Sjednica parlamenta Srbije o KiM, Vučić podnosi izvještaj: Odgovorna politika ne počiva na mitovima

Sjednica parlamenta Srbije o KiM, Vučić podnosi izvještaj: Odgovorna politika ne počiva na mitovima

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić istakao je danas, na prvoj posebnoj sjednici Narodne skupštine Srbije, da odgovorna i realna politika ne može da počiva na mitovima i fantazmagorijama, te da „na Kosovu i Metohiji treba da pronađemo život – život za Srbe i ništa manje za Albance“.

Vučić je, na sednici posvećenoj izvještaju o pregovaračkom procesu sa privremenim institucija samouprave u Prištini od 15.juna 2021.godine, kazao da kada je nešto za naciiju bolno onda tome mora da se pristupa odgovorno, udruživanjem svih društvenih snaga.

Ključno je, ističe, definisanje zajedničkog cilja, „što će nas obavezivati i podstaći da makar po jednom pitanju prevaziđemo razlike, kako partijske, tako i delimično lične“.

-Skupština je pravo i jedino mesto gde se razgovor o jednom ovakom pitanju može voditi dubunski. I zato kada imam priliku da govorim o KiM, dužan sam da započnem sa osvrtom na stvarnost i kapacitete da se izborimo, a odgovorna i realna politika ne može da počiva na mitovima, fantazmagorijama –  podvukao je on.

Vučić je kazao da to znači da „sopstvene mitove moramo da prilagodimo razumevajućai koji je njhov značaj u stvaranju duha srpskog naroda, da bez njih ne bismo na ovakav način ni opstajali do današnjeg dana, ali i da izbegnemo sunovarat i opasnosti koje neretko u prošlosti nismo izbegli, da ne ginemo za ludu glavu, da razmišljamo kako da razvijamo satelite i veštačku inteligenciju“.

-Tek to će dati pun smisao i novi život pozitivnom mitu i svemu što iz toga ide. Isto je i sa KiM, tamo na zajedničkom treba da pronađemo život, život za Srbe i ništa manje za Albance -naglasio je on.

Vučić je naglasio da je to težak zadatak „koji moramo da završimo da bismo preživeli i opstali kao država i narod“.

– Sve drugo vodi ka još jednom povlačenju, gubitku i novoj dozi pustih snova, koje niko neće moći da ostvari. U politici je važno da ljudima ponudimo što je realno i moguće. Od dodvoravanja narodu, lepih reči mnogo je važnije da uradimo što možemo. A prostor na kojem moramo da radimo je takav da su nam mogućnosti za napredak i veliki boljitak veoma oskudne, a šanse da odemo u ambis prilično jednostavne i pogrešnom politikom, ako bi se služili, gotovo izvesne – rekao je on.

U uvodnom dijelu izlaganja izvještaja predsjednik Srbije je rekao da je državna politika vezana za KiM vođena između željenog i mogućeg, a da su nam mogućnosti često veoma oskudne.

Vučić je detaljno naveo kako se kretao broj Srba koji su živeli na KiM i da se procjenjuje da ih tamo danas živi između 6,5 i sedam odsto.

-Najveći broj gubimo početkom 20. veka. Do nekog nacionalnog oporavka došlo je od 1921. godine kada je zabeležen rast od 26-34 odsto. Do 1961. se održava taj broj na 27 odsto a zatim strmoglavo pada na 11 odsto. Taj broj je do 2000. godine pao na sedam odsto a prema poslednjim procenama između kreće se između 6,5 i sedam odsto, ili oko 100.000 Srba koji žive na KiM – naveo je Vučić.

Predsjednik Srbije je rekao da istorijske tokove nije uvek moguće preokrenuti, ali nije i nemoguće.

.Želim, kao neko ko se zakleo nada Ustavom, da kažem da neću nikada, ni posredno ni neposredno, priznati nezavisnost Kosova, niti odustati od borbe za KiM – naglasio je  Vučić.

Opasnost je bliska, objektivna i ozbiljna

Aleksandar Vučić je rekao da smo „izloženi bezbednosnim izazovima“.

-Iimamo sve veće prisustvo specijalnih snaga Prištine na severu Kosova i Metohije – rekao je Vučić i dodao da će govoriti o „oružju i oklopnim vozilima koje dovlače“.

Kaže da ne postoji vještačko generisanje kriza sa srpske strane, kako to ovdje neki „neodgovorno govore u horu sa prištinskim medijima“.

-Opasnost je bliska, objektivna i ozbiljna i o tome najbolje mogu da vam posvedoče predstavnici srpskog naroda. Srbija ni na koji način nije učestvovala u generisanju krize. Srbija je uprkos svemu spremna na dijalog – istakao je Vučić.

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.