj jedinici pet je Petar Ostojić, dok je to u Izbornoj jedinici šest Diko Cvjetinović.
U Izbornoj jedinici sedam nosilac liste je Dragan Galić, u Izbornoj jedinici osam to će biti prof. dr. Radomir Lukić, dok je u Izbornoj jedinici devet nosilac liste za Narodnu skupštinu Srpske Jovica Vlatković.
autor:faktormagzin, tekst je izašao u FM55 štampanom izdanju od 7 jula 2022. godine