Konačna presuda suda u Strazburu u predmetu „Kovačević protiv BiH“ bacila je na koljena snove o BiH kao građanskoj i unitarnoj zemlji, a istovremeno je potvrđeno da Republika Srpska vodi ispravnu politiku na bazi principa iz Dejtonskog mirovnog sporazuma i Ustava.
Tako su najnoviju odluku sudija u Evropskom sudu za ljudska prava ocijenili predstavnici Republike Srpske, sličan stav imali su i Hrvati, a ključni politički predstavnici bošnjačkog naroda se nisu oglašavali.
Kovačević, koji je savjetnik hrvatskog člana Predsjedništva BiH Željka Komšića (DF), žalio se sudu da mu je ugroženo aktivno biračko pravo jer kao neko ko živi u FBiH može da glasa samo za Hrvata i Bošnjaka kada bira članove Predsjedništva BiH, a ne i za predstavnika Srpske, odnosno da ne može ravnopravno učestvovati u izboru delegata u Dom naroda.
U prvostepenoj presudi suda je, naime, utvrđeno da postoji diskriminacija, ali je BiH, putem predstavnika pri sudu u Strazburu, podnijela zahtjev za preispitivanje presude koji je sud uvažio te održao i javnu raspravu.
Veliko vijeće je 25. juna donijelo konačnu presudu kojom je utvrđeno da su Kovačevićeve žalbe izvan okvira predmeta, da je i zloupotrijebio pravo na podnošenje aplikacije te da nema status žrtve u smislu Evropske konvencije o ljudskim pravima.
Riječ pravnika
Među prvima se oglasio, ali kratko, i sam Kovačević uz opasku da će detaljniji komentar dati kada bude objavljena potpuna odluka. Ipak, kaže da nije riječ o presudi te da će „vidjeti šta su naredni koraci“.
– Neću nikad prestati da vjerujem u jednakost svih građana u svim aspektima političkog i društvenog života, kao jedan od važnih evropskih standarda. Borba se nastavlja – rekao je Kovačević.
Šta je odlučeno, pojasnila je vršilac dužnosti agenta BiH pred Evropskim sudom za ljudska prava Monika Mijić. Važno je, istakla je, što je sud zaključio da je aplikant zloupotrijebio pravo za podnošenje aplikacije te dao do znanja da neće dozvoliti da bude predmet obmane.
– Naime, aplikant nije obavijestio sud o ključnoj činjenici, a to je njegova etnička pripadnost. Ne samo da nije obavijestio sud već je na sve načine pokušao sakriti to – rekla je Mijićeva koja je podsjetila da ju je u obavljanju posla sabotirao ministar za ljudska prava i izbjeglice Sevlid Hurtić te da ni Centralna izborna komisija BiH nije htjela dostaviti podatke o etničkoj pripadnosti Kovačevića.
Odluka suda je, prema tumačenju ministra pravde Republike Srpske Miloša Bukejlovića, potvrda ustavne strukture i ravnopravnosti konstitutivnih naroda, uz naglasak da sud nije podržao politički aktivizam prerušen u aplikaciju.
– Sud nije našao diskriminaciju jer je tražena tamo gdje je nema. Ova odluka je od izuzetnog značaja za cjelokupan ustavni i politički poredak u BiH i u skladu je sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima – poručio je Bukejlović.
Pravni predstavnik Republike Srpske Lazar Stjepanović za „Glas“ ističe da je presuda dokaz da Srpska vodi ispravnu politiku.
– Tvorci ideja o unitarnoj BiH treba da prestanu da sanjaju o tom uređenju, a s druge strane, presuda potvrđuje da je Srpska bila u pravu i na pravoj strani. BiH ne može da funkcioniše kao jedna izborna jedinica i na način da smo svi građani i da ne postoji konstitutivnost naroda i dva entiteta. Ovo je potvrda Dejtona i Ustava BiH, a do kada će pojedini to negirati, to je njihov problem. Presuda im ne odgovara niti ide u prilog – zaključio je.
Odluku Velikog vijeća komentarisao je ministar pravde BiH Davor Bunoza riječima da zaključci potvrđuju ispravnost postupanja Monike Mijić.
– Ostaje nejasno kako je bilo moguće donijeti onakvu prvostepenu presudu – kratko je rekao Bunoza.
Da je u pitanju značajna odluka, smatra i federalni ministar pravde Vedran Škobić (HDZ BiH).
– Odluka ruši ideje o građanskoj, odnosno unitarnoj BiH, kako je zamišljeno kroz tu aplikaciju – poručio je.
Politički odgovor
Predsjednik Srpske Milorad Dodik je rekao da je presudom lažni narativ o građanskoj BiH doživio poraz te pozvao Bošnjake na dogovor kojem će osnova biti Dejtonski sporazum i Ustav. Dodik je naveo da se u BiH godinama pokušava održati priča o građanskoj zemlji, istakavši da je BiH zajednica dva entiteta i tri konstitutivna naroda.
– Hoćete reći da su Bošnjaci spremni da se odreknu nacionalnog predznaka da bi bili građani? Samo u jednom slučaju – političkom, a da dominiraju u BiH. Tome je došao kraj – rekao je Dodik koji je i lider SNSD-a.
Lažni licemjeri poput Kovačevića, koji je više puta mijenjao nacionalnu pripadnost, su, kako je rekao, doveli do toga da je razotkrivena i prethodna manipulacija, a to je da je predstavnik BiH musliman.
– Lažan je narativ da je BiH neka zajednica građana, Bosanaca, Hercegovaca. To je zabluda – poručio je Dodik.
Bošnjačkom narodu bi bilo najbolje, ponovio je, da razgovara sa političkim predstavnicima Hrvata i Srba.
– Najbolje bi im bilo da razgovaraju, jer mogu da vide da su ruinirane ne samo ideologije na kojima sve zasnivaju već da je ruinirana i BiH – naveo je Dodik.
Ponovo je pozvao Bošnjake na dogovor na bazi Dejtona i Ustava.
– Da prođemo sve stvari, da vidimo šta je održivo, a šta nije – istakao je Dodik i ponovio da Srpska podržava ustavnu, a ne antiustavnu BiH.
Zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac (SNSD) rekao je da su sarajevske podvale, manipulacije i zablude o unitarnoj državi još jednom poražene.
– Srušene su sulude sarajevske ideje o takozvanoj građanskoj državi po mjeri Bošnjaka, u kojoj za srpski i hrvatski narod ne bi bilo mjesta – rekao je Košarac.
Presudu je kratko juče prokomentarisao i lider HDZ-a Dragan Čović.
– Čestitam agentu BiH Moniki Mijić, ministru pravde u Savjetu ministara Davoru Bunozi i svima drugima koji su se angažovali da zaštite interese BiH od grubog nasrtaja kršenja Dejtonskog sporazuma i Ustava BiH zarad traženja nekog građanskog koncepta – rekao je Čović.
Hrvatski delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH i lider HDZ-a 1990 Ilija Cvitanović je zahvalio onima koji su branili interese multietničke i evropske BiH, što je potvrdio i Sud za ljudska prava.
Slaven Kovačević nema pravo žalbe. Potpuna odluka bi trebalo da bude objavljena na stranici Evropskog suda za ljudska prava u narednom periodu.
DF: Kriv i ambasador
Stav o presudi iznio je i DF na čijem je čelu Željko Komšić. Izrazili su žaljenje zbog činjenice da je na kraju odbačen zahtjev Slavena Kovačevića.
– Kovačević je u predmetu ostao uskraćen za podršku predstavnika vlasti u BiH. Predstavnici Savjeta ministara iz HDZ-a i „trojke“ angažovani su bili na suprotnoj strani, a ne Kovačevića kao građanina BiH. Ambasador BiH u Strazburu, koji je imenovan na prijedlog „trojke“, nije se ni udostojio prisustvovati javnoj raspravi – saopšteno je iz DF-a.
Ambasador Haris Bašić je, s druge strane, u odgovoru na te prozivke rekao da bi njegovo prisustvo pred sudom u slučaju protiv BiH bilo neprimjereno.
Čestitka Konakoviću
Delegat u Klubu Srba u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević čestitao je ministru inostranih poslova Elmedinu Konakoviću prvu međunarodnu pobjedu – odluku da Slavenu Kovačeviću nisu prekršena ljudska prava.
– Ovo je prvi međunarodni uspjeh od kada je on ministar – rekao je Kovačević i čestitao agentu BiH te ministrima pravde na dobro urađenom poslu i poštovanju Ustava BiH.
autor: glassrpske.com