– Uvijek su poručivali da ne treba radikalizovati islam. Pa ne radikalizuju situaciju oni koji su uhapsili pomenutu ekipu, već oni koji ih brane i prelaze preko činjenice da je izvršen teroristički akt. Upitao bih te iste kako je moguće da bošnjačku djecu odgajaju po modelima iz Avganistana. Ovakve slike smo nekada mogli gledati u Siriji, kada su radikalni islamisti naoružavali djecu puškama. Za prave muslimane to je najveći problem, a ne zašto je policija pohapsila određeni broj lica. Da li to znači da treba da zatvorimo ovu priču te ostanemo u strahu od nekih novih terorističkih akcija, uz bojazan da bi ta ljestvica mogla biti dodatno podignuta. Kada je ubijen policajac u Zvorniku, tada je ta ljestvica bila podignuta tako što su u Rajlovcu kod Sarajeva ubijena dva vojnika. Šta je sljedeće – zapitao se Galijašević.
Ističe da ovakve i slične tvrdnje mogu doći samo od radikalnih islamista ili onih koji sve ovo ne razumiju. Navodi i da je neprihvatljivo da se u federalnim medijima ne može gotovo ništa ili može površno pročitati o ovom terorističkom napadu, koji je po svojoj prirodi bio napad na državu.
– Zašto ne pišu o tome ko je pohapsio te ljude?! Pa uradili su to muslimani. Ne bi to učinili da nije bilo osnova za tako nešto – poručio je ovaj stručnjak za bezbjednost.
Napominje da nikako ne treba zaboraviti da terorizam, kako je okvalifikovan napad na policijsku stanicu, predstavlja organizovano brutalno nasilje koje ima političku ili vjersku pozadinu. I u ovom slučaju, kako kaže imamo sve te elemente, pa i onaj – da se poslije ovakvih i sličnih slučajeva ovi činovi pokušavaju medijski minimizirati i skrenuti pažnja na neke druge stvari. Uvjeren je i da je očigledno neko uticao na nesrećnog dječaka, ali i izvršio njegovu vojnu obuku, jer kako objasniti da neko ko nema ni 15 godina uspije ubiti jednog policajca, a drugog raniti.
– Onaj ko je ovom mladiću napunio glavu sa dešavanjima u Gazi i cionistima, taj je napravio najvažniji korak ka pomjeranju ovog mladića ka nečemu što ne razumije. Odgovorni su i oni koji su stavili metu policajcu koji je Srbin, odnosno tipovali žrtvu napada, a vidimo da je u ovom slučaju uhapšen i priveden i policijske službenik ove policijske stanice Hajrudin Šabić. Čitava grupa koja je uhapšena sigurno da ima nekakve veze s ovim činom, učestvujući na različite načine, neko direktno, a neko indirektno – kaže Galijašević.
Kada je riječ o paradžematima, mada se i oni prikažu kao nešto što je samo fikcija, Galijašević navodi da oni postoje u BiH te da predstavljaju veliku bezbjednosnu prijetnju. Kako dodaje, to nije naduvana priča, kako tvrde neki bošnjački političari. Procjenjuje da ih trenutno u BiH postoji više od 100, a u njima se, kako naglašava, otvoreno propagiraju ideje radikalnog islama i nasilnog rješavanja političkih pitanja.
– Nikoga ne treba da zanima kako se neko moli Bogu, ali ako se u okviru tih raznih grupa, zajednica vrše i vojne obuke, te šalju ljudi na razna inostrana ratišta, onda to nisu nimalo bezopasne vjerske zajednice. I to je veliki problem za BiH, pred kojim vlasti ne treba da žmure. Ova lica i grupe nisu do sada adekvatno tretirani od strane obavještajno-bezbjednosnih agencija. Kako je bilo moguće da u jednom o tih paradžemata u Maoči jedno vrijeme boravi i vođa vehabija i komandant vojne brigade u Siriji koja se borila na strani Islamske države. I to sve govori – poručio je na kraju Galijašević.
Politički analitičar i pravnik Ognjen Tadić kaže da ga nimalo nisu iznenadile izjave iz Sarajeva. Osvrćući se na izjavu Zahiragića navodi da je on političar koji je vaspitan, obrazovan i stasao u političkom Sarajevu kakvo poznajemo u posljednje tri decenije. Zahiragić je, dodaje, medij kroz koji govori nakaradni obrazovni sistem, koji, kada su u pitanju društvene i političke teme, nema nikakvo utemeljenje u nauci i naučno dokazanoj istini. Zbog toga, kako je istakao, ne treba da nas čudi što nam nestvarno zvuči kada on ne vidi društvenu opasnost tamo gdje je svako realan vidi, jer je i on sam dio te društvene opasnosti koja ugrožava Dejtonski mirovni sporazum i miran život u BiH.
Sud BiH je juče donio odluku kojom prihvata mjere zabrane koje je Tužilaštvo tražilo za petoricu osumnjičenih zbog pomenutog terorističkog napada To znači da je Dževdetu Mujoviću, Muharemu Bajriću i Hajrudinu Šabiću određen kućni pritvor. Osim kućnog pritvora dobili su i zabranu sastajanja sa ostalim osumnjičenim, kao i policijsku provjeru tri puta sedmično. Kada su u pitanju Rijad Nahić i Muhamed Delalić, oni su dobili mjeru zabrane napuštanja opštine prebivališta i policijsku provjeru dva puta sedmično.
Do hapšenja je došlo nakon što je maloljetnik E. S. (15) proteklog četvrtka u policijskoj stanici u Bosanskoj Krupi ubio jednog policajca i teško ranio drugog. Ubijen je Ozren Maran, dok je ranjen policajac Avdo Hasanović. Ubica je uhapšen, a napad je okarakterisan kao terorizam.
Interesantno, jedan od uhapšenih je i radnik Policijske stanice Bosanska Krupa Hajrudin Šabić (48). Njemu se zajedno sa ostalim osumnjičenim na teret stavlja da su pomagali maloljetnom E. S. (15) u napadu na stanicu ili ga podstrekavali. Izvor blizak istrazi otkriva da je Šabić bio jedan od organizatora “Škole Kurana” koja se nalazi u ulici Petog korpusa u Bosanskoj Krupi. Dosadašnja istraga ukazuje na to da je maloljetni E. S. često posjećivao objekat u kojem se nalazi “Škola Kurana”, a koji je u operativnim evidencijama policijskih agencija označen kao paradžemat.
U okviru dosadašnje istrage policija je “češljala” i društvene mreže maloljetnog E. S., kao i mobilne telefone koje je koristio. U njima su otkrivene brojne poruke koje je on slao poznanicima, a u kojima je navodno objašnjavao razloge zbog kojih napada policiju. Na društvenim mrežama osumnjičenog maloljetnika postoje i brojni napisi na arapskom jeziku. Na pozadinskoj fotografiji njegovog “Fejsbuk” naloga je fotografija militantne grupe i odjeljka zloglasne “Al-Kaide” u Libanu. Nekoliko militantnih ilustracija nalazi se i na njegovom “Instagram” profilu, u čijem opisu piše: “Govori istinu, u ime Alaha, dok te ne ubiju; pa u firdevs sa Muamedom”.
Pojačano obezbjeđenje
Nakon terorističkog napada u Bosanskoj Krupi Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske odlučilo je da poveća prisustvo policije na terenu na nivou Policijske uprave Banjaluka. Kako je saopšteno, posebna pažnja posvećena je obezbjeđenju važnih objekata, a pripadnicima policije su podijeljene i duge cijevi.
SIPA: Nema kampova u Srpskoj
Kada se pojavila informacija, odnosno spin, da u Srpskoj navodno postoje kampovi za obuku proruski orijentisanih Moldavaca, koji su se u njima obučavali za izazivanje nereda u svojoj zemlji, niko od bošnjačkih političara nije pozvao da prije dizanja prašine budu provjereni pomenuti navodi. Umjesto toga uslijedile su oštre reakcije i osude, uz konstatacije da i ova vijest ukazuje na to u kojem se pravcu kreće Srpska. Iako je iz Agencije za istrage i zaštitu BiH saopšteno da ne raspolaže informacijama o postojanju ovih kampova, niko od njih nije našao za shodno da se izvini za ishitrene reakcije, izazivanje straha i ugrožavanje bezbjednosti u BiH.
autor: glasrpske.com