Strani državljani su u januaru 2022. godine ukupno podnijeli 14.135 zahtjeva za povrat PDV-a za robu kupljenu u Bosni i Hercegovini i iznesenu van njenog carinskog područja. Uporede li se ti podaci sa istim periodom 2021. godine, kada su strani državljani ukupno podnijeli 6.090 zahtjeva za povrat PDV-a, jasno je da posljedice pandemije uzrokovane virusom korona polako nestaju i u ovoj oblasti.
Kupili robu vrijednu 4 miliona
Ukupna vrijednost robe koju su strani državljani u januaru 2022. godine kupili u BiH i iznijeli van države iznosi 4 miliona KM, a tom je prilikom zahtjeva za povrat PDV-a u iznosu od 572.000 KM.
„Među robom za koju se tražio povrat PDV-a u ovoj godini, najviše je tekstila i razne odjeće, ali i hrane i osnovnih kućnih potrepština“, kažu u carinskoj službi BiH, te dodaju kako je bio evidentan porast prelazaka državne granice i kupovine robe, jer su strani državljani u januaru 2021. godine ukupno kupili robu u vrijednosti od samo 1,5 miliona KM te zahtijevali povrat PDV-a u iznosu od 229.000 KM“.
Koliko je vanredna situacija uzrokovana pandemijom koronavirusa uticala na pad stranih kupaca u BiH govori i podatak da su strani državljani u 2019. godini, kada nije bilo pandemije, ukupno podnijeli 438.718 zahtjeva za povrat PDV-a za kupljenu robu u iznosu od čak 136 miliona KM, te zahtijevali povrat PDV-a od gotovo 20 miliona KM.
U 2020. godini strani državljani su kupili robu u BiH u vrijednosti od 65 miliona KM i zatijevali povrat PDV-a u iznosu od 9,5 miliona KM.
Godinu dana kasnije, tačnije tokom 2021. godine, došlo je do još većeg pada kupovine od strane stranih državljana u BiH.
„Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje strani državljani su u toku 2021. godine ukupno kupili robu u vrijednosti od 51 milion KM i istu iznijeli van carinskog područja BiH, te zahtijevali povrat PDV-a u iznosu od 7,5 miliona KM“, rečeno nam je u UIO.
U šopingu u BiH najviše Hrvata i Srbijanaca
Veoma zanimljivo je da je u periodu prije pandemije najveći broj stranih kupaca dolazio iz susjedne Republike Hrvatske, dok je u 2020. i 2021. godini najveći broj stranih kupaca bio iz Republike Srbije.
Ovo očito dokazuje da je Hrvatska kao članica EU za svoje građane imala značajno rigoroznije mjere prelaska državne granice u odnosu na nama susjednu Republiku Srbiju.
Međutim, dobri poznavaoci prilika ukazuju i na drugi problem: „Republika Hrvatska uvela je posebno ograničenje za unos cigareta na svojoj granici.
Dok se ranije moglo, po jednom licu, unijeti šteka cigareta, od početka 2021. godine to je smanjeno samo na dvije paklice cigareta“.
Velike kazne
Rigorozne kontrole i kazne zaustavile su mnoge građane da prenose više od dozvoljene količine cigareta, a to je svakako bio jedan od osnovnih razloga zašto su građani Hrvatske dolazili u BiH u kupovinu.
Naravno, oni su tada kupovali i drugu robu potrebnu za domaćinstvo.
Uprkos svim mjerama i ograničenjima, posljednji podaci pokazuju da je broj zahtjeva za povrat PDV-a stranih državljana u januaru 2022. godine porastao za čak 132 % u odnosu na januar 2021. godine.
Uzimajući u obzir da sve države ukidaju posebna ograničenja i restrikcije za putovanja, za očekivati je da će trgovci u Bosni i Hercegovini, posebno oni koji imaju prodajna mjesta uz najfrekventnije granične prelaze, konačno „otpisati“ koronu i napuniti svoje kase.
autor: faktormagazin.ba, tekst je izašao u FM 36 štampanom izdanju od 23.februara 2022. godine