Ko je bio Jevgenij Prigožin: Od Putinove desne ruke do smrtnog neprijatelja

Ko je bio Jevgenij Prigožin: Od Putinove desne ruke do smrtnog neprijatelja

Cijeli svijet je danas obišla vijest o smrti šefa Wagnera Jevgenija Prigožina. On se nalazio u avionu koji je pao u blizini ruskog grada Tver.

Jevgenij Prigožin, šef plaćeničke grupe Wagner koja je ratovala u Ukrajini zajedno sa ruskom vojskom, poginuo je danas u padu aviona. Pored njega u avionu se nalazilo još devet osoba uključujući tri člana posade.Iako je dugi niz godina sarađivao sa Putinom i gradio svoju karijeru, zadnjih mjeseci su bila vidljiva ozbiljna neslaganja.

Wagner grupa, osnovana 2003. godine postala je naširoko poznata 2014. godine u periodu kada je Rusija anektirala Krim, a nakon početka rata koji je Rusija pokrenula protiv Ukrajine 2022. godine pojavljuje se i ime Jevgenija Prigožina kao šefa i osnivača ove plaćeničke grupe.

Sam Prigožin, koji je također bio poznat kao „Putinov kuhar“, bio „sjenka“ sadašnjeg ruskog predsjednika. Vremenom je gradio privatni prehrambeni biznis, dobivao je ugovore sa ruskom vladom i tako iz kuhara prerastao je u ozbiljnog poduzetnika, a kasnije i u osnivača jedne od najopasnijih vojnih plaćeničkih grupa.

Wagner je ratovao uz rusku vojsku, ali nekoliko mjeseci kasnije između rukovodstva Wagnera i ruskog vrha nastao je raskol. Prigožin nije bio zadovoljan rezultatima ruske vojske te je zahtijevao jaču podršku Wagneru od vlasti Rusije. Nakon brojnih kritika i prijetnji krenuo je u akciju.

Krajem juna ove godine, tačnije 23. juna, Prigožin je pokrenuo vojnu pobunu i krenuo na Moskvu. Već sljedećeg dana Wagner je na čelu sa Prigožinom uspostavio potpunu kontrolu nad ruskim gradom Rostov na Donu te je stigao na 250 kilometara od Moskve.

Šef paravojne skupine je najavio kako očekuje da mu „na noge“ dođe ruski ministar odbrane Sergej Šojgu kojeg je ocijenio kao glavnog krivca za neuspjeh ruskih ofanzivnih aktivnosti na području Ukrajine.

Nekoliko sati kasnije situaciju je „smirio“ bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko koji je uspio postići dogovor sa Prigožinom. Nakon pobune postalo je jasno da ruska vlast gubi kontrolu te, kako je sam Putin rekao, „izdajice su napravile neoprostivu grešku“ te da će dobiti najstrožiju kaznu.

Međutim, iako je prema dogovoru Wagner bio protjeran iz Rusije te je sklonište dobio u Bjelorusiji, nedugo nakon pobune, Prigožin je otputovao u Afriku gdje se borio uime Rusije te je u posljednjem obraćanju poručio da „čine Rusiju jačom“. Nekoliko puta je putovao u Rusiju i razgovarao sa zvaničnicima. I ovog puta je iz Afrike stigao na sastanke sa ruskim zvaničnicima u Moskvi nakon čega je trebao stići u rodni grad Sankt Peterburg, a na putu do kojeg se desio katastrofa.

autor:http://klix.ba

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.