Na pitanje zašto su Amerikanci uveli sankcije srpskom članu Predsjedništva BiH Miloradu Dodiku, odgovor nije dobio ni Aleksandar Vučić. Problem je što se stranci pozivaju na Dejtonski sporazum samo kada njima to odgovara, a s druge strane kada ga krše, pravdaju se da on nije u duhu onoga što su u stvari htjeli da naprave, smatra srpski predsjednik.
Ove riječi potkrepljuje činjenica da su uzeli šume i zemljište Republici Srpskoj. Na moje pitanje kada će im vratiti ono što im po Dejtonu pripada, kažu za 6 mjeseci. Znači, sada mora da prođe toliko, iako su im sve uzeli u toku jednog dana, kaže Vučić.
„Moje pitanje je a što ste dozvolili da se narušavaju pravila Dejtona, a onda kao ustajete u odbranu Dejtona. U čemu je problem pa ne vraćate šumarstvo i poljoprivredno zemljište Republici Srpskoj, to po Dejtonu pripada Republici Srpskoj, ne postoji nijedno slovo po kojem biste vi mogli da tumačite kako to pripada nekome drugom“, kaže Vučić.
Osnova Dejtona je ispregovarana prije skoro 3 decenije, sada se nerijetko krši i jedini izlaz je vraćanje na njegove početne osnove, kaže stručnjak za međunarodne odnose.
„Ali je očigledno da Dejtonski mirovni sporazum u ovom trenutku zahtijeva temeljno preispitivanje i u suštini bi to bila neka izlazna strategija da se vrati na početne osnove od kojih je i počelo prvo uspostavljanje, a kasnije i održavanje mira u BiH“, kaže Miloš Šolaja, profesor Fakulteta političkih nauka u Banjaluci.
Kada je riječ o posljednjim sankcijama one su bez jasnog koncepta, cilja i svrhe. Jasno je da su to političke sankcije samo za one koji se ne uklapaju u politike velikih sila koje su ih i uvele srpskom političaru, kaže Miloš Šojala.