Region na istorijskoj prekretnici!

Region na istorijskoj prekretnici!

Zahvaljujući sinhronizovanom djelovanju EU i SAD, Beograd i Priština nalaze se pred istorijskom odlukom o normalizaciji odnosa, koji će imati pozitivan efekat na cijeli region jer će spriječiti nove konflikte i otvoriti put ekonomskoj i političkoj saradnji.

Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, i Aljbin Kurti, premijer samoproglašenog Kosova, danas u Briselu održavaju sastanak na kojem bi trebalo da prihvate njemačko-francuski pregovarački okvir, kojem treba da prethodi uspostavljanje zajednice srpskih opština i jačanje prava Srba na Kosovu, a kojim se ne traži od Srbije da prizna nezavisnost Kosova koje i dalje smatra svojom pokrajinom.

Većina analitičara se slaže da sada u Briselu neće biti ništa potpisano, već da će biti prihvaćen pregovarački okvir, koji bi trebalo do kraja da bude implementiran najkasnije do kraja godine.

SAD, bez kojih ne bi bilo moguće postići ovaj sporazum, Srbiji su obećale pomoć u dovođenju američkih investitora i otvaranju prostora za dalji razvoj Srbije.

Iako se interesi EU i SAD poklapaju jer i jedan i drugi subjekt žele jačanje bezbjednosti u regionu i ekonomski razvoj, SAD akcent stavljaju na bezbjednost i jačanje vojne prisutnosti Zapada na zapadnom Balkanu, dok EU prevashodno akcent stavlja na slobodu kretanja i ekonomsku saradnju u regionu.

Uoči polaska u Brisel, Vučić je zahvalio dijelu građana koji, kako je rekao, imaju povjerenja u svoje državno rukovodstvo, i poručio da neće biti kapitulacije, ali ni povratka u devedesete.

„Onima koji se unapred spremaju da nas napadaju kako ćemo potpisati nešto jer ćemo tako biti izdajnici, i onima koji unapred znaju da smo krivi i da se vraćamo u devedesete, mogu samo da kažem da se ne sekiraju“, rekao je Vučić.

Peter Stano, portparol za spoljnu politiku Evropske komisije, na neki način je potvrdio da je ovo tek početak procesa, jer je rekao da je sastanak tek jedan u nizu sastanaka koji će doći u narednom periodu.

„Lideri Srbije i Kosova pokušavaju da idu korak po korak da bi riješili sva otvorena pitanja koja vode u sveobuhvatni dogovor o normalizaciji odnosa. Očekujemo da obje strane, njihovi lideri, glavni pregovarači i njihovi predstavnici, pokažu evropsko ponašanje i nađu političku snagu, hrabrost, spremnost za evropski kompromis u korist njihovih građana i za njihovu EU perspektivu, da bi ispunili njihovu stratešku ambiciju i prioritet“, izjavio je Stano.

Tanja Topić, politička analitičarka iz Banjaluke, ističe za „Nezavisne novine“ da su SAD i EU ujedinjeni oko želje da smanje ruski i kineski uticaj u regionu i da je to prvenstveni razlog što na ovom pitanju rade zajedno.

Ona, međutim, ističe da postoje razlike ne samo između EU i SAD kako vide region, već i da unutar same EU postoje različita gledanja na zapadni Balkan.

„Mnogo je tu disonantnih tonova, drugačijih naklonosti prema pojedinim državama tako da ne postoji jedinstven pogled ni pristup. Naravno da je taj različit odnos još izraženiji ako posmatramo pristup SAD i EU prema ovom prostoru“, rekla je ona. 

Osim što, kako kaže, postoji jedinstveno gledanje SAD i EU na uticaj Rusije, u regionu, naglašava ona, postoje različita gledanja kad je u pitanju ruski uticaj.

„Zbog toga se kao region nalazimo u jednoj vrsti raskoraka“, istakla je ona.

autor:nezavisne.com

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.