Štete na usjevima velike

Štete na usjevima velike

Poljoprivrednicima u Republici Srpskoj priroda je i ovog proljeća pomrsila konce. Poplave i vodene bujice na mnogim su gazdinstvima prouzrokovale štetu, a zbog lošeg vremena i vlažnog zemljišta odgođeni su i radovi u polju pa proizvođači očekuju još jednu tešku godinu.

Velike količine padavina i poplave koje su proteklih dana zahvatile dio Srpske sa sobom su odnijele trud i godinama ulagani novac u mnogim domovima, a vodena stihija nije zaobišla ni poljoprivredne objekte i parcele u kojima već zbrajaju štetu.

Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske Stojan Marinković rekao je za „Glas“ da je još rano govoriti o visini štete, ali da je bez sumnje ima.

– Poplavama su najviše pogođena poljoprivredna gazdinstva na području Prijedora, gdje je bilo i zaplavljenih farmi. Komisije su na terenu, a kada završe s procjenama, vidjećemo koliki je obim štete i na koji način će se pomoći tim ljudima da saniraju posljedice – rekao je Marinković.

Kada je riječ o proljetnoj sjetvi, on kaže da tempo radova zavisi od vremenskih prilika i temperatura narednih dana.

– Kalendarski više ne možemo mnogo da sa oslanjamo, moramo pratiti prognoze i stanje na terenu, raspored padavina i na taj način kreirati rokove sjetve koja će, prema proračunima, ovog proljeća biti skuplja između 10 i 20 odsto u odnosu na lani jer su cijene đubriva i goriva nešto više – kazao je Marinković.

Domaći povrtari uveliko su spremni za sjetvu, ali voda na tlu onemogućava ih da zasuču rukave i prionu na posao.

– U posljednjih desetak dana svi radovi u polju su obustavljeni. Na nekim mjestima su površine pod vodom pa se ne može raditi, a i one parcele koje nisu zaplavljene se ne mogu obrađivati jer je sve mokro i mašinama ne možemo ući. Kasnimo kako sa pripremom, tako i sa sjetvom. Još ni plastenike nismo podigli, a april teče. Prosto ne možemo protiv vremena, moramo onako kako nam priroda nalaže. Nemoćni smo u borbi sa prirodom – priča predsjednik Udruženja povrtara RS Darko Ilić.

On je istakao da zbog kašnjenja ne mogu računati na rani plasman povrća, što automatski znači niže otkupne cijene na tržištu.

– Prve količine koje stignu po pravilu imaju dobru cijenu, ali čim dvije, tri vrste povrća stignu u isto vrijeme, dolazi do pojeftinjenja, viška robe i pada potražnje, što će direktno uticati na našu zaradu – istakao je Ilić.

Predsjednik Udruženja povrtara RS Dragoja Dojčinović naveo je za „Glas“ da poplave voćarima nisu nanijele štetu, ali su zbog prekomjernih padavina morali vršiti tretmane na parcelama.

– Strahujemo od vremenskih prilika koje meteorolozi najavljuju u danima vikenda. Par stepeni u minusu neće biti strašno, ali ako bude mraza, to će nam zasigurno donijeti probleme, naročito za sadnice kajsije i kruške. Istina je da mi uvijek dobijemo upozorenje na mraz, ali smo nemoćni da se odbranimo. Onaj ko ima nekoliko stabala može ih zaštititi ali voćnjake koji se prostiru na više hektara je nemoguće sačuvati od mraza – kazao je Dojčinović.

REZIDBA

Dragoja Dojčinović kaže da trenutno u voćnjacima nema mnogo posla, te da se završava rezidba tamo gdje nije privedena kraju.

– Mnogi manji voćari su sopstvenim snagama vršili rezidbu jer je radna snaga skupa i teško se dolazi do nje, pa kasne s rezidbom stabala koja kreće u novembru. Ova godina u odnosu na prethodne inače kasni, ali to je normalno, jer je lani pupanje bilo prerano –  pojasnio je Dojčinović.

autor: glasrpske.com

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *