Ulaganjem u štedne obveznice građani Republike Srpske mogu da zarade i do četiri puta više nego čuvanjem novca u bankama, a ovaj vid investiranja će, kažu stručnjaci, doprinijeti i razvoju nacionalne ekonomije.
Građani štedne obveznice od danas do 5. aprila mogu kupiti na šalterima „Pošta Srpske“ ili kod berzanskih posrednika popunjavanjem upisnice i uplatom sredstava u vrijednosti upisanih obveznica.
Nakon prve faze namijenjene građanima, kako su istakli iz Ministarstva finansija RS, kupovinu obveznica će od ponedjeljka moći da izvrše i institucionalni investitori i nerezidenti.
– Štedne obveznice se emituju u iznosu od pet miliona KM sa rokom dospijeća dvije godine, kada vlasnici hartija mogu da vrate uložena sredstva i da dobiju stečenu godišnju kamatnu stopu od 4,5 odsto – kazali su u ministarstvu podsjećajući da će se kamata isplaćivati svakih šest mjeseci, a građani će moći i prije isteka roka dospijeća prodati svoje obveznice i trgovati njima na berzi.
Minimalni iznos upisa po investitoru iznosi 100 KM, dok je nominalna vrijednost jedne štedne obveznice jedna marka.
Ekonomista Marko Đogo kazao je za „Glas“ da su obveznice alternativa za „običnog“ građanina, koji ima neku štednju, dodajući da je riječ o razvojnom instrumentu koji pomaže i Republici Srpskoj.
– Građani dobijaju višu kamatnu stopu nego što mogu na depozit u bankama, gdje se kamate na štednju kreću od jedan do 1,5 odsto. Povremeno neke banke naprave akcije i ponude kamatu od tri odsto na, primjera radi, štednju od pet godina, dok putem narodnih obveznica građani u startu dobiju 4,5 odsto – naglasio je Đogo.
Prema njegovim riječima, ovaj mehanizam je veoma koristan jer će, umjesto plaćanja visokih kamata za spoljni dug, novac ostajati na domaćem tržištu.
– Na ime kamata za strani dug prošle godine je otišlo više od 100 miliona maraka, a nešto sitno na domaći dug. Novac i koji ode kao kamata na domaći dug bitno je da ga dobiju građani, a ne banke, jer su one u većinskom stranom vlasništvu. Novac od kamata se multiplikuje kroz potrošnju unutar Republike Srpske – istakao je Đogo.
On je objasnio da bi građani koji u narodne obveznice, umjesto u neku nekretninu, ulože 100.000 maraka za dvije godine zaradili najmanje 9.000 maraka, ako se računa i interkalarna kamata.
– Svugdje u svijetu se smatra da je država najkvalitetniji dužnik, jer je veća šansa da će propasti banka. Kod nas je malo čudna situacija, jer građani više vjeruju bankama, čak kad su i u stranom vlasništvu, nego državi u kojoj žive, koja ima i veći kreditni bonitet – kazao je Đogo.
BOŽIĆ
Direktor Banjalučke berze Milan Božić istakao je da je prvog dana upisa oko 50 građana upisalo obveznice u vrijednosti oko pola miliona KM.
– Rok za upis je 5. april, a 7. april je rok za uplatu obveznica – rekao je Božić.
autor: glassrpske.com