Smatra da se iza svega krije priča o ukapljenom američkom gasu, koji bi se nakon, što bude izgrađen gasovod Južna interkonekcija, isporučivao potrošačima u FBiH preko terminala Krk u Hrvatskoj. Navodi i da ovakvo ponašanje američkih zvaničnika nije strano, nešto neubičajeno, te da je primjetno i u drugim dijelovima svijeta, odnosno zemljama koje imaju servilne političke elite. Radi se, kako kaže, o istom obrascu, koji u posljednje vrijeme prati argumentacija da se zemlje moraju riješiti ruskog malignog uticaja i njihovih energenata.
– Kako to da ruski jeftini gas može biti maligan, a skuplji američki ukapljeni nije? Voleo bih da mi neko to objasni. Najviše će ispaštati građani FBiH, ali i privreda u ovom entitetu – poručio je Perišić.
Navodi i da primjer Njemačke, nekadašnje evropske lokomotive koja je svoj privredni uspon napravila upravo na jeftinom ruskom gasu, najbolje ilustruje šta se dešava sa državama koje pristanu da preko noći okrenu ploču i pristanu na američke igre.
– Američki tečni gas nema razvojnu komponentu kao prirodni, jer je daleko skuplji. S njim se, u stvari, samo potčinjavaju zemlje – istakao je Perišić.
Ovo, inače, nije prvi put da Marfi ultimativno uslovljava vlasti u FBiH. Prvo put je to bilo u slučaju Aerodroma Sarajevo, kada je otvoreno poručio da bi tamošnje vlasti trebalo da daju koncesiju za njega, jer bi to, kako je rekao, navodno unaprijedilo rad ovog preduzeća. Nije stao na tome, te se aktivno politički uključio i u realizaciju projekta gradnje gasovoda Južna interkonekcija, za koji je rekao da je neophodan BiH da bi se riješila ruskog gasa. Interesantno, u tu propagandnu priču se uključio i sam američki državni sekretar Antoni Blinken, a nedavno i pomenuti Kasanof. Blinken je čak u jednom od svojih pisama naveo da se radi o posljednjem upozorenju. Južna interkonekcija je, inače, zamišljena kao dio Jadransko-jonskog gasovoda kojim bi se iz Azerbejdžana dopremao gas za balkanske države, ali bi postojala mogućnost da on u BiH stiže sa terminala na Krku. On bi, inače, išao preko Posušja, Mostara do Novog Travnika. Vrijednost projekta oko 100 miliona evra.
Stručnjaci, međutim, upozoravaju da je priča o dopremanju azerbejdžanskog gasa u BiH nerealna. Taj stav ima i ekspert za gas Vojislav Vuletić, priznajući da se rade određena istraživanja u Azerbejdžanu kako da se dodatno „otvori“ gasno nalazište Šah Deniz, ali pri tome upozoravajući da je sve to na dugom štapu. Podsjeća na primjer od prije nekoliko godina, kada su Kipar i Izrael saopštili kako su u istočnom Mediteranu pronašli ogromne količine gasa. Tada je, kako kaže, saopšteno da će to biti fantastično za Evropu. I gdje smo danas, zapitao se – nije se odmaklo od nule.
– I dalje se rade istraživanja da bi se videlo koliko gasa ima, te da li je uopšte isplativo upuštati se u tako nešto. Ako kojim slučajem Azerbejdžan bude i imao nekih viškova, oni će biti isporučivani Evropi, a radilo bi se dobrim delom o ruskom gasu, koji bi oni bukvalno preprodavali dalje. Smatram da ova čitava priča oko ovog gasova ne može doneti nikakvu stabilnost BiH, naprotiv – kaže za „Glas Srpske“ Vuletić.
Smatra da je toga svjestan i sam američki diplomata koji, u stvari, na ovaj način gura priču o tečnom gasu, koji je posljednjih nekoliko godina poskupio za četiri puta.
– Ako sam ga dobro shvatio, on govori o Južnoj interkonekciji, a terminal Krk se nalazi na severu. I tu mi nešto logički ne štima. Pretpostavljam da bi se možda i u Crnoj Gori, Albaniji ili Grčkoj mogao izgraditi neki novi terminal, a na koji bi takođe bio dopreman američki tečni gas. Videćemo. Ljudi i političari u FBiH treba da znaju da razni Marfiji promovišu samo interese zemalja iz kojih dolaze. Ako oni misle da im je to isplativo, neka grade, možda će jednog lepog dana u 22. veku moći koristiti pomenuti gasovod. Da zaključim, gas više nije samo energent već je postao i američka geopolitička alatka za uništavanje Evrope, a u ovom slučaju i BiH – upozorava Vuletić dodajući da bi za Srpsku bilo najbolje da istraje na projektu gradnje gasovoda Istočna interkonekcija, koji bi se spojio na „Turski tok“, jedini realni, stabilni, ali i najjeftiniji izvor snabdijevanja ovim strateškim energentom.
Ne može bez Hrvata
Hrvatski medijski servis u BiH zapitao se kako američke diplomate i njihovi, kako su ih nazvali, bošnjački politički podanici namjeravaju da obezbijede gas iz Hrvatske za FBiH zaobilazeći Hrvate u BiH, te njihovu najjaču političku stranku HDZ BiH i samu Hrvatsku.
– Ostaje da vidimo – piše HMS nakon sastanka u Sarajevu zamjenika pomoćnika američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju Aleksandera Kasanofa i američkog ambasadora u BiH Majkla Marfija sa šefovima klubova stranaka u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, ali bez HDZ-a BiH.
autor: glassrpske.com