– Imam djevojčicu od 14 mjeseci, tako da sam relativno skoro prošla kroz taj period kada mi je značilo da imam podršku, s kim da razgovaram, podijelim kako se osjećam i o čemu razmišljam.
Od posebnog značaja mi je bilo to što sam u nekim momentima mogla da to uradim sa ženama koje su to prošle – kazala je Nikolina.
Mentalno zdravlje tokom trudnoće je, kako ona kaže, prilično zanemareno u odnosu na postporođajnu depresiju o kojoj se danas znatno više govori.
Kažu da stres i trudnoća idu “ruku pod ruku”.
Nije ni čudo, s obzirom na to da je drugo stanje upravo to – ogromne promjene koje uzrokuju i značajne emotivne turbulencije.
Mentalno zdravlje budućih majki mora da bude ozbiljno shvaćeno
Raspon emocija može se, nastavlja Nikolina, kretati od sreće i uzbuđenja do brige, anksioznosti, pa čak i depresije.
– Okolina trudnicama nameće da moraju biti srećne, da je to najljepši period njihovog života, da je sve super, a mnoštvo njih se ne osjeća uvijek tako.
Pritisak sredine, hormonalne promjene, nedoumice i strahovi (koji su u određenoj granici normalni) utiču da se žene u periodu trudnoće osjećaju anksiozno – kazala je Nikolina.
Dodala je da je cilj pokretanja ove grupe upravo pomoć trudnicama koje se suočavaju sa svim ovim.
– Radionice u trajanju od sat i po do dva počinju 16. marta.
Osmišljeno je da budu dva puta mjesečno.
Grupe podrške će biti otvorenog tipa, tako da će kada jedna trudnica zadovolji svoje potrebe i porodi se, na njeno mjesto biti ubačena druga žena u drugom stanju.
Važno je da grupa psihološke podrške, koja se organizuje u sklopu Udruženja “Novi dan”, bude šarenolika, u smislu da tu budu trudnice u devetom mjesecu, kao i one na samom početku – istakla je Nikolina, naglašavajući da je razmjena iskustva od velikog značaja.
Koliko su psihoterapije važne tokom drugog stanja i poslije porođaja, najbolje zna psihoterapeutkinja Irena Đumić Jurić Marjanović koja kaže da joj na vrata kuca sve više budućih i mladih majki.
Prema njenim riječima, trudnoća se naziva drugim stanjem s razlogom, jer žena ulazi u jedan drugačiji period života u kojem ne postoji ništa slično.
– U psihologiji mi to nazivamo “krizni period”
Žene su u trudnoći osjetljivije, očekuju bebu i iščekuju porođaj, majčinstvo i novu porodicu, imaju i fizičke promjena na svom tijelu – priča Đumić Jurić Marjanović.
U društvu, kaže ona, postoji ogroman pritisak na trudnice i mlade mame da budu isključivo srećne.
Od njih niko ne očekuje da čuje neka loša osjećanja, zabrinutost ili strah.
– Sredina to nekako uvijek ućutka uz poruku da nema potrebe za brigu, jer će sve biti u redu, samo da uživa u svojoj trudnoći.
To izaziva ogroman pritisak na žene, zato što im je onda jako teško da prihvate svoja osjećanja, pitajući se šta sa njima nije u redu, ako pored te sreće, koja je neminovna, postoje i neka drugačija osjećanja – kazala je Đumić Jurić Marjanović koja je u svojoj praksi imala trudnice koje su danonoćno plakale.
Dodala je da kad dođu u drugo stanje, mnoge trudnice jednostavno postanu plačljive, neraspoložene, kao da im je svijet potonuo, sumnjajući u sebe da li će biti dobre majke.
– Kroz razgovor sa njima dođem do saznanja da postoje različiti potisnuti strahovi ili neke emocije vezane za drugo stanje, porod ili majčinstvo.
One u stvari budu duboko potisnute i ne mogu ih ispoljiti, jer u svojoj okolini nemaju ljude kod kojih će naići na podršku, nego će samo čuti da su to gluposti, da ne misle tako i slične stvari koje ženi u tom momentu ne pomažu – rekla je Đumić Jurić Marjanović, koja je kao primjer navela priču jedne svoje pacijentkinje koja je bila u srećnom barku i radovala se trudnoći.
Žene padaju u depresiju
Kad je ostala u drugom stanju, nastavlja Đumić Jurić Marjanović, desilo se da je žena pala u depresiju, u njenim mislima sve je bilo crno i nije mogla da zamisli sebe kao srećnu majku.
– Kroz razgovor sam vidjela da je nju, kada je došla u željeno drugo stanje, preplavio užasan strah od svih tih promjena koje se dešavaju.
Nije mogla sama da se izbori sa svim tim i trebalo joj je neko mjesto gdje je mogla da dođe od crno-bijele do realne slike.
U tome je uz treću, stručnu osobu, i uspjela – kazala je Đumić Jurić Marjanović dodavši da žene koje su imale dva ili više pobačaja već u startu imaju psihološki komplikovanu trudnoću.
Savjet
Prema riječima Irene Đumić Jurić Marjanović, od samog početka drugog stanja trudnice počinju sa preispitivanjem svojih osjećanja, što je sasvim normalno.
– Ukoliko se kod trudnice ili porodilje to stanje produbi u smislu anksioznosti ili depresije, jer ne može da izađe na kraj sa svojim strahovima ili nekim drugim osjećanjima, bilo bi dobro da potraži pomoć stručnjaka – kazala je Đumić Jurić Marjanović.
autor: glassrpske.com