Osveštan obnovljeni spomen-kompleks u Kravici.
U bratunačkom selu Kravica danas je, u prisustvu predsjednika Vlade Republike Srpske Radovana Viškovića, osveštan obnovljeni spomen-kompleks za regiju Birač u šta je uloženo 100.000 KM.
Obnovljeni spomen-kompleks osveštalo je lokalno sveštenstvo, a osim Viškovića, prisustvovali su i zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara Staša Košarac, potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Petko Rankić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Danijel Еgić, predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić, te brojne delegacije, kao i porodice stradalih i građani Bratunca i susjednih opština.
Najveći dio sredstava za obnovu kompleksa izdvojila je Vlada Republike Srpske, a dio opština Bratunac.
Nakon osveštanja, služen je parastos za 158 Srba iz ovog mjesta i susjednih zaselaka stradalih u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, od kojih su njih 49 ubile muslimanske snage iz Srebrenice pod komandom Nasera Orića na Božić 1993. godine.
Potom je uslijedili odavanje počasti i polaganje cvijeća uz spomen-krst u Kravici za 3.267 poginulih srpskih civila i boraca iz srednjeg Podrinja i Birča.
Na taj način je obilježena 31 godina od velikog srpskog stradanja na području bratunačke mjesne zajednice Kravica.
Еtničko čišćenje u srednjem Podrinju započeto je u aprilu 1992. godine uništavanjem svega što je srpsko.
Muslimanske snage iz Srebrenice pod komandom Nasera Orića, uz pomoć jedinica sa bratunačkog, vlaseničkog i zvorničkog područja nastavile su progon, ubistva i uništavanje srpskog stanovništva i imovine tokom cijele 1992. i početkom 1993. godine.
Nakon brojnih zločina počinjenih u srpskim selima oko Srebrenice i Bratunca u prvoj godini građanskog rata u BiH, Orićevi džihadisti su svoj krvavi pir nastavili i 1993. godine, kada su na pravoslavni Božić upali u Kravicu ubivši 49 mještana, a još 80 je ranjeno. Sedam ih je nestalo i pet ih još nije pronađeno ni nakon 31 godine.
Među nestalima tog dana su dvije žene.
Na Božić je selo opljačkano i zapaljeno je 688 srpskih kuća na širem području Kravice.Uništeno je oko 2.000 pomoćnih i 27 društvenih objekata.
Oko 1.000 stanovnika ostalo je bez domova u jednom danu i kroz smetove se probilo prema Drini izbjegavši sigurnu smrt prelaskom u Srbiju.Bez jednog ili oba roditelja ostalo je 101 dijete.
Od početka rata pa sve do polovine 1995. godine muslimanske snage iz Srebrenice stalno su upadale u srpska sela oko ovog mjesta, Bratunca, Milića, Skelana i Zvornika, ubijajući sve što stignu, pljačkajući i paleći srpsku imovinu, a zarobljene su mučili, masakrirali, odsijecali im glave i pokazivali ih u Srebrenici, a zabilježen je i slučaj da su Nenada Rankića pekli na ražnju.
Ta praksa nije prekinuta ni nakon proglašavanja Srebrenice zaštićenom zonom UN u aprilu 1993. godine.
autor:http://atvbl.rs