Kao što se i očekivalo, od dogovora o izmjenama Izbornog zakona BiH Bošnjaka i Hrvata neće biti ništa s obzirom na to da su opozicione bošnjačke partije napustile te pregovore, i to nakon što su Metju Palmer, izaslanik SAD za izbornu reformu, i Angelina Ajhorst, direktorica pri Evropskoj službi za spoljne poslove, otkazali posjetu BiH.
Nakon informacija da su Ajhorstova i Palmer otkazali posjetu, jedna po jedna bošnjačka partija počela je da saopštava da neće učestvovati u daljim pregovorima jer, kako su istakli, ne žele da budu podrška SDA koja Hrvatima želi da ustupi ono na šta opozicija nikada ne bi pristala.
Iz pregovora se prvo povukao SDP, a to su najavili i u Našoj stranci, dok će ostale partije SDA, NiP, DF i SBB odluku donijeti u narednim danima.
Istovremeno iz Hrvatskog narodnog sabora (HNS) saopštili su da bošnjački politički zvaničnici, predvođeni SDA, najavljenim napuštanjem pregovora ne samo da dovode u pitanje održavanje opštih izbora naredne godine, nego i samu budućnost BiH i njenih institucija.
Iz HNS-a ukazuju da se bošnjačka unitaristička ideologija, utemeljena na diskriminaciji i nametanju političkih predstavnika, ne može izdići iz svojih uskogrudnih i diskriminatorskih postavki.
„U okolnostima najveće političke krize, kada je dijalog stranaka u FBiH u završnoj fazi i kada smo nadomak potpune stabilizacije, nakon zastoja institucija BiH od srpskog političkog vodstva, dovodi se u pitanje i funkcionisanje federalnih institucija od bošnjačke političke vlasti“, istakli su iz HNS-a.
U saopštenju se dodaje da medijatori i partneri iz međunarodne zajednice sada imaju kristalno jasnu sliku ko, zašto i kakvim metodama zadržavanja statusa kvo želi da ostvari velikobošnjačke ideologije i zbog čega izlaze iz cjelokupne priče.
Inače, Plamer i Ajhorstova prilikom zadnje posjete BiH početkom decembra istakli su da je vremena za dogovor sve manje te da će se nakon prve runde pregovora do kraja godine još jednom vratiti u BiH, međutim do toga nije i po svemu sudeći neće doći.
„Proces koji se fokusirao na udovoljavanje partikularnim stranačkim interesima, baziran na ideji da će opozicija statirati i služiti kao zaleđe SDA, a bez mogućnosti uticaja na sadržaj, bio je osuđen na ovaj ishod“, rekla je Sabina Čudić, potpredsjednica Naše stranke. Takođe i Nermin Nikšić, predsjednik SDP-a, potvrdio je da neće učestvovati u pregovorima o izmjenama Izbornog zakona i ustavnim promjenama sve dok se ne deblokira „državna vlast i povuku zaključci NS RS“.
Kada je riječ o mogućnosti da opšti izbori BiH naredne godine ne budu održani, Nikšić je rekao da BiH ne smije biti u situaciji da bude bez izbora te da je moguće da ih neko bojkotuje i da to nije nepoznata situacija u svijetu.
Kada je riječ o samim zaključcima Narodne skupštine RS i blokadi institucija BiH, Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva BiH, tokom odvojenih razgovora sa Derekom Šoletom, savjetnikom američkog državnog sekretara, i Oliverom Varheljijem, evropskim komesarom za proširenje, rekao je da zaključci NS RS ne izlaze iz okvira Ustava BiH i Dejtonskog mirovnog sporazuma te da se Republika Srpska snažno zalaže za dijalog sa svima u BiH kako bi se kriza prevazišla.
Dodik je ponovio da Republika Srpska poštuje teritorijalni integritet BiH te da je Srpska posvećena miru, dijalogu, poštovanju Ustava BiH i da očekuje da se i ostali u BiH vrate ustavnim rješenjima koja su obavezujuća za sve.
U razgovoru sa Varheljijem, Dodik je izrazio očekivanje da će izmjene i dopune Krivičnog zakona BiH koje je nametnuo Valentin Incko, bivši visoki predstavnik u BiH, a kojima se zabranjuje negiranje genocida, biti povučene.
autor: nezavisne. com, foto: Tportal