Ustavnost Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Republike Srpske se ne može dovesti u pitanje. Ustav Republike Srpske predviđa postojanje VSTS-a Srpske, koji imenuje sudije i tužioce u sudove i tužilaštva Srpske. I Ustav BiH predviđa da je pravosuđe u nadležnosti entiteta, podsjeća bivši predsjednik VSTS-a BiH. Milan Tegeltija kaže da to smeta političkom Sarajevu u pokušaju da se maksimalno centralizuje i unitarizuje BiH. Nastoje u drugom entitetu, tvrdi, da sve nadležnosti koje su prenesene na nivo BiH tu zauvijek i ostanu.
„Republika Srpska raspolaže svim onim što je prenijela na nivo BiH, naročito pošto to nije prenijela na ustavnom nivou. Nije prenijela mijenjajući svoj, niti Ustav BiH. Ona je zadržala, zadržavajući ustavnu odredbu da postoji VSTS Republike Srpske”, izjavio je Milan Tegeltija, bivši predsjednik VSTS-a BiH.
Republika Srpska brani ustavni poredak u BiH, objasnio je to u telefonskom razgovoru i srpski član Predsjedništva BiH visokom predstavniku EU za spoljnu politiku i bezbjednost Žozepu Borelju. Osnovna pitanja koja su bila u fokusu, kaže Milorad Dodik, jesu stereotipi koji su prosuti u vezi sa terminima kako mi rušimo Ustav BiH, što naravno nije tačno. Pozvao je Borelja da dostavi dokaz o tome kako Srpska ruši Ustav.
“Gdje piše da BiH ima pravo na pravosuđe? Ako to ima, mi smo spremni da prihvatimo tu argumentaciju. Nažalost po njih, tamo nema nigdje stava da je BiH nadležna za pravosuđe, osim u dijelu Ustavnog suda BiH, i zato Republika Srpska ima pravo da se prilagodi ustavnom sistemu BiH“, kaže Dodik.
Parlament Srpske je usvojio Nacrt Zakona o VSTS Republike Srpske. Tako je na korak da vrati ono što joj je oteto. Zakonom je, između ostalog, predviđeno osnivanje VSTS-a Srpske, uređenje njegovog rada, organizacija i nadležnosti.